• |
ide | kryesore

Basha vazhdon t’i bjerë murit me kokë

-Instant, 1, Ide
jo

Lulzim Basha vazhdon të këmbëngulë me kokfortësi se regjimi mund të mposhtet me procedura. PD ka paraqitur në parlament tre projekte për ndryshimin e kushtetutës që në pamje të parë duken se janë me vend. 


Çdo njeri me bonsens e kupton se ndarja territoriale, sipas të cilës rilindja e coptoi hartën e Shqipërisë vetëm për të fituar elektoralisht për vete, duhet zhbërë. 


Po aq e nevojshme është, në letër, edhe reforma zgjedhore, që synon të prishë ndryshimet e njëanshme të Edi Ramës për të hequr koalicionet dhe për t’i dhënë avantazh vetes, në një garë zgjedhore të pabarabartë. Edhe pika e tretë, ajo e vettingut për ata politikanë, të cilët ulen në parlament si përfaqësues të bandave dhe mbrojtës të interesave të atyre që kanë vendosur ta shndërojnë këtë vend në një eldorado të pastrimit të parave, nuk mund të quhet një nismë e gabuar.

Lexo me tej:

Ndryshimi i Kushtetutës/ Çfarë synojnë propozimet e Bashës

Por, pavarësisht nga këto propozime, që në vetvete kanë pak gjë për t’u sharë, serisht mbi strategjinë e opozitës një pyetje mbetet pa përgjigje… Edhe sikur të gjitha këto që kërkon PD-ja të realizohen fiks ashtu sikurse do ajo, a janë ato të mjafta për të shembur regjimin?

Ndonëse për të ardhmen nuk mund të vëmë kurrë bast, historia e afërt na mëson se fatkeqësisht ato nuk do të shërbejnë pothuajse për asgjë. Dhe kjo është një rrugë që opozita e ka provuar.

Ajo bëri një betejë të madhe për ligjin e dekriminalizimit. Ajo përjashtoi falë tij mbi një dyzinë deputetësh e kryebashkiakësh me të shkuar të errët. Por ama kur erdhi puna në zgjedhjet e fundit, ata u shfaqën me fytyrat e bijve, kushërijve e vasalëve për të ripushtuar vendet që iu kishin “zënë” në kuvend.

Edhe pas çadrës, me marrëveshjen e majit 2017, Basha arriti t’i marrë Ramës gjysmën e qeverisë dhe një sërë drejtorish të rëndësishme publike, por ai nuk e pengoi dot vjedhjen, grabitjen dhe blerjen e votës.

Edhe rasti i fundit, ai i braktisjes së slloganit “nuk ka zgjedhje me Ramën kryeministër”, për t’u ulur në reformë zgjedhore me Damian Gjiknurin dhe Rudina Hajdarin, na dëshmoi se iluzioni për t’u sjellë demokratikisht me ketë kryeministër, të nxjerr gjithmonë me bisht në shalë. Që nga 14 janari deri në 5 qershor 2020, opozita besoi se do ta garantonte votën elektronikisht dhe do ta ndalte vjedhjen përmes garancisë së ndërkombëtarëve, por edhe njëherë ajo u përplas me surrat në tokë, sepse kjo gjë është e pamundur në një sistem ku zgjedhjet i vendosin paratë e oligarkëve, televizionet e mëdha të propagandës qeveritare, bandat që negociuan me OFL-në paprekshmërinë e tyre në këmbim të pjesmarrjes në fushatë, dhe në fund SPAK-u dhe policia që shërbejnë si armë në mbështetje të partisë.       

Pra, po i pe edhe ndryshimet e fundit që propozon Basha brenda pikturës së madhe të një regjimi, që as nuk e ka në plan të lëshojë pushtetin me votë, ato janë një pesë me hiç.

Shumëkush mendon se edhe Basha vetë e di këtë, por ai po i tenton të gjitha këto xhade që të shpien në askund, vetëm për të lënë në hije “foltoren” e Berishës dhe rizgjimin që ajo po i bën popullit opozitar ndaj politikave të squllta që garantojnë disfatën.

Duke qenë edhe vetë një nga ata që i konsideroj taktikat e Bashës vetëm manovra për të marrë vëmendje, po mëtoj për një çast të heq dorë nga ky paragjykim dhe t’i gjykoj ato ftohtësisht.

A përbëjnë ato një armë më shumë për një betejë reale kundër regjimit të kleptokratëve? A ka vlerë një reformë zgjedhore, territoriale, apo përjashtimi i politikanëve të lidhur me krimin nga parlamenti, nëse opozita është e përçarë dhe rrënuar moralisht nga lufta brenda llojit? Edhe sikur të gjitha këto të bëheshin bashkë, a do t’i përballonte Basha sot një palë zgjedhje me berishistët kundër dhe i ndarë nga LSI? 

Akuzat më të forta kundër Berishës nga mbështetësit e Bashës

Këto pyetje janë nga ato që nuk kanë nevojë për përgjigje. Prandaj edhe nëse qëllimi i kreut demokrat është të shmangë projektorët nga foltorja e Berishës, kjo është një taktikë sa fëminore po aq edhe afatshkurtër. Opozita e pati të pamundur edhe kur luftoi e bashkuar dhe në një front me regjimin e Ramës e jo më tani që është e telefosur. 

Pa e unifikuar atë përmes votës dhe pa e lartësuar atë moralisht përmes zgjidhjes së problemeve me rrugë demokratike, çdo lloj dredhie momentale do qe e pashpresë.

Ky është edhe problemi real i ndryshimeve kushtetuese që propozon Basha. Ato janë ndoshta gjërat e duhura, por të thëna në një kohë të papërshtatshme, nga njeriu i gabuar. Nëse Basha e ëndërron realisht pushtetin, ai duhet të ndalojë t’i bjerë murit me kokë duke shpresuar se do të fitojë përmes pakteve me Ramën. Atij fillimisht i duhet një opozitë e fortë dhe radikale, e cila të zhvishet nga iluzioni se regjimi mposhtet duke organizuar tryeza.  

©Lapsi.al


24 Comments

 1. Besoj se Basha thjesht don të krijojë idenë se është ai dhe vetëm ai që ka monopolin opozitar, të tjerat janë muhabete rruge dhe për pasojë të papërfillshme.

  1. DERI KUR DO FLEJM GJUM DHE DUROJM PADREJTESIN MBI NE,NE GJITH DREJTIMET thotë:

   askush nuk ka arsye te ankojne per ket klas politike liderit e saje,perderi sa sejili nga ne din ta dallojne te miren nga e keqa te verteten nga genjeshtra dhe kemi nje shekull qe u largum nga e verteta ullzimi hyjnore perfaqsuesit e saje dhe pranuam me heshtje me mosveprim dhe me deshire njerez qe me politika ligje veprime sollen mbajn dhe forCojn antivlerat,ne formim ligje veprim sepse ky eshte qellimi tyre interesi tyre ku neve nga rruga drejt si rrugzgjillje pa problemena zhyten ne rrugen e problemeve pa zgjillje ne te kunderten e saje si mendoni o popull qe te padrejtit ju sjellin drejtesi dobi a spo bindeni per nje shekull qe antivlera nuk sjell vlera,a spo bindeni qe fara qe mbillet i sherbehet at prollim jep si mendoni se duke mbjellur te keqen do korrni te miren jo kurr jan ligje e keqa sjell me te keqen dhe e mira me te miren keta kan kerkuar dhe mbajtur amanetin mbi popull duke mos qen ne vendin e duhur si profesion qellim dhe angazhim ,ky vend dhe ky popull do beje hajr vetem kur te pranojne dhe angazhohet ne rrug te drejt si thot i MALLI ZOT,me perfaqsues te vlerave qe kuptohet praktikisht sejCilit sipas profesionit dhe aftesise ti gjindet vendi haku qe meriton doktori tek i semuri spitali Cobani bagetive tek bagetit shoferi tek makina inxhinjetri tek fusha tije dhe perfaqsuesi vlerave tek populli vetem atehere eshte fillim i dukeshem dhe qarte i besueshem qe ndryshimi per mir fillon ,deri ateher qe te beheni gati per ta kuptuar pranuar dhe angazhuar do shtryllemi si limoni duke mbetur skllever te gabimit qe po vazhdojme te bejme duke mbajtur me mundin djersen sakrifiCat gjakun tone ne krye te pushtetit njeres zit me mizor me te pa par ne historin tone kombetare,mbani me shendet nese i pranoni me tutje ose refuzoni ne gjitha rruget qe ketyre ju jep fuqi pushteti mbi ne,ska rrug tjeter nuk durohen dhe as perballohendhe as tolerohen me trysni te shumfishta mbi ne

   1. PDREJTESIJA SHAH MAT KUNDER LOJTAREVE TE VET,E VERTETA FLET VET, JAN ZHVILLIMET SI FAKTE thotë:

    MJAFT U MUNDUAN NE NJE SHEKULL ,PER TA ASIMILUAR KRIMINALIZUAR,,SHFRYTEZUAR DHE SHKATRRUAR KET POPULL ,POR KU ARRITEN PER SEJCILIN ANGAZHIM TE KUJDOQOFT NDAJ NESH ,ALLAHU KA KRIJU NJE SFID,[DESHIRAT JAN TUAJAT,RALITETI ESHTE NE DOREN E ALLAHUT,,,,,]KJO THENIE E ZOTIT MALLERISHEM JA VEN KAPAKUN ,DESHIRAVE TE PADREJTA ,SEPSE KETE THENIJE E KA SIGURUAR ME LIGJE DHE KRIJIM NE INSTINKT IMUNITET MAS TE GJALLESAVE,E KA LILLUR ME ALLURIMIN NDAJ TIJE ME PUNET DHE VEPRAT E MIRA,ME LUTJE OBLIGIME,ME MESHIREN E TIJE I SHTON RRISQET,DHE MUNDESIT,KOHA PO TREGON SE LARGIMI ,NGA E VERTETA ,PO AFRON ZVOGLIM MASE REAGIM NJERZOR DHE GJITHA GJALLESAVE ,A NUK ESHTE KJO SFID,KRIMINALIZIMI BREZAVE CON ,NE MUSHJEN E BURGJEVE ME KRIMINEL TE PAFAJSHEM POR GJAT ZHVILLIMEVE ,MARRIN ME VETE DHE AUTORE DHE AKTOR KRYESOR,PREMTIMI DHE MOS RALIZIMI KAN SFID MOSBESIMIN ,POR VJEN NJE MOMENT KAN SFID PAMUNDESIN,A NUK JAN GJITHA SFIDA,KEQFORMIMI BREZAVE ,KA SFID PA AFSIN POLITIKA NDERTOHET MBI BAZA AFTESISH DHE MUNDESISH,A NUK ESHTE KJO SFID DESHTIM ,POR DUKE DESHTUAR TE GJITHA NJE NGA NJE ,BASHKE DHE ME TAKTIKAT E KONTROLLIT ME FORCE PERMES VAKSINES CIPIT SERVIJIMIT TEKNOLOGJIS ,KETO NJEREZ POPUJ KAN DESHIRA NJELLOJ SI JU,JAN SI JU DUAN TE MIRA MATERIALE MIRQENIJE,JET ,DHE JU ME FAR JU KENI BERE LE QE SJUA PLOTSONI DOT POR AS NUK DO MUND TI SUNDONI DOT,KESHTU QE PERGJEGJSIT U KTHEHEN TE GJITHEVE NE LLOGARI,A NUK ESHTE NJE SFID PER JU,E VERTETA, E VERTETA E ,VERTETA,ESHTE RRUGA SHPETIMIT NUK KA TJETER PRANONIJE ,ANGAZHOHUNI DHE LARGOHUNI NGA PADREJTESIJA,SE PADREJTESIJA ESHTE SHAH MAT KUNDER LOJTAREVE TE VET E KRIJOJ ZOTI ME KRIJIM DHE ULLZIM DHE SIDO TA MENDONI SIKUR NJE FERR TI MERRNI DIKUJT NGA KOPSHTI ZOTI MALLERISHEM KA VEN PERGJEGJSI PER TE ,MOS HULUMTONI MOS U THELLONI SE PADREJTESIJA NUK TRIUMFON NUK KA ASNJE SHTEG SHPETIMI EDHE SIKUR TU DUKET SIKUR SHPETONI,THELLOHUNI NE DETAJE DHE DO BINDENI,NGA GJITHA ELEMENTET E LENDES QE ZOTI KRIJOJ NUK DO GJENI ASNJEREN PREJ TYRE QE NUK I ESHTE NENSHTRUAR VULLNETIT TE TIJE,QE VETKUPTOHET QE ME ASNJEREN OSE TE GJITHA BASHKE DUKE JU BERE PADREJTESI KRIJESAVE TE TIJE JUVE DO SFIDONI LIGJET E TIJE DHE TRIUMFONI ,EDHE SIKUR TU DUKET SIKUR SEPSE JETA DHE ZHVILLIMET JAN SPROV PER NE,PER TE HUMBUR OSE FITUAR,NDERTOHET PYETJA A KA SHPETIM PER NE ,PERGJIGJA PO E KA GARANTU I MALLI ZOT POR VETEM SIPAS ULLZIMIT TIJE LIGJIT TIJE PER KET CESHTJE,,,,,KAN SHPETUAR ATO QE JAN PASTRUAR,,,,,SA SHPREHJE E THJESHT PREJ ZOTIT BOTNAVE DHE SA MALLESHTORE NE KUPTIM,NJE NJARJE ME PAK HUMOR POR ME TE VERTETEN BRENDA,BISEDOJNE NJE HERE DY TREGETARE ,ME ANGAZHIME TE NDRYSHEME,NJERI ISHTE DUKE E VEN PASURIN ME HALLALL SI THOT I MALLI ZOT DHE TJETRI ME HARAM ,DHE BIE RASTI TE TAKOHEN TE DU BASHKE ,E NJIHNIN NJERI TJETRIN,THE I THOT KY I HALLALLIT ATI TE HARAMIT ,KU JE ME PASURI,I THOT ME PLOT DISFATA ,STRES PROBLEME ME NJEREZ KAM ARRIT KAQ PARA,KURSE I HALLALLIT I THOT ME PLOT,SUKSES QETESI DURIM URTESI DUKE KRYER OBLIGIMET LUTUR ZOTIT PER ME MIRE KAM ARRITUR KAQ PARA,REZULTONTE AI NE PADREJTESI TE ISHTE 1 LEK ME SHUM ,I THOT KY I HALLALLIT ME AQ HUMBJE STRES PROBLEME QE ENDE NUK KE SIGURI NE PERFUNDIM ,DON TE NGELESH I POSHTER, KJO ESHTE NGJARJE QE ESHTE ZHVILLUAR DHE PO ZHVILLOHET KUDO PAVARSISHT SE NJERZIT NUK NXJERRIN MESIM KETO JAN SPROVA JETE KU TE GJITH PO I KALOJME TE GJITH SIPAS ANGAZHIMIT QE KEMI POR MJER PER AT QE AKOMA PO ZHYTET NE HUMBJE SHKATRRIM PA U BINDUN ,FRENUAR NDRYSHUAR,,DHE ARRITUR SHPETIM POR I HUMBUR DHE NDESHKUAR NE DY BOTET DHE I LUMI AI QE E KERKON HALLALL VEPRON SI THOT I MALLI ZOT DHE ESHTE I FITUAR DERI NE PERJETESI,

 2. YMER GELBAZA KELLIRA E KAP PENG EDI RAMEN ME DOSJEN E KRISTAQ RAMES DHE GREG KRISTAQ RAMEN thotë:

  OR ZOTI BUSHATI QKA MENDON SI E TALLIN KARIN EDI RAMA DHE ORGANIZATA YMER GELBAZA KELLIREN SI NJE ZAGAR TE MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUALISHT. DHE QE I MBAN GOJA ERE MUT BYTHE HAHA -BILES PO E TESTOJN SE CILI ESHTE ME SURRAT SHEMTUAR YMER GELBAZA KELLIRA APO FRROK CUPI-KUR TERBOHET YMERI E FUT DOREN NE GJEP DHE JU A TREGON DOSJEN E GJYKATES MES EDI RAMAS DHE BABAIT TE TIJ KRISTAQ RAMES – DHE I KERCENON YMERI

 3. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KA KAPUR DUKE MASTURBUAR AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  MILIONA LEXUESE TE LAPS.al ANEMBANE GLOBIT QKA MENDONI CILI ESHTE ME SURRAT SHEMTUAR
  1:YMER GELBAZA KELLIRA
  2:FRROK CUPI ME FLOKE TE GJATA
  3:FRED PEZA
  4:4KOL SALLAKU SKYPE
  5:CARLO BOLJA BOLINO?

 4. o bushat, pse lodhesh duke shpjeguar te pashpjegueshmen kaq te dukshme dhe ne drite te diellit?

  basha eshte ne tave.. Problemi i tij eshte se ai nuk arrin dot te beje fushate, te jete unifikues, te drejtoje, apo edhe te percaje , ai merret vetem dhe vetem me kurvlliqe. deshtim ne cdo aspekt . thjesht nuk ben , te ike por si duket do noi dor leke dhe noi garanci .

  Basha fare mire mund te ishte kryetar i PS, dhe mbase dhe kryeminister. Ne PD nuk te pjerdhe njeri po nuk ishe i zoti, elektroati i PD nuk te voton , te le ne opozite tere jeten se nuk i ha palla shume per partine si mekanizem burokratik apo shok , per ate pune kemi PS, kush ka qejf te beje jete partie , te rrije ne pritje deri ne vdekje le te shkoje ne PS, ne PD duhet te respektosh ca parime bazike, dhe te kesh kujdes te mos ja dhjesesh disa shtresave se te dalin kunder direkt dhe nuk i ha palla fare pervecse qe aty e kane PS dhe LSI nese kane interes. elektorati i PD eshte i ndryshem, i shumellojshem dhe eshte elastik dhe ka me shume pune per tu bindur sesa masivi monolit i PS.

  basha ska bythe te beje bashke gaz bardhin dhe gjekmarkagjekun jo mete kanalizoje te gjithe partine…

  eshte i humbur, te ike nje ore e me pare

 5. Deputetja e Partisë Demokratike,mori mandatin, pas dorëheqjes së Mark Markut nga Qarku i Lezhës.

  Rast identik me ndryshimin e të dhënave bazë të gjendjes civile dhe mosdeklarimin e këtyre ndryshimeve në formularin e dekriminalizimit, është ai i deputetit Sali Berisha.

  Në rastin e këtij të fundit është kryer madje edhe falsifikim i Regjistrit të Gjendjes Civile pasi rezulton që ndryshimi është bërē pa vendim gjykate.Njelloj si salihu kryeakar i pd per 30 vjet kete beni ju o shpellkare

 6. Pikërisht Bushat, bie dakord me ty që Basha nuk është personi i duhur për të udhëhequr opozitën dhe sidomos të djathtën.
  Ka dështuar në të gjitha betejat opozitare, reformat territoriale dhe elektorale, madje edhe te dekriminalizimi pasi përseri krimi gjeti mënyra për të penetruar dhe ndikuar politikën.

 7. YMER QKA BERE ME DOSJEN E EDI RAMES ,ME KRISTAQ RAMEN SE GREGU DUHET TE DI KUSH EY BABAI I TIJ?’ thotë:

  YMER IK ANDEJ SE ESHTE DUKE TE PRITUR FRROK CUPI PA RROBA FARE ,FRROK SPIUNI I SIGURIMIT ESHTE RRUAR POR FLOKET NUK I PRET FARE

 8. Bushat shkrimi eshte i mire por pak teorik.
  Ti thua”i dashur armik” ,Basha thote”shume te dashur armiq”,Saliu thote”do ti djegim armiqte” po Rama si duhet te thote?
  A ka vlere juridike vendimet e dhe rekomandimet e Bashes sepse neser vjen “lebetia” ne PD?

 9. YMER GELBAZA KA MBETUR PA LEKE ,PO E SHANTAZHON EDI RAMEN ME DOSJEN E KRISTAQ RAMES-Vs EDI RAMA thotë:

  QKA MENDONI KY EDI RAMA KETE GREGUN QKA I BJEN TA KETE,VELLA NGA BABAI ,GJYSME DJALI NGA GRUAJA ,GJYSME VELLAIT NGA BABAI NJE LESH E LI VETEM EDI RAMA DHE YMER GELBAZA KELLIRA E DI KETE PUNE QKA ESHTE BERE

 10. SA KEQ E KISHIN SHQELMUAR YMER GELBAZA KELLIREN CUNAT PROBLEMATIK-SHIKONI FOTOT NE RRJETET SOCIALE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA MASTUBON NEPER AMBIENTE PUBLIK
  KOL SALLAKU SKYPE MASTUBON LIVE NE. SKYPE
  FRROK CUPI RRI PA RROBA NEPER SHTEPI

 11. “Atij fillimisht i duhet një opozitë e fortë dhe radikale,” ??? per çfare e keni fjalen, grupe militaresh, vullnetar vetvrasesh me bomba ne trup, shpethime bombash mos valle ju duket primitivizmi i Berishesh radikalizem?Gazetaria nuk prodhon vlera të qënsishme siç bëjnë studimet gjithpërfshirës e historisë intelektuale. Shpesh analizave te tyre u mungon kapaciteti për të edukuar njerëzit në sistemet e tyre të besimit. Ajo që mungon në këtë analizë eshte gjykimi mbi mjedisin politik shqiptar. Radikalizmi politik eshte bares me anarkine ne Shqiperi. Te perpiqesh te radikalizosh shoqerine shqiptare e cila ka nje mungese kaq te madhe edukimi politik eshte te perjetesohet kultura shkataruse luftetare qe e kemi ne gen.

 12. Andi – i kritikove gjithe nismat e Bashes. Te kritikosh dhe analizosh eshte gjeja me e thjeshte. Po cfare zgjidhje parapet ti per problematic qe ka Basha dhe partia demokratike. Ti vete ske asnje ide tenden. Vetem kritikon nga mengjezi ne darke ata qe ty nuk te pelqejne personalisht.

 13. Kur më së fundi analisti pasionant Andi Bushati, pasi i ka “dërmuar” me kritikat më të ashpëra të gjitha partitë politike e liderët e tyre në Shqipëri, do të bëjë një shkrim analitik ku të parashtrojë mendimin e tij se si duhet të dalë Shqipëria nga kjo situatë ?
  Ka plotësisht të drejtë kur e cilëson Ramën si bartësin e shkaktarin e krijimit të një regjimi quasi diktatorial të ngjashëm me ate të Enverit.
  Ka plotësisht të drejtë kur ngul këmbë që ky regjim duhet përmbysur patjetër.
  Ama duke duke un vetëdeklaruar si i majtë radikal, duke sulmuar po me ate urrejtje, bile edhe më shumë edhe partitë e djathta në Shqipëri dhe sistemin demokratik perëndimor, BE e SHBA, përse nuk na e thotë hapu se cilin model politik preferon ?
  Në Shqipëri, as Blushi e as Arlind Qori të cilët janë politikanët e tij të preferuar, nuk i voton as edhe një autobuz .
  Për ideale komunizmi në Shqipëri, sado të bësh thirrje për revolucione të dhunëshme për rrëzimin e këtij sistemi, kam bindjen se nuk është aq naiv Bushati sa të besojë që nja 100 pleq enveristë fanatikë aq sa kanë ngelur, do të marin pushkët e do të risjellin “të kaluarën e lavdishme” të PPSH.

 14. Andi Bushati përplaset me Grida Dumën: O servilë të Ambasadave, e hodhët kufomën e Sali Berishës tek këmbët e Edi Ramës

 15. Po sa kar qe je me Bushat!!!

  Po a nuk ishe ti qe PD duhet te dale nga sistemi…. ska pse te jete fasade ne parlament…..
  Doli Basha nga parlamenti dhe e hongri.

  E hongri prap kto zgjedhje.

