• |
ide | kryesore

Video/ Shikoni sulmin në një pub në Bergamo: tifozët e United në shënjestër, dy të plagosur

-Instant, Sport, Video

Një grup djemsh me fytyra të mbuluara tentuan të hyjnë në një lokal në qendër ku ishin të pranishëm disa mbështetës britanikë, njëri prej të cilëve u plagos së bashku me një kamariere. Forcat Digos kanë kryer tashmë katër kontrolle, duke sekuestruar materiale dhe duke vëzhguar pamje nga kamerat e sigurisë.


Akoma dhunë mes tifozerive. Një grup prej rreth njëzet personash hynë në një pub në qendër të Bergamos natën mes të dielës dhe të hënës (më saktë rreth orës 12.10) “me qëllimin për të sulmuar disa mbështetës të Manchester United”, siç thuhet në shënimin e policisë. Të rinjtë, me fytyra të mbuluara me shalle, kapele dhe kapuça të zinj, sulmuan tifozët e klubit anglez, që nesër do të ndeshjen në Champions League kundër Atalantës, në “The Ritual Pub” në rrugën Francesco d’Assisi, me hedhje sendesh e bomba tymuese: bastisja ishte e shkurtër, falë edhe nervave të forta të drejtuesve të klubit që arritën të mbyllnin dyert pothuajse menjëherë, por një tifoz i United pësoi sidoqoftë një shembje të lehtë në shpatull dhe një 24-vjeçare, punonjëse e lokalit u plagos në fytyrë nga xhamat e një shisheje të thyer, aq sa ishte e nevojshme ndërhyrja e stafit sanitar për disa qepje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu