• |
ide | kryesore

Vrasjet aksidentale në sheshxhirim/ Hitoritë tragjike të filmave në Hollywood

Paparazzi, Slider

Hollivudi është vendi i besimit, por spektri shumë i vërtetë i vdekjes mund të rri pezull mbi televizion dhe filma.


Vdekja e drejtoreshës së fotografisë 42-vjeçare Halyna Hutchins gjatë punës në filmin “Rust” në New Mexico pasi aktori Alec Baldwin shkrepi një është vetëm tragjedia më e fundit në xhirim. Ka pasur raste të shumta të vdekjeve të anëtarëve të stafit dhe kastit, përfshirë një grua që vdiq ndërsa performonte në xhirimet e “Deadpool 2” në 2017.


Anëtarët e kastit kanë vdekur gjithashtu nga aksidentet gjatë prodhimit, duke përfshirë:

Brandon Lee

Në vitin 1993, Brandon Lee, ishte duke filmuar skenat e fundit të filmit “The Crow” kur vdiq pasi u qëllua me një armë replika e asaj origjinales e cila kryen të njëjtin funksion.
Aktori Michael Massee, i cili luante rolin e tregtarit të drogës Funboyin në film, qëlloi në drejtim të Lee gjatë një skene e cila me një armë që më vonë u zbulua se ishte mbushur në mënyrë të parregullt.
Plumbat bedel ishin zëvendësuar me vasë kartoni, por një fragment plumbi ishte shkëputur dhe kishte mbetur në armë. Ajo majë metalike nga plumbi goditi barkun e Lee. Djali i mjeshtrit dhe aktorit të njohur të arteve marciale Bruce Lee ishte 28 vjeç.

Jon-Erik Hexum

Jon-Erik Hexum u bë i famshëm në vitin 1982 pasi rrëmbeu rolin kryesor të Phineas Bogg në serialin NBC “Voyagers!”.
Aktori i gjatë dhe jashtëzakonisht i pashëm ishte një yll në rritje dhe së shpejti u vendos për të luajtur rolin e Mac Harper, një operativ i CIA-s, i cili paraqitet si një model mashkull në serialin televiziv “Cover Up”. Gjatë xhirimeve, Hexum thuhet se po luante me një armë prop arm nga një skenë dhe qëlloi veten në kokë. Plumbi klaoi në një pjesë të kafkës së tij në tru dhe ndërroi jetë një javë më vonë. Karakteri i tij më vonë u hoq nga shfaqja.

Vic Morrow

Victor Morrow pati një karrierë të gjatë si aktor dhe regjisor në kohën kur e gjeti veten duke luajtur në “Twilight Zone: The Movie” në 1982.
Morrow po luante një racist që është kthyer pas në kohë dhe i vendosur në situata në të cilat është i persekutuar. vNë një skenë të drejtuar nga John Landis, aktori dhe dy fëmijë aktorë, 7-vjeçarja Myca Dinh Le dhe 6-vjeçarja Renee Shin-Yi Chen, po filmoheshin duke ikur nga një fshat vietnamez gjatë luftës së Vietnamit. Helikopteri i ushtrisë fluturoi mbi ta. Helikopteri u rrëzua pas një shpërthimi piroteknik, duke u ulur në Morrow, 53 vjeç dhe fëmijët që u vranë. Landis, piloti dhe tre të tjerë u akuzuan për vrasje të pavullnetshme. Ata u liruan të gjithë pas një gjyqi të profilit të lartë që zgjati pothuajse nëntë muaj.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu