• |

Video/ Falcao fundos Barcelonën: buzëqesh Balliu në sfidën e Rayos me blaugranat

Periudha e makthit për Barcelonën vazhdon. Blaugranat u rrëzuan në fushën e Rayo Vallecanos në ndeshjen e javës së njëmbëdhjetë të Ligas, të mposhtur 1-0 nga goli i Rafamel Falcaos. Në fund Depay humbet edhe penalltinë që do të kishte shmangur humbjen e dytë radhazi, pas El Clasicos. Nuk fiton as Sevilla, e cila arriti të barazojë 1-1 me Mallorcan falë një magjie të Lamelës: në minutën e 96 VAR i anulloi golin e fitores Ocampos.

Barcelona humbet sërish dhe vazhdon krizën e saj. Pas humbjes në El Clasico, katalanasit pengohen në një tjetër humbje të rëndë 1-0 në fushën e Rayo Vallecanos. Mbrëmja nisi me pak raste dhe blaugranat administruan lojën. Papritur, megjithatë, Busquets humbi topin në mesfushë nën presionin e Oscar Trejos, i cili i shërbeu menjëherë Radamel Falcaos vertikalisht: kolumbiani fluturoi drejt zonës së kundërshtarit, shmangu rikthimin e Piques dhe me një diagonale të saktë tundi rrjetën. Të besuarit e Koeman u përpoqën të përgjigjen me Dest, të shërbyer nga Depay, por përpjekja shkon lart mbi traversë.

Në fillimin e pjesës së dytë Nico Gonzalez dhe Aguero nuk e inkuadrojnë portën nga një pozicion i mirë, duke rritur ankthin e katalanasve. Megjithatë, në minutën e 71, Valentin pengon Depay në zonë dhe në mënyrë efektive i jep Barcelonës një penallti. Në pikën e bardhë u paraqit holandezi, por goditja e tij nuk është as në kënd e as e fuqishme dhe Dimitrievski e grushton, duke gërmuar një humnerë edhe më të thellë në mbrëmjen e blaugranave. Në të parën nga tetë minutat shtesë, De Jong kërkoi parabolën për të befasuar portierin kundërshtar, larg shtyllave, por nuk arriti të gjejë golin, më pas në minutën e 97 Gavi goditi lart nga një pozicion i mirë, për emocionin e fundit të mbrëmjes, që i jep Rayo Vallecanos një sukses shumë të rëndësishëm. Madrilenët fluturojnë në 19 pikë, blaugranat mbeten me 15 dhe Koeman ka filluar të dridhet.