• |
ide | kryesore

Video/ Falcao fundos Barcelonën: buzëqesh Balliu në sfidën e Rayos me blaugranat

-Instant, Sport, Video

Periudha e makthit për Barcelonën vazhdon. Blaugranat u rrëzuan në fushën e Rayo Vallecanos në ndeshjen e javës së njëmbëdhjetë të Ligas, të mposhtur 1-0 nga goli i Rafamel Falcaos. Në fund Depay humbet edhe penalltinë që do të kishte shmangur humbjen e dytë radhazi, pas El Clasicos. Nuk fiton as Sevilla, e cila arriti të barazojë 1-1 me Mallorcan falë një magjie të Lamelës: në minutën e 96 VAR i anulloi golin e fitores Ocampos.


Barcelona humbet sërish dhe vazhdon krizën e saj. Pas humbjes në El Clasico, katalanasit pengohen në një tjetër humbje të rëndë 1-0 në fushën e Rayo Vallecanos. Mbrëmja nisi me pak raste dhe blaugranat administruan lojën. Papritur, megjithatë, Busquets humbi topin në mesfushë nën presionin e Oscar Trejos, i cili i shërbeu menjëherë Radamel Falcaos vertikalisht: kolumbiani fluturoi drejt zonës së kundërshtarit, shmangu rikthimin e Piques dhe me një diagonale të saktë tundi rrjetën. Të besuarit e Koeman u përpoqën të përgjigjen me Dest, të shërbyer nga Depay, por përpjekja shkon lart mbi traversë.


Në fillimin e pjesës së dytë Nico Gonzalez dhe Aguero nuk e inkuadrojnë portën nga një pozicion i mirë, duke rritur ankthin e katalanasve. Megjithatë, në minutën e 71, Valentin pengon Depay në zonë dhe në mënyrë efektive i jep Barcelonës një penallti. Në pikën e bardhë u paraqit holandezi, por goditja e tij nuk është as në kënd e as e fuqishme dhe Dimitrievski e grushton, duke gërmuar një humnerë edhe më të thellë në mbrëmjen e blaugranave. Në të parën nga tetë minutat shtesë, De Jong kërkoi parabolën për të befasuar portierin kundërshtar, larg shtyllave, por nuk arriti të gjejë golin, më pas në minutën e 97 Gavi goditi lart nga një pozicion i mirë, për emocionin e fundit të mbrëmjes, që i jep Rayo Vallecanos një sukses shumë të rëndësishëm. Madrilenët fluturojnë në 19 pikë, blaugranat mbeten me 15 dhe Koeman ka filluar të dridhet.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.