• |
ide | kryesore

Estradë nga Rilindja/ Ministrja e Bujqësisë prezanton projektin e ri: Do hapim Akademinë e Çobenjve, barinjtë do t’i bëjmë profesionistë

-Instant, Arkiva, Lajme, Syri i Lapsit, Të fundit, Video

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca gjatë raportimit ditën e sotme në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese u shpreh se sektori i blegtorisë ndodhet në një moment kritik dhe për këtë arsye do të ketë disa iniciativa. Përpos mbështetjes buxhetore për këtë sektor, ministrja tha se do të krijohet një akademi për barinjtë, pasi po braktiset.


Video e Frida Krifces per Akademine e Çobenjve


IMG_6347

“E dimë që blegtoria ka një rënie, pasi është e vështirë, nuk duan njerëzit që të shkojnë në mal të jenë bari, është e vështirë, duan të bëjnë një profesion që është më i lehtë për ta.

Pse nuk shkon ti të bëhesh bari? (iu drejtua ministrja njëri prej deputetëve) Nuk është vetëm çështje shkolle. Është një profesion i trashëguar që duam ta ruajmë dhe çfarë do të bëjmë ne?

Do të incentivojnë të rinjtë, do të shkojmë ti gjejmë, do të bëjmë një akademia për ata. Do të bëjmë një grup njerëzish dhe do të themi, ti futu në këtë profesion, mbaje dhe ne do të subvencionojmë për këtë, jo për krerë por për faktin që ti e mban tufën” tha ajo.

13 Comments

  1. A mos ja q nonen!!!

    E ndriten me intelektualet keta, tani ju futen barinjve! Po per astronaut do kete akademi? Apo do futen barinjte qe dalin me medalje?

  2. Pasi te beni akