• |
ide | kryesore

Rritja e rasteve me koronavirus, Italia mbyll kufijtë me Shqipërinë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Italia ka mbyllur kufijtë me Shqipërinë si pasojë e rritjes së rasteve me Covid-19.


Ky vendim hyn në fuqi ditën e nesërme, 26 tetor dhe është i vlefshëm deri në 15 dhjetor.


Mësohet se hyrja nga vendi ynë drejt Italisë dhe e personave që kanë udhëtuar gjatë 14 ditëve të fundit në Shqipëri do të bëhet vetëm për motive pune, shëndeti, studimi, urgjencë absolute apo rikthim në banesën e rezidencës.

Lajmi eshte bere i ditur nga mediat italiane te cilat kane cituar Ministrine italiane te Shëndetësisë.

Shqipëria ka dalë nga lista e vendeve D e ministrisë së Shëndetësisë italiane dhe ka hyrë në listën E.

Bashkë me Shqipërinë nga lista ‘D’ janë larguar edhe Armenia, Azerbaxhiani, Bosnja, Brunei, Libani, Moldavia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia, që kalojnë në listën E, me pasojë ndalimin e udhëtimeve turistike.

5 Comments

 1. Gazetare sufllaqesh sdini as me kopjuar .lexojini mire lajmet dhe kur si beni ju shqiperia esht ne fashen D.kshuqe ska lidheje .Elenco D – Albania, Arabia Saudita, Armenia, Australia, Azerbaigian, Bosnia ed Erzegovina, Brunei, Canada, Emirati Arabi Uniti, Giappone, Giordania, Libano, Kosovo, Moldavia, Montenegro, Nuova Zelanda, Qatar, Regno Unito di Gran Bretagna e Irlanda del Nord (compresi Gibilterra, Isola di Man, Isole del Canale e basi britanniche nell’isola di Cipro ed esclusi i territori non appartenenti al continente Europeo), Repubblica di Korea, Repubblica di Macedonia del Nord, Serbia, Singapore, Stati Uniti d’America, Ucraina, Taiwan, Regioni amministrative speciali di Hong Kong e di Macao.

  1. Paesi in Elenco D e certificato di vaccinazione
   Tutti i viaggiatori provenienti dai Paesi in Elenco D, a patto che nei 14 giorni antecedenti l’ingresso in Italia non siano stati in uno dei Paesi in Elenco E oppure in Brasile, India, Bangladesh e Sri Lanka, non devono sottoporsi all’isolamento fiduciario di 5 giorni a condizione che presentino entrambi i seguenti documenti:

   certificato di avvenuta vaccinazione
   tampone molecolare o antigenico effettuato entro le 72 ore prima dell’ingresso in Italia. Nel caso di ingressi da UK e Irlanda del Nord e dalle isole il tampone deve essere fatto entro le 48 ore dall’ingresso in Italia

 2. Kjo eshte per anti-vaks e facebuksit e tik-toksit.. e kemi dhurate nga propaganda per injorantet. O qyrre te ktij vendi qe po e coni ne fund..

 3. pasojat e kovidjoterise se kovidjoteve qe ju turren maskave dje dhe vak.sot. ngordhjen nga vak hak e kan po ne te tjeret ca taksirati.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu