• |
ide | kryesore

Meme ‘fyese’ për policinë, një burrë në Kinë arrestohet për 9-ditë

-Instant, Stil

Një burrë në Kinë thuhet se u ndalua për nëntë ditë pasi dërgoi një meme në një bisedë grupore që u konsiderua fyese për policinë në një incident që është bërë viral në mediat sociale kineze.


Burri, i identifikuar vetëm me mbiemrin e tij Li, dyshohet se dërgoi meme në platformën kineze të mediave sociale WeChat, në një shkëmbim grupi duke u ankuar për masat lokale të parandalimit dhe kontrollit të Covid-19 në fund të muajit të kaluar, sipas autoriteteve dhe mediave shtetërore.


Kina mban një politikë pa kompromis zero-Covid që ka rezultuar në rivendosjen e bllokimeve dhe masave të tjera emergjente në javët e fundit në një përpjekje për të frenuar përhapjen e virusit.

Policia në qytetin Qingtongxia, në rajonin Ningxia, postoi një pamje të shkëmbimit të tekstit të Li në mediat sociale kineze, por më vonë e hoqi postimin.Gazeta shtetërore The Paper botoi detaje të mëtejshme të incidentit që ka provokuar tronditje në Kinë, me një hashtag të lidhur që ka mbledhur 170 milionë shikime. Shumë protestuan kundër ndëshkimit të Li, duke argumentuar se përdorimi i një shakaje në internet nuk ishte arsye për t’u arrestuar nga policia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.