• |
ide | kryesore

43 vende kritikojnë Kinën në OKB: Po torturon ujgurët, i fut në kampe riedukimi

-Instant, Lajme, Planet

Afro 43 shtete kanë kritikuar Kinën në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për torturën dhe shtypjen e raportuar të ujgurëve, kryesisht myslimanë dhe pakicave të tjera fetare dhe etnike në Ksinjiangut. Vendet përfshijnë Australinë, Kanadanë, Gjermaninë, Hondurasin, Italinë, Japoninë, Zelandën e Re, Maqedoninë e Veriut, Norvegjinë, Poloninë, Portugalinë, Spanjën, Suedinë, Turqinë, MB, SHBA dhe Francën, ndër të tjera. Deklarata, e nënshkruar nga Shtetet e Bashkuara, vendet evropiane, shtetet aziatike dhe të tjera, fliste për torturën, trajtimin mizor, çnjerëzor dhe poshtërues, sterilizimin e detyruar, dhunën seksuale dhe me bazë gjinore dhe ndarjen e detyruar të fëmijëve, të cilat ajo tha se vazhdon të synojë në mënyrë disproporcional e ujgurët dhe anëtarët e pakicave të tjera.


Ata kanë thënë në një deklaratë se qeveritë dhe studiuesit e huaj kanë deklaruar se një milion njerëz ose më shumë janë mbyllur në kampe. 43 vendet që nënshkruan deklaratën që kritikon Kinën të enjten shprehën shqetësim të veçantë për “raportet e bazuara në besueshmëri” për ekzistencën e “kampeve të riedukimit” në Ksinjiangut. Deklarata u lexua nga ambasadori i Francës në OKB Nicolas De Riviere në një takim të Komitetit të të Drejtave të Njeriut të Asamblesë së Përgjithshme.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu