• |
ide | kryesore

Dy nga diademat e perandoreshës Joséphine Bonaparte janë në shitje

-Instant, Paparazzi, Slider

Dy tiara që besohet se kanë qenë në pronësi të Joséphine Bonaparte, gruaja e parë e perandorit francez Napoleon, do të dalin në shitje pas një shekulli e gjysmë në duar private.
Të kombinuara, ato pritet të arrijnë deri në 500,000 £ (682,000 dollarë) në shtëpinë e ankandeve Sotheby’s në Londër muajin e ardhshëm.
Një nga diademat është angjyre ri me thekse smalti blu dhe gdhendje të kuqe me portrete klasike. Diadema ofrohet si pjesë e një seti bizhuterish, së bashku me vathët e duhur, një stoli rripi dhe krehër.
Diadema e dytë prej ari dhe smalti përmban portrete kameo të hyjnive të lashta greke Zeus, Dionisus, Medusa, Pan dhe Gaia në agat dhe diaspër. Muzeu Victoria & Albert i Londrës, i cili më parë e mbante objektin me hua, vuri në dukje se ishte “ndoshta një dhuratë nga motra e Napoleonit, Caroline Murat”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu