• |
ide | kryesore

Vettingu i politikanëve/ Bardhi: SPAK-ut i hiqet çdo mundësi të bëjë sikur nuk sheh

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi ka reaguar për vettingun e politikanëve duke theksuar se duhet ta bëjë SPAK-u me qëllim që të luftohet korrupsioni dhe t’i jepet mekanizmin për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë në nivelin më të lartë.


Bardhi thekson se SPAK nuk e ka më mundësinë të bëjë sikur nuk sheh dhe dëgjon, ndaj ka detyrimin ligjor që të veprojë ndaj kujtdo.
Ndër të tjera thotë se alibitë që përdoren sot për të kundërshtuar propozimin e PD janë përdorur këto 30 vite sa herë që propozohet një iniciativë për të luftuar korrupsionin, sa herë ndërmerret një reformë për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë.
Gazment Bardhi: Llumi i tranzicionit, me Edi Ramën në krye, është shqetësuar shumë nga vettingu i politikanëve, i propozuar nga Partia Demokratike. Vettingun e politikanëve nuk mund të bëjë politika. Vettingun e politikanëve duhet ta bëjnë institucionet e pavarura.
SPAK është organ kushtetues, me mision dhe përgjegjësi kushtetutese, për të luftuar korrupsionin në nivelet e larta dhe lidhjet e politikës me krimin e organizuar. Ky mision i është besuar me konsensus, me 140 vota në Parlament. Pra, të drejtën për të kontrolluar politikanë e ka edhe sot, por thjesht fshihet dhe nuk vepron, për shkak se nuk ka një mekanizëm që ia bën të detyrueshëm kontrollin për të gjithë, pa asnjë dallim, pa asnjë përjashtim.
Deri më sot, SPAK është fshehur duke bërë sikur nuk sheh e dëgjon atë që shohin dhe dëgjojnë shumica dërrmuese e qytetarëve të ndershëm shqiptarë: pasurimin e paligjshëm të politikanëve në kurriz të interesit të qytetarëve dhe lidhjen e politikanëve me krimin e organizuar. Nëpërmjet propozimit të PD, SPAK-ut i hiqet çdo mundësi të bëjë sikur nuk sheh dhe dëgjon atë që shohin dhe dëgjojnë qytetarët. Duke i dhënë një mekanizëm të detyrueshëm kontrolli, që mund të shërbejë më pas edhe si një e dhënë për ndëshkimin penal të atyre që zbulohet se kanë kryer një vepër penale gjatë ushtrimit të funksionit publik, SPAK ka detyrimin ligjor që të veprojë ndaj kujtdo.
Të gjitha alibitë që përdoren sot për të kundërshtuar propozimin e PD janë përdorur këto 30 vite sa herë që propozohet një iniciativë për të luftuar korrupsionin, sa herë ndërmerret një reformë për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë. Alibitë përdoren vetëm për të siguruar një gjë: çimentimin e kulturës së pandëshkueshmërisë në radhët e zyrtarëve të lartë edhe për 30 vite të tjera. Kjo nuk është në përputhje me interesin e qytetarëve dhe pritshmërinë e tyre.


9 Comments

 1. U u ene kyna qeka bo synet dhe paska ngele ne klase,se ca thote nuk e din as ai vete,prandaj mos ja vini veshi se o pa shkolle eshte shoku i lulit do flejne se u bo vone,o zot ca ke mbledh ,,ik ,ik more dordolec se le nam,,,

 2. Sali Berisha i ka nje borxh te madh PDse dhe gjithe demokrateve. Duhet nje ore e me pare te marre ne dore frenat e partise dhe te zhduke nje ore e me pare nga drejtimi keta tipa qe e degjeneruan partine me te madhe te shqiptareve dhe po e kthejne nga dita ne dite ne nje OJQ sorrosiane ne sherbim te Rames me kompani.

 3. Banda e bythqireve ka dale ne terren,ne sherbim te mafias kombetare e nderkombetare !
  Vetingun ta beje SPAKU,afrkanet te pallofshin menderen pederas se vdes per te !
  SPAKU i edvin rames qe vete vendos e vete vulos tani u be i besueshem ?!?!
  Ti dorezosh pluralizmin nje monstre si edvin rama,kjo eshte sipas teje ?!Keni dale lakuriq po ju shohin te gjithe se me pisllikun e pamase bashkpunoni me edi ramen,do t’ju shkerrmoqim brenda vitit pederas !?? Do ngeleni pese baxhella !Lulja-Gazja-Grida-Salianja-Rrushja !
  Populli opozitar do te jete ngado ne parlament,ne rruge e kudo,vrime t’ju zeje nuk do te kete bashke me edi ramen !Plehra.

 4. o gaz kurvi ik o legen o pederast mendor

  i ha mutin atyre qqe u pelqe kari apo bytha, t e na falin gejt qe bojn cu bytha me bythen e vet
  gaz kurvi eshte bq lulishtesh

 5. Do ngeleni pese baxhella !Lulja-Gazja-Grida-Salianja-Rrushja !

  rushi gjate ska fol , por ke gjekmarkagjekun plejmejker

 6. E mbyten PD hollandezet e vitrinave te Amsterdamit, pupupu qenka mbush kryesia plot,nuk ke cfare te presesh tjeter nga kau bq,por mesa duket kete 4 vjecar me keta bq e permbushim nje nga detyrat e BE per kushtin 10% e politikanve te jene bq,ik e qi…u o gaz kurva

 7. Bashkepunoni me palloshin per te perfituar personalisht dhe per tja fut popullit .
  Pastaj doni edhe te vini ne pushtet o pushta te pafytyre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu