• |
ide | kryesore

Video/ Simeone makthi i Halloween për Juventus: Allegri fundoset nga Verona e tani sheh ‘shtrigat’

-Instant, Sport, Video

Në makthet e Massimiliano Allegrit, e jo vetëm për Halloween, Giovanni Simeone do të jetë konstant. Në atë të tifozëve të Juventusit, nga ana tjetër, sipas të gjitha gjasave mund të rishfaqet spektakli i dhënë në pjesën e parë të Bentegodit ku Verona, dominuese në të gjitha frontet, bëri stuhi. 2-1 i firmosur nga goli i Cholito Simeones, i pandalshëm në këtë muaj tetor, vërteton paraqitjen e shkëlqyer të Veronës së Tudor dhe në të njëjtën kohë shkatërron – ndoshta përfundimisht, por nisur nga precedentët kurrë mos thuaj kurrë – ambiciet titull të Zonjës së Vjetër.Asgjë e re, megjithatë, në sfidën në Veneto, Verona për të marrë maksimumin dhe për ta arritur Juventus në kuotën e 15 pikëve (pas 11 javësh), nuk bëri gjë tjetër veçse hodhi në fushë cilësitë e veta tashmë të parë edhe ndaj Milanit e Lacios, apo në raste të tjera. Agresivitet në ekstrem që në minutën e parë ndaj lojtarit në zotërim të topit, ritëm në kufijtë e shpejtësisë së tepërt dhe cinizëm në metrat e fundit. Të gjitha karakteristikat që Juventusit në këto muaj të parë të kampionatit i mungojnë vazhdimisht. Kështu, pas shansit të parë të madh për Lazovic, i bllokuar nga Szczesny, zilja e alarmit shpërfillet plotësisht dhe brenda tre minutave, midis 11 dhe 14, Cholito Simeone fshin ambiciet e Juventusit: së pari duke depozituar në portë grushtimin e Szczesny ndaj Barak pas pasimit të gabuar të Arturit i vështirë për t’u konceptuar, pastaj shpikja e një të djathte në kryqëzimin e shtyllave për të mos I lënë asnjë mundësi portierit bardhezi.

Mundësia e parë reale për Juventusin erdhi pas një gabimi të Velosos në vendosje, me të majtën e Dybalas që u stampua në traversë. Në pjesën e dytë, qëndrimi i bardhezinjve ndryshoi, ata u futën në fushë më agresive dhe të vendosur për të marrë me forcë terren. Por me Moratan në versionin fantazmë përpara dhe çiftin Bentancur-Arthur pothuajse zombie në mes të fushës, kthjellimet e vetme vinin gjithmonë nga Dybala dhe McKennie pasi amerikani hyri në fushë. Dhjetë minuta nga fundi amerikani mposhti Montipòs dhe rihapi ndeshjen, por pak më pas ishte portieri i Veronës i Veronës ai që fluturoi nën kryqëzimin e shtyllave për t’i mohuar Joyas golin e barazimit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.