  PS ka shumicen absolute se e ka zgjedh populli. PD duhet te presi edhe nja 8 vjet te tjera.
  Nderkohe ti vazhdo ha mut studiove.

 16. Të gjithë e kanë një ditë të tyre që e kuptojnë që Sali Berisha është një kriminel. Mund ta kuptojnë për arsye personale, politike, shtetërore apo ndërkombëtare, kjo ka pak rëndësi. Rëndësi ka që Sali Berisha të izolohet dhe shqiptarët të kuptojnë që ai nuk është duke luftuar për demokraci, por për të përdorur demokratët shqiptarë si talibanë kundër SHBA.

  1. Mesa lehtësi shqiptarët marin përsipër të bëjnë prolurorin e të akuzojnë cilindo që nuk ju pëlqen si “kriminel”.
   Akuzohet Berisha si “kriminel” për tragjedinë e Gërfecit apo për 11 janarin e famshëm.
   Të dy këto ngjarje janë hetuar për një kohë të gjatë nga prokuroria e janë dhënë dënimet nga gjykatat.
   Në tragjedinë e Gërdecit pati 26 viktima nga shpërthimi i fabrkës së çmontimit të armëve të vjetra luftarake, dhe specialistët e kriminalistikës përcaktuan si shkak, veprimin e pakujdesshëm të një saldatori që punonte jashtë fabrikës kur në tokë ishte i përhapur kudo baruti .
   Dihet që baruti ka aftësinë të digjet qoftë edhe nga një shkëndi e vetme saldimi, e duke qenë i përhapur jashtë e mbrenda ambienteve të një fabrike të tillë, do ta bënte të keqen.
   Me këtë nuk do të thotë se të gjitha fajet i kishte saldatori i pakujdesshëm pasi i gjori edhe vetë u bë viktimë e asaj pakujdesie.
   Fajin kryesor e kishte pronari i kësaj fabrike që punësonte puntorë të pakualifikuar ngaqë i paguante më pak e po aq edhe specialistë ushtarakë të cilët e kishin për detyrë kontrollin e sigurisë , si dhe drejtoria përkatëse e ministrisë së mbrojtjes.
   Në asnjë vendim gjykate për të arrestuarit e kësaj ngjarje nuk pati ndonjë akuzë për vepër kriminale të vrasjes me paramendim.
   Nga na doli doktor Berisha si “vrasës” apo “kriminel” për Gërdecin ?
   Një akuzë e trashë me qëllim politik.
   Për anallogji le të përmendim viktimat e tërmetit në Thumanë që ishin me po ate numër.
   A mund ta quajmë kryeministrin Rama si vrasës të tyre ?
   Kursesi, por ama ai ka përgjegjësinë morale se mori në mbrojtje bashkinë e Krujës që lejoi që banorët e Thumanës të futeshin e të jetonin në pallatet e shkatëruara nga një tërmet i mëparshëm.
   Tërmeti sigurisht që është një fatkeqësi natyrore , që nuk varet nga kryeministrat, por ama dihet se në tërësi viktimat e tërmetit që kaluan mbi 50 njerëz, përveç “fajit” të natyrës, pati edhe fajin e ndërtimeve që nuk kishin respektuar kërkesat e mbrojtjes sizmike.
   Për 50 viktimat e tërmetit, qindra të plagosurit e mijra banorët që ngelën pastrehë, e shkatërimet e mëdha që la pas, nuk pati asnjë ndëshkim nga drejtësia.
   Le të kthehemi tek 4 viktimat e 11 janarit.
   Përse heshtet për faktin se organizatorët e asaj proteste të dhunëshme, edhe para saj kishin deklaruar se “le të vriten edhe 1400 protestues” po të rrëzojmë nga pushteti kryeministrin Berisha që ka qeverisur me një “të korruptuar” si Meta.
   Çuditërisht “i korruptuari” Meta, pas pak kohësh, me një darkë me ngjala, na u bë numuri dy i koalicionit qeverisës së Ramës në 2013.
   Ajoma më të dyshimtë e bën akuzën se Berisha ka vrarë 4 protestues “paqësorë”, fakti se oficeri gardist që hapi zjarr kundër demstruesve, u “shpërblye” nga Rama duke u emëruar sekretar i PS në Mat e më vonë si kryetar bashkie..
   Po i rikujtoj këto të vërteta të njohura, për ata që akuzojnë Berishën si “kriminel” por kjo nuk më pengon që ta shoh me dyshim qëndrimin e veprimet aktuale të doktor Berishës, pasi atij ju hoq familjarisht e drejta e udhëtimit në SHBA dhe si pjesë e grupit të deputetëve të PD nga Basha.
   Më duket i nxituar e jo fort i motivuar vendimi personal i Bashës, por po aq, në mos më shumë më habit edhe reagimi i doktorit me ndarjen e PD në “foltore” e mender me thënë “nevojtore”, vetëm kur u cënua ai personalisht.
   Nuk po përmend vlerësimet e shumta që i ka bër ai Bashës me detyrat ministrore që i pat ngarkuar e ku qeveria e tij pati sukseset më të mëdha.
   Publikisht gjatë 8 viteve të PD në opozitë, nuk e kemi dëgjuar asnjëherë Berishën që ta akuzojë dishepullin e tij Basha, si një “humbës i madh”, përkundrazi ai ka miratuar çdo lëvizje të tij.
   Ka një diszonancë të madhe në akuzën e Berishës kur ai e bën përgjegjes Bashën edhe për humjen e zgjedhjeve lokale të 2011-tës.
   Është fakt vërtetë që PD humbi në ate vit një pjesë të madhe të bashkive, por është fakt edhe se Basha ishte i vetmi politikan i PD që në ndeshje me Ramëb e rrëzoi ate nga “froni” i kryetarit të bashkisë së Tiranës,
   Është fakt i njohur gjithashtu se fushata elektorale e Bashës në ato zgjedhje, u përshëndet nga opinioni publik si një fushatë shembullore e modelit europerëmdimor.
   Në zgjedhjet e 2013 , është jashtë çdo llogjike që ta cilësosh Bashën si “humbës” pasi ai ishte kryetar bashkie i Tiranës.
   Pas këtyre zgjedhjeve, ai ka “përgjegjësinë” që PD nuk fitoi në zgjedhjet lokale të 2015, (le të kujtojmë skandalet e Korçës e Dibrës), në zgjedhjet e 2017 e në zgjdhjet e 2021, pra 3 palë zgjedhje.
   Nga na dolën 5-6 zgjedhje “të humbura” të Bashës ?

 17. Mesa lehtësi shqiptarët marin përsipër të bëjnë prolurorin e të akuzojnë cilindo që nuk ju pëlqen si “kriminel”.
  Akuzohet Berisha si “kriminel” për tragjedinë e Gërfecit apo për 11 janarin e famshëm.
  Të dy këto ngjarje janë hetuar për një kohë të gjatë nga prokuroria e janë dhënë dënimet nga gjykatat.
  Në tragjedinë e Gërdecit pati 26 viktima nga shpërthimi i fabrkës së çmontimit të armëve të vjetra luftarake, dhe specialistët e kriminalistikës përcaktuan si shkak, veprimin e pakujdesshëm të një saldatori që punonte jashtë fabrikës kur në tokë ishte i përhapur kudo baruti .
  Dihet që baruti ka aftësinë të digjet qoftë edhe nga një shkëndi e vetme saldimi, e duke qenë i përhapur jashtë e mbrenda ambienteve të një fabrike të tillë, do ta bënte të keqen.
  Me këtë nuk do të thotë se të gjitha fajet i kishte saldatori i pakujdesshëm pasi i gjori edhe vetë u bë viktimë e asaj pakujdesie.
  Fajin kryesor e kishte pronari i kësaj fabrike që punësonte puntorë të pakualifikuar ngaqë i paguante më pak e po aq edhe specialistë ushtarakë të cilët e kishin për detyrë kontrollin e sigurisë , si dhe drejtoria përkatëse e ministrisë së mbrojtjes.
  Në asnjë vendim gjykate për të arrestuarit e kësaj ngjarje nuk pati ndonjë akuzë për vepër kriminale të vrasjes me paramendim.
  Nga na doli doktor Berisha si “vrasës” apo “kriminel” për Gërdecin ?
  Një akuzë e trashë me qëllim politik.
  Për anallogji le të përmendim viktimat e tërmetit në Thumanë që ishin me po ate numër.
  A mund ta quajmë kryeministrin Rama si vrasës të tyre ?
  Kursesi, por ama ai ka përgjegjësinë morale se mori në mbrojtje bashkinë e Krujës që lejoi që banorët e Thumanës të futeshin e të jetonin në pallatet e shkatëruara nga një tërmet i mëparshëm.
  Tërmeti sigurisht që është një fatkeqësi natyrore , që nuk varet nga kryeministrat, por ama dihet se në tërësi viktimat e tërmetit që kaluan mbi 50 njerëz, përveç “fajit” të natyrës, pati edhe fajin e ndërtimeve që nuk kishin respektuar kërkesat e mbrojtjes sizmike.
  Për 50 viktimat e tërmetit, qindra të plagosurit e mijra banorët që ngelën pastrehë, e shkatërimet e mëdha që la pas, nuk pati asnjë ndëshkim nga drejtësia.
  Le të kthehemi tek 4 viktimat e 11 janarit.
  Përse heshtet për faktin se organizatorët e asaj proteste të dhunëshme, edhe para saj kishin deklaruar se “le të vriten edhe 1400 protestues” po të rrëzojmë nga pushteti kryeministrin Berisha që ka qeverisur me një “të korruptuar” si Meta.
  Çuditërisht “i korruptuari” Meta, pas pak kohësh, me një darkë me ngjala, na u bë numuri dy i koalicionit qeverisës së Ramës në 2013.
  Ajoma më të dyshimtë e bën akuzën se Berisha ka vrarë 4 protestues “paqësorë”, fakti se oficeri gardist që hapi zjarr kundër demstruesve, u “shpërblye” nga Rama duke u emëruar sekretar i PS në Mat e më vonë si kryetar bashkie..
  Po i rikujtoj këto të vërteta të njohura, për ata që akuzojnë Berishën si “kriminel” por kjo nuk më pengon që ta shoh me dyshim qëndrimin e veprimet aktuale të doktor Berishës, pasi atij ju hoq familjarisht e drejta e udhëtimit në SHBA dhe si pjesë e grupit të deputetëve të PD nga Basha.
