• |
ide | kryesore

Aksion i madh nga Europol/ 150 të arrestuar në të gjithë botën, sekuestrohen miliona euro, drogë e armë

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Rreth 150 persona janë arrestuar në një operacion global kundër trafikimit në “rrjetin e errët” (Dark Web) në internet, një nga operacionet më të mëdha të kryera ndonjëherë në Internetin e Errët, njoftoi sot forca policore evropiane Europol me qendër në Hagë.


Gjatë operacionit të quajtur “DarkHunTOR” u sekuestruan miliona euro, Bitcoin, drogë dhe armë.


Operacioni “përfshiu një numër aksionesh të veçanta në Australi, Bullgari, Francë, Gjermani, Itali, Holandë, Zvicër, Britani dhe Shtetet e Bashkuara”, tha Europol.

Në SHBA , rreth 65 persona u arrestuan në këtë operacion, i cili lejoi, ndër të tjera, 47 arrestime në Gjermani, 24 në Britani, 4 në Itali dhe 4 në Holandë.

Disa nga të arrestuarit ishin “shënjestra të rëndësishme” për Europol.

Konkretisht u sekuestruan 26.7 milionë euro para në dorë dhe monedha digjitale Bitcoin, dhe drogë, kryesisht 25,000 qese me drogë ekstazi dhe 45 armë zjarri.

Në Itali, policia mbylli gjithashtu qendrat e paligjshme tregtare, të njohura si “DeepSea” dhe “Berlusconi”, të cilat shfaqnin ” më shumë se 100,000 reklama të produkteve të paligjshme” , sipas Europol, operacioni i të cilit ishte i koordinuar me Eurojust, Zyra Evropiane e Bashkëpunimit Gjyqësor.

1 Comment

  1. Shikoni,shikoni Vjola Dokon ne Bruksel,eshte e lidhur me drogmenet.Kamuflohet nepermjet ca shkrimeve qe shkruan.Ka qene dhe edhte femer ordinere.Kete e thone ata qe enjohin mire..Jam cuditur qe merrej dhe me droge e prostitucipn.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu