• |
ide | kryesore

Helmimi masiv në Krujë/ Si u premtua cilësi maksimale e ujit të pijshëm në fushatë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ka shkuar mbi 150 numri i burrave, grave dhe fëmijëve që prej dy ditësh janë drejtuar për në Spitalin e Krujës me diarre, të vjella, dhimbje barku edhe temperaturë. Të sëmurët janë nga të gjitha fshatrat e Krujës, ndërsa në të gjithë zonën është ndërprerë menjëherë furnizimi me ujë të pijshëm. Të sëmurët i bashkon vetëm një fakt, të gjithë kanë pirë ujë direkt nga rubineti dhe më pas kanë përfunduar në spital.Kemi të vjella kanë filluar mbrëmë në darkë, s’kam konsumuar ndonjë, thjesht ushqime të zakonshme, kam pirë ujë çezme, ka shqetësime me të vjella dhe goca” tha një prej të sëmurave në media, ndërsa një tjetër pranon se “Ka të vjella, ushqim si përherë, ujë kam konsumuar, ujë të rrjetit, dje në darkë më janë shfaqur shqetësimet, kam edhe nipin që ka shfaqur shqetësime”.

“Kam tre kalamajtë e vëllait dhe vëllain. Vetëm bark e të vjella, nuk dimë gjë tjetër” thotë një banore e shtruar në spital.

Ndërkohë në njoftimin e policisë pranohet se tashmë kanë nisur hetimet për helmimin masiv, ndërsa disa mostra të ujit të rrjetit të cilat janë dërguar për ekzaminim.

Ujësjellësi i Krujës furnizohet nga 8 burime, ndërsa inaugurimi u bë gjatë fushatës së 25 Prillit. Në godinën e ujësjellësit shkoi vetë kryeministri Rama për të promovuar investimin. I rrethuar nga kryebashkiaku Artur Bushi, deputeti Rrahman Rraja, deputetja Milva Ekonomi dhe inxhinierë të ujësjellësit, Rama provoi vetë ujin e pijshëm të ujësjellësit duke u bërë thirrje qytetarëve ta konsumojnë ujin sepse ishte i pijshëm.

“Uji i pijshëm i Krujës 24 orë. Gëzuar! Perfekt” u shpreh kryeministri Rama që me veprimin e tij u tregoi banorëve se mund ta pinin ujin direkt nga rubineti.

Por inaugurimet e fushatës janë të destinuara të jenë problematike. Nuk kanë kaluar më shumë se 6 muaj nga nisja e punës së ujësjellësit të Krujës dhe “puna e paqme” e fushatës ka çuar në spital qindra vetë. Tashmë do të jetë prokuroria që do të zbulojë se kush ka gabuar nga zyrtarët e Ujësjellësit të Krujës, ndërkohë që furnizimi në Krujë është ndërprerë deri në zbulimin e shkaqeve për helmimin masiv./Lapsi.al

 


12 Comments

  1. jo po tja fuse gjumit si luli

   aty jane helmuar njerez ti thua fushate, do jesh sufllaqe e lali kellires, po meqe ra fjala tek kellira, ka nje fakt shume interesant qe shume fugshqyer te lali kellires nuk duan ta pranojne haptazi

   Fakti eshte ky : Bela ja shqyen sumen lali erit mu ne shesh ne mes te bashkise!

   Edi rames do i duhej dikush qe ta shqyeje lali erit ne menyre me te vrazhde te mundshme, dhe e ka gjetur tek Bela . Bela eshte fiks per te shkerdhyer kurvicka si lali eri.

   Rama si pervers qe eshte me kete levizje ka treguar nivel te larte maskaralleku per perzgjedhjen e kandidateve per kryetar bashkie ne tirane. sajmir tahiri ishte kurve e ngjashme si lali eri por jo ne nivelin e lali erit, POR Bela i shqyen te dy mu ne sume ne rrjesht ne mes te Tiranes pa pike problemi. Sajmiri i ka lene shendene partise, radha po i vjen dikujt tjeter

   Duket qe lali po i vjen verdalle dildoja e Beles

 1. Me sa duket uji i burimeve perpara se te perfundoje ne ujesjelles ne fillim kalon neper rrenjet e kanabisit. Te pakten ta kishin filtruar ujin.

  1. Dhe mbasi ta bejme kete pune, te gjithe duhet te hedhim nga nje tas sperme ne shurrtoren e plakes tate or bythqim patrinazhist!

 2. Te te behet helm i gjith sherbetorve tuaj o pler njeri s te vje keq fare qar i bere Krujes mo mashtues i pa pare.Mo felliqesir materniteti.

 3. Ahahahaha, në kohë pandemie, heqin maskat dhe pinë ujë tre veta në një shishe….
  Goxo dhe mos pij Milva, kur ja jep…

 4. Por Berishës aq i bënte. E la Lulin të gëzojë paqen e shtirë në zyrën që dikur kishte qenë e tij, vetëm e vetëm që ish-nxënësi i tij të sprapste sulmet e pritshme nga jashtë. Domethënë nga SHBA.

  Shkelja e kësaj marrëveshjeje nga Basha është shkaku i vetëm i asaj që po shohim sot në PD. Nëse pyet një përkrahës të Lulit a do e kishin goditur Doktorin po të mos jua kishte kërkuar këtë gjë Amerika, të përgjigjet fët e fët se nuk do e hidhnin atë hap.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.