  Më duket i nxituar e jo fort i motivuar vendimi personal i Bashës, por po aq, në mos më shumë më habit edhe reagimi i doktorit me ndarjen e PD në “foltore” e mender me thënë “nevojtore”, vetëm kur u cënua ai personalisht.
  Nuk po përmend vlerësimet e shumta që i ka bër ai Bashës me detyrat ministrore që i pat ngarkuar e ku qeveria e tij pati sukseset më të mëdha.
  Publikisht gjatë 8 viteve të PD në opozitë, nuk e kemi dëgjuar asnjëherë Berishën që ta akuzojë dishepullin e tij Basha, si një “humbës i madh”, përkundrazi ai ka miratuar çdo lëvizje të tij.
  Ka një diszonancë të madhe në akuzën e Berishës kur ai e bën përgjegjes Bashën edhe për humjen e zgjedhjeve lokale të 2011-tës.
  Është fakt vërtetë që PD humbi në ate vit një pjesë të madhe të bashkive, por është fakt edhe se Basha ishte i vetmi politikan i PD që në ndeshje me Ramëb e rrëzoi ate nga “froni” i kryetarit të bashkisë së Tiranës,
  Është fakt i njohur gjithashtu se fushata elektorale e Bashës në ato zgjedhje, u përshëndet nga opinioni publik si një fushatë shembullore e modelit europerëmdimor.
  Në zgjedhjet e 2013 , është jashtë çdo llogjike që ta cilësosh Bashën si “humbës” pasi ai ishte kryetar bashkie i Tiranës.
  Pas këtyre zgjedhjeve, ai ka “përgjegjësinë” që PD nuk fitoi në zgjedhjet lokale të 2015, (le të kujtojmë skandalet e Korçës e Dibrës), në zgjedhjet e 2017 e në zgjdhjet e 2021, pra 3 palë zgjedhje.
  Nga na dolën 5-6 zgjedhje “të humbura” të Bashës ?
  Doktor Berisha, ndryshe nga sa ka deklaruar në publik, në “foltoret” këmbëngul se ka qenë gjithmoinë “kritik” ndaj vendimeve tl Bashës.
  Nëse Berisha paska qenë kundër Bashës në këto 8 vite në opozitë, bashkë me te kanë qenë kundër tij edhe të gjithë krerët e PD të rënë nga dega e që bënin propogandë kundër tij në mediat e Ramës, atëhere duhet thënë se Basha paska qenë një lider shumë i fuqishëm e jo “gjumash” si e cilëson Rama, që ka mundur në këto 8 vite të përnallet me gjithë këto kundërshtime.
  E përmend doktori në foltore se lëvizja e tij paska si qëllim bashkimin e opozitës e ndërkaq , pothuajse po aq vend sa i le kritikave ndaj qeverisë Rama, i le edhe etiketimeve ofenduese për Bashën e për ata liderë demokratë që e mbështesin ate.
  A nuk duket pra e pasinqertë fjala “bashkim” i PD, kur për hir të një ngjarje personale kërkon ta ndash partinë në dy pjesë ?

 18. Partia ka institucionet e saj për statutin dhe procedurat. Sali Berisha mund të thërrasë institucione paralele në përpjekjen e tij për ta bërë partinë bunkier për hallet e tij personale,ti mor loqja e majte e salihut qenke nje kelluf komplet por duhet të jesh dhe me kollare

 19. Titulli : Basha vazhdon t’i bjerë murit me kokë
  Une do thoja se perveç murit ky po flet edhe perçart . Duke shtuar edhe propozimet qe po bene , perfundimisht u kuptua se ky idiot paska qene paterice e palloshit qe ne fillim te heres . Kam 95% te bazez thote idioti . Bejini nje test psikik ketij idioti se nuk ka mundesi qe nje njeri me dy pare mend ne koke te flase ne kete menyre . Qesharakllekun e tij po e kthehen ne marrezi .

 20. në PD ka filluar tensionimi pasi e dijnë mirë se Berisha pas zgjedhjes si kryetar do të vijë në krye të një turme me mijëra simpatizantë dhe delegatë të Kuvendit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.