• |
ide | kryesore

Newcastle bën lëvizjen e parë, shkarkon trajnerin, klubi i kërkon tifozëve: “Mos u vishni si arabë”

-Instant, Sport

Kësaj here ndodhi vërtet. Steve Bruce, i përcaktuar nga shtypi britanik si ” dead man walking” (i vdekuri që ecën), u shkarkua përfundimisht. Se ishte çështje orësh ishte mjaft e parashikueshme, jo vetëm sepse Newcastle e filloi sezonin në një mënyrë katastrofike, por mbi të gjitha sepse pronarët e rinj sauditë të klubit po kërkonin një menaxher më interesant dhe më të tregtueshëm mediatikisht. Pasi u përpoqën pa sukses me Rodgers, Conte dhe Zidane, të preferuarit për momentin janë Lucian Favre dhe Steven Gerrard.


Bruce do të fusë në xhep 8 milionë paund si kompensim. E ndoshta dikujt i shkon edhe më keq. Duke pritur për të shpallur emrin e teknikut të ri, Graeme Jones do të udhëheqë provizorisht Newcastle nga pankina në ndeshjen e ardhshme, atë në transfertë kundër Crystal Palace të shtunën. Jones ishte pjesë e stafit teknik anglez në Euro 2020 të udhëhequr nga Gareth Southgate. Ish-menaxheri i Borussia Dortmund, Lucien Favre është një nga emrat më të nxehtë për vendin e Bruce, ashtu siç është edhe tekniku i Glasgow Rangers, Steven Gerrard. Favre, 63 vjeç, ka qenë pa punë që kur u largua nga Dortmund dhjetorin e kaluar dhe hodhi poshtë një ofertë nga Crystal Palace në qershor, por është gati të kthehet në rrugën e duhur në një klub që tani nuk ka kufizime financiare.


BRUCE: “MENDOJ SE ËSHTË EKSPERIENCA IME E FUNDIT”
Largimi nga Newcastle ka bërë që Steve Bruce, në moshën 60-vjeçare, të jetë gati t’i thotë lamtumirë karrierës së tij si trajner. “Unë mendoj se mund të jetë përvoja ime e fundit si trajner – rrëfeu ai për Telegraph – Jam 60 vjeç, kemi një jetë të mirë kështu që, po, me siguri e kam mbyllur si menaxher. Të paktën derisa të më telefonojë një president nga ndonjë vend që të më pyesë nëse mund t’i ndihmoj. Asnjëherë mos thuaj kurrë, e mësova këtë. Kur mbërrita te Newcastle, mendova se mund të përballoja gjithçka që do të më binte, por ishte shumë, shumë e vështirë. Të mos të të donin asnjëherë vërtetë, të dëgjoje se njerëzit donin që unë të dështoja, të lexoja njerëzit që thoshin vazhdimisht se do të dështoja, se isha i padobishëm, një budalla i paaftë taktikisht e për cdo gjë tjetër. Dhe ka qenë kështu që nga dita e parë. ”

NEWCASTLE PËR TIFOZËT: “MOS MBANI MË VESHJE MEDIORIENTALE”
Ndërkohë, klubi, me një shënim zyrtar, u kërkoi tifozëve të tij që të përmbaheshin nga veshja e rrobave dhe mbulesave të kokës të frymëzuara nga kultura arabe ose e Lindjes së Mesme: “Shumë tifozë kohët e fundit u shfaqën në St James Park të veshur me veshje tradicionale arabe dhe mbulesa koke të frymëzuara nga kultura e Lindjes së Mesme, për të nënvizuar blerjen e klubit nga PIF, PCP Capital Partners dhe RB Sports & Media – lexohet në një deklaratë për shtyp -. Asnjë nga pronarët e rinj nuk është ndjerë në asnjë mënyrë i ofenduar nga ata që zgjodhën të festonin në këtë mënyrë, ishte një gjest mirëseardhje pozitiv. Megjithatë, mbetet mundësia që të vishesh kështu është e papërshtatshme nga ana kulturore dhe rrezikon të ofendosh dikë tjetër”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.