• |
ide | kryesore

ISIS sulmon sërish në Afganistan/ Sulm me bomba dhe armë brenda spitalit më të madh ushtarak në Kabul

Arkiva, Planet

Të paktën 19 persona u vranë dhe 50 u plagosën kur dy shpërthime të ndjekura nga të shtëna me armë goditën spitalin më të madh ushtarak të Afganistanit në Kabul të martën, sulmi i fundit që trondit Afganistanin që kur talebanët morën pushtetin.

Shpërthimet ndodhën në hyrje të spitalit me 400 shtretër Sardar Mohammad Daud Khan në qendër të Kabulit dhe forcat e sigurisë ishin dërguar në zonë, tha zëdhënësi i ministrisë së brendshme Qari Saeed Khosty.


Një zyrtar i ministrisë së shëndetësisë, duke folur në kushte anonimiteti, tha se kishte të paktën 19 të vdekur dhe 50 të plagosur.

Grupi italian i ndihmës Emergjenca, i cili drejton një spital të traumës rreth 3 km larg vendit të shpërthimit, tha se nëntë të plagosur ishin sjellë deri më tani.

Fotografitë e shpërndara nga banorët treguan një shtëllungë tymi mbi zonën e shpërthimeve pranë ish-zonës diplomatike në zonën Wazir Akbar Khan të qytetit dhe dëshmitarët thanë se të paktën dy helikopterë po fluturonin mbi zonë.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm për përgjegjësinë, por agjencia zyrtare e lajmeve Bakhtar citoi dëshmitarët që thanë se një numër i luftëtarëve të Shtetit Islamik hynë në spital dhe u përleshën me forcat e sigurisë. Një zyrtar i talebanëve tha se një kamikaz me një motoçikletë dhe persona të armatosur qëndronin pas sulmit.

Shpërthimet i shtohen listës në rritje të sulmeve dhe vrasjeve që kur talebanët përfunduan fitoren e tyre mbi qeverinë e mëparshme të mbështetur nga perëndimi në gusht, duke minuar pretendimin e tyre për të rivendosur sigurinë në Afganistan pas dekadash lufte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu