• |
ide | kryesore

“Penalltia ndaj Cuadrados në Juve-Inter, keqardhja ime”: Cavalese flet për ndeshjen, që u bë e fundit e karrierës për të

-Instant, Sport

Rikthehet derbi i Italisë, që i është besuar Maurizio Marianit, me shpresën se nuk do të ketë garniturë polemikash si ato që shoqëruan ndeshjen e fundit Juventus-Inter. Ai që e drejtoi në majin e kaluar ishte Giampaolo Calvarese, në ndeshjen e fundit të karrierës së tij (por askush nuk e dinte akoma), dhe drejtimi i tij u kontestua shumë nga zikaltrit veçanërisht për penalltinë në kontaktin Perisic-Cuadrado.


“Ishte një garë shumë e ndërlikuar, më e vështira e karrierës sime”, thotë Calvarese për gazetën “Il Centro”. “Mund ta kisha administruar më mirë dhe më vjen keq për këtë. Fatkeqësisht, Cuadrado është një lojtar shumë i vështirë për t’u arbitruar, ka lojtarë që janë shumë të vështirë për t’u lexuar dhe kolumbiani është njëri prej tyre”. “Të fishkëllosh me nxitim një penallti që ekziston nuk është një gabim serioz. Por Orsato nuk ishte i lumtur dhe nuk ishte faji i tij. AIA duhet të mendojë më shumë për mbrojtjen e bilbilave sesa për dinamikën zgjedhore”.


Calvarese është ndalur më pas edhe në ngjarjet e Juventus-Roma, në atë që u quajt një gabim i Orsatos që nuk lejoi avantazhin e verdhekuqve: “Të fërshëllesh me shpejtësi një penallti që është, nuk është një gabim i rëndë. Por Orsato nuk ishte i qetë, e jo për fajin e tij. AIA duhet të mendojë të mbrojë arbitrat më shumë se për dinamikat elektorale”.

Deklarata mbi të cilën në Sportmediaset ai ka dashur ti thellojë: “Daniele bëri një gabim që foli në interval, por problemi është në majë: dikush më lart duhet të flasë, të shpjegojë. Kjo do t’i ndihmonte gjyqtarët të dilnin më të qetë në fushë dhe nuk do t’i detyronte ata të ‘mbronin veten’ siç bëri Orsato në tunelin e dhomës së zhveshjes. Por detyra i takon drejtuesve të lartë, nuk mund të lihet vetëm mbi supet e dizenjatorit, dje Rizzoli, sot Rocchi”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu