• |
ide | kryesore

Ndryshojnë masat kufizuese dhe orari i mbylljes së lokaleve në Kosovë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, pritet të ndryshojë masat kufizuese për orarin e lëvizjes dhe pritet të zgjatet orari i bareve dhe restoranteve.


Ushtruesja e detyrës së ministrit të Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku, sot ka takuar përfaqësues të Asociacionit të Komunave të Kosovës, me të cilët ka diskutuar masat anti-Covid.


Drejtori i AKK-së, Sazan Ibrahimi, ka deklaruar se komunat kanë propozuar që të hiqet dorë nga ora policore dhe maska kur një person është i vetëm në ambient të jashtëm. Ibrahimi bëri të ditur se do të ketë ndryshime sa i përket lirisë së lëvizjes.

“Ora policore do të jetë nga ora 00:00-05:00, ndërkaq orari i bareve dhe restoranteve do të zgjatet deri në orën 23:00”, ka deklaruar Ibrahimi.

Masat e diskutuara sot, pritet të miratohen në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë së Kosovës.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.