• |
ide | kryesore

Del studimi britanik/ Çfarë ndodh me trupin pas dozës së tretë të vaksinës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një dozë e tretë e vaksinës Pfizer siguron imunitet pothuajse total ndaj Covid-19. Është ky përfundimi që ka arritur një studim thelbësor në Britaninë e Madhe. Mediat vendase raportojë se studiuesit kryen provën e parë të plotë për dozën e tretë të Pfizer.


Në një grup prej 5 mijë personash që kishin vetëm 2 doza pati vetëm 109 raste që treguan simptoma të Covid. Ndërsa në një grup tjetër prej 5 mijë personash të cilëve iu dha një dozë e tretë, pothuajse një vit pas të dytës, numri i të infektuarve ishte vetëm 5.


Shkencëtarët thanë se injektimi i dozës së tretë rivendosi mbrojtjen në nivele “të shkëlqyera” pas atyre të arritura pas dozës së dytë. Studiuesit thanë se një dozë përforcuese është 95.6% efektive kundër Covid-19.

Sekretari Britanik i Shëndetësisë Sajid Javid tha se “rezultatet e shkëlqyera nga Pfizer tregojnë se vaksina e tyre përforcuese është e sigurt dhe 95.6% efektive kundër Covid-19. Është dëshmi e mëtejshme se përforcuesit janë mënyra më e mirë për të mbrojtur ata që janë më të rrezikuar këtë dimër. Ju lutemi, merrni dozat kur të telefonoheni” – tha ministri. ©LAPSI.al

12 Comments

  1. O katunar , o kokemushke bota po ecen para me teknologji.Nuk jemi me ne epoken e gurit.Injorante si puna e juaj degjojne lajme genjeshtra neper youtube, dhe o burra te kundershtojme.99.8% e botes qeverite e kan pranuar qe popullata duhet te vaksinohet,Po vaksinohen 90% e njerezve famos te botes, me president, shkenctar,artist,etj.Tash ke duhet te degjojme nje pakice te vogel apo shumicen 90-95%?Merrni vaksinat dhe mos beni gam gam kot.Vaksina kan marr njerezit qe ne moshen kur lindin. Po marrim ilace per dite neper farmaci apo spitale. E cfare sigurie keni nga ato ilace?asgje fare.Kurse tani reagoni sikur po dini ndonje gje.Njerez primitive

   1. Nuk parapelqej qe te debatoj on-line, aq me teper me krijesa te pavlera qe kane alergji nga H2O (zhulsa komplet), po s’te dolen dozat 3,4, ….infinit merr edhe te miat, mos harro kjo nuk eshte vaksine dhe Cov-19 nuk eshte pandemi por eshte PLANdemi ose arme bakterologjike, per te zhdukur njerezimin me zor, KAQ!

    1. ok ok vazhdo fluturimin, derisa dikur do te biesh ne toke te bindesh.E kujt i intereson te zhduket njerezimi?Njeriut?Po kur ndodhi gripi spanjoll cfare PLANdemi ishte atehere para 100 vitesh?me duket se sa me shume degjon lajme rrugesh qe dalin neper internet aq me shume te ngaterrohen fijet dhe te ben qark te shkurter.Tek e fundit ne teknologji mbeshtetesh si ti,une apo kushdo qe ekziston ne kete planet.Keshtu qe njerezit vetem flasin per inerci pa e kuptuar qe jan ne kundershtim me vetveten, si puna jote.

     1. O Zhuli mos na ha karin dhe futja 1 dopjo Pfizer dhe vdis i lumtur.ti je çpuar për vete çfarë Edin ke që merresh me të tjerët ?! Asnjeri nuk ankohet për ata COVIDJOTË që çpohen, kështu që as ju debilat funksionalë mos u merrni me njerëzit e lirë.Sikur ti lesh mënjanë të gjitha vetëm po të dish aritmetikë niveli fillores rezulton që 0.5 % e popullsisë para daljes së vaksinave u sëmurën rëndë nga ku edhe vdiqën. Pra natyra na mbroi 99.05%.Ndërsa vaksina me reklamat e firmave sepse nuk kemi statistikat e pavarura mbas 3 dozash të mbrokan 90 %.atëherë llogaria është shumë e thjeshtë! Sa për VIP at e vaksinuar shiko gazetaren 42 vjeçe të BBC dhe Colin Powell jevgu që më 2 doza ikën në pidh të Anetës për mos folur për atë vajzën e shkretë 20 vjeçare në Slloveni që vdiq jo nga Covidi po nga vaksina e çertifikuar kjo.Edhe Izraeli që ka arritur te doza e 4 e spo gjen derman.po nuk pranove edhe këto fakte ik e mbytur me komposto molle o kafshe ngarkese.

     2. Kam bere nje doze xhonson do bej edhe te dyten prap xhoson ta flej mendjen shoku im i ngusht ishte kunder vaksines i ndjeri la tre femij ishte 50 vjec nuk pinter alkol as cigare ishte shme ne rregull me shendetin une I bej zbor te ghithave cigare alkol pune e kam shume te veshtir per shendetin me gjera kimike jam 59 vjec vaksina me beri mire me shendetin nuk ndjehem I friksuar. Kete histori timen duhet ta Lexojne konspiracionistet qe jane kunder vaksinimit

    2. Teoria konspirative se pandeminë e Covid 19 e kanë “shpikur” miliarderët që të vrasin edhe me vaksina miliona njerëz, që kështu të pasurohen më shumë, bie poshte edhe pa përmendur faktet por vetëm me një arsyetim të thjeshtë :
     Nëse multimiliarderët paskan ndërmend të përgjysmojnë numurin e popullsisë planetare, ata me këtë do të përgjysmonin eedhe pasuritë e tyre.
     Dihet se bizneset fitojnë me shtimin e konsumatorëve të prodhimeve të tyre.
     Nëse, bie fjala numuri i konsumatorëve të produkteve të Mikrosoftit do të përgjysmohej, çfare interesi do të kishte ta bënte këtë ?
     Do të ishte deridiku e besueshme kjo ide konspirative sikur kjo akuzë tju drejtohej politikanëve me mendësi kriminale diktatoriale, të cilëve ju intereson që të kenë nën zap një popullsi më të vogël lehtësisht të komanduar, por çne miliarderët që duan të pasurohen sa më shumë ?

 1. Per 2 kembshat rreshqanore.
  A keni bere vaksina? Po.
  Sa here e keni bere vaksinen e difteritit apo fruthit dhe lise, nga 4 here 5 here apo 6 here? Debila.
  Ja keshtu diktatoret me zvarraniket e popullit si sherbetore, jetuan si mbreter mbi skeletet e njerezise.

 2. O Korona karit.Te qift covidi ty dhe bythqieret si puna jote.Te gjithe njerezit komentojne ketu te vaksinuar dhe te pavaksinuar.Pse duhet te degjojme vetem idiotizmin tend qe je i pavaksinuar? Je vetem nje cope idioti qe beson ne epoken primitive dhe kur ke nevoje per shkencen dhe teknologjine i nenshtrohesh dhe te ulet hunda.Ty duhet me te derguar ne kopshtin zoologjik, tek vellezerit e tu.Colin Powell ka qen i semure qe para se te dal covidi.Ata burrat e huaj kan humbur muaj te tere duke punuar pa nderprere dite nate qe te gjejne ilacin kunder covid, kurse bytha jote ,njeri pa dy klas shkolle llomotit se din ndonje gje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu