• |
ide | kryesore

Askush nuk e do në Old Trafford: vetëm Sir Ferguson mban ende Solskjaer në pankinë

-Instant, Sport

Ishte në diskutim edhe para poshtërimit të pësuar nga Liverpool, tani aventura e Solskjaer në krye të Manchester United është në fund të krediteve. Mbetet vetëm për të kuptuar se kur do të ndodhë. Ka nga ata që shtyjnë për shkarkim të menjëhershëm dhe nga ata që do të donin të prisnin ndalimin e radhës në nëntor. Sir Alex Ferguson, flamuri dhe pika e referencës së klubit, duket i gatshëm t’i lejojë norvegjezit disa ndeshje të tjera. Në çdo rast, emri që mbetet në pole position është gjithmonë ai i Antonio Contes.


Solskjaer nuk është shkarkuar ende, edhe për mbështetjen e garantuar nga ish-mësuesi i tij, por edhe sepse ka një kontratë veçanërisht të rëndë që skadon në vitin 2024. Shifra që do t’i paguhet trajnerit aktual, së bashku me atë të destinuar për të riun, do të ishte një shpenzim, i tepërt edhe për një klub në një gjendje ekonomike të shkëlqyer si ajo e Djajve të Kuq. Megjithatë, nuk ka dyshim se kush është emri i zgjedhur për të ardhmen, pak a shumë të menjëhershëm. Conte është i lirë, ka eksperiencë në Premier League, ka bërë mirë në çdo klub, ka një marrëdhënie të privilegjuar me një element të rëndësishëm të grupit si Pogba, që e ka trajnuar te Juventusi dhe mbi të gjitha ka dhënë tashmë vullnetin për të marrë ekipi në kampionat e sipër.


Në rast se Solskjaer shkarkohet menjëherë dhe duhet pritur për të gjetur një marrëveshje me trajnerin e ri, zgjidhja për udhëheqjen provizore të ekipit është gati: Ryan Giggs, dikur në krye të United në periudhën pas Moyes dhe para Van Gaal. Conte është zgjedhja e parë, edhe pse interesi për dy trajnerë nën kontratë që pëlqehen në Old Trafford mbetet i fortë: Ten Hag i Ajax dhe Brendan Rodgers i Leicesterit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu