• |
ide | kryesore

“Open Balkan” në Beograd, reagon Kosova: Nuk na ftuan, por as nuk kemi ndryshuar qëndrim

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kosovë do të mungojë sërish në takimin e “Open Balkan”.


Në një komunikim me News24, zyra e Kryeministrit të Kosovës ka deklaruar se nuk ka pasur asnjë ftesë dhe se kjo nismë është pa vizion për rajonin dhe iniciativa të tilla duhet të kenë prezencën e BE-së.


“Për ne, i ashtuquajturi ‘mini-Shengen’ apo ‘Open Balkan’ është nismë pa vizion për rajonin. Nisma të tilla rajonale duhet që ta kenë BE-në brenda, sikurse në rastin e Procesit të Berlinit, kur përveç prezencës së BE-së, të gjithë vendet e Ballkanit Perëndimor trajtohen të barabarta.

Për këtë angazhohet Kosova. Ne kemi propozuar avancimin e bashkëpunimit rajonal nga CEFTA në SEFTA, sipas modelit të EFTA-EEA, nga e cila do të përfitonin njëkohësisht të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor”, – ka deklaruar zyra e Kryeministrise së Kosovës. 

1 Comment

  1. ARRESTOHEN YMER GELBAZA FRROK CUPI DGE KRESHNIK SPAHIU,U KAPEN DUKE MASTURBUAR NE ZYRE TE EDI RAMES ME FOTOT E VJEDHURA TE ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE thotë:

    ZOTI BUSHATI JU LUTEM PYETENI KRESHNIK SPAHIUN DHE YMER GELBAZA KELLIREN KUR E KANE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT ,KETA ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu