• |
ide | kryesore

FDA miraton përdorimin e Pfizer për grupmoshat 5-11 vjeç

-Instant, Lajme, Të fundit

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka miratuar  përdorimin e vaksinës Pfizer/BioNTech kundër Covid-19 për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç. Sipas të dhënave, 28 milionë fëmijë do të kenë të drejtë të vaksinohen në Shtetet e Bashkuara. Vaksina Pfizer/BioNTech ishte 90.7% efektive kundër koronavirusit, sipas një studimi klinik te fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, sipas Kompanisë Farmaceutike të SHBA. Studimi përfshiu 2,268 fëmijë nga mosha  5 deri në 11 vjeç, të cilët morën dy doza me një distancë prej tre javësh. Çdo dozë ishte një e treta e sasisë së dhënë për adoleshentët dhe të rriturit.


Studiuesit vlerësuan se vaksina me dozë të ulët ishte pothuajse 91% efektive. Nuk u raportua asnjë infeksion serioz te asnjë nga fëmijët, por fëmijët e vaksinuar kishin simptoma shumë më të lehta se fëmijët e pavaksinuar.


4 Comments

  1. Zoteri, nuk eshte vaksine, sepse dhe vampiret qe e “sajuan & prodhojne” nuk e quajne “vaksine” por “terapi genetike”, referohuni lincenses & kushteve te perdorimit.

  2. Amerika, Satani i madh.

    Qendea e cifuterise nderkombetare sic thoshte edhe Fyrheri.

    Dhe ne jemi nen hyqmin e ketyre ” aleateve ” te medhenj qe jane Duke i bere europianet minoritet ne vendin e tyre.

    Keta vendosin edhe plehrat qe kemi ne ne krye, prandaj edhe Shqiperia ” shkelqen” prej 30 vitesh.

    Se kur do e kuptojne Shqiptaret ndonjehere kete pjese, ndoshta kur te piqet qielli me token.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu