• |
ide | kryesore

Angli/ Kush janë 11 shqiptarët e “shtëpive të barit” që u dënuan me 37 vite burg

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Njëmbëdhjetë shtetas shqiptarë të cilët ishin akuzuar akuzuar për kultivim kanabisi në Britaninë e Madhe, janë dënuar në total me 37 vite burg.


Sipas raportimeve të mediave të huaja, grupi ngrinte shtëpi bari e ferma kanabisi në Ashford, Canvey Island dhe Hertfordshire midis gushtit 2019 dhe gushtit 2020.


Më shumë se 485 bimë u sekuestruan gjatë një hetimi të kryer nga Drejtoria e Krimeve të Rënda të Kent dhe Essex.

Drejtuesi i mjetit ishte Drilon Dishi dhe brenda efektivëve i gjetën një bllok shënimesh, i cili përdorej si regjistër. Dishi u arrestua dhe pranoi se dokumentet ishin të tijat, por pretendoi se ato përshkruanin ‘punë të vogla’ që ai kishte bërë në një fermë në Shqipërinë.

Ai mohoi se emrat e disa personave në fletë ishin identitete të bashkëpunëtorëve dhe pretendoi se emri ‘Hekri’, duke iu referuar Hekuran Perhatit, ishte në fakt një emër për një metal.

Një kontroll në pronën e tij çoi në sekuestrimin e 25,560 £ cash dhe Dishi fillimisht u akuzua se ishte i lidhur në prodhimin e kanabisit.

Ai u mbajt në paraburgim, por më vonë u lirua me kusht përpara se të arrestohej më tej si pjesë e bandës.

Regjistri i sekuestruar nga Dishi, i kombinuar me dosjet e celularit të tij, u dha detektivëve një bazë informacioni të papërpunuar që çoi në identifikimin e vëllezërve Perhati, Doris dhe Hekuran.

Detektivët zbuluan lidhjet mes grupit dhe më pas zbuluan magazinën në Hertfordshire.

Detektivët thanë se një numër i të dyshuarve, përfshirë Doris, Ylber dhe Fation Perhati, përfunduan punimet e magazinës për ta kthyer ambientin në një fabrikë të lulëzuar kanabisi.

Brooklyn Selita, Adrian Toma, Kejvi Leba dhe Klevis Prenga gjithashtu punonin në kantierin e kanabisit, që ishte në pronësi të David Toal.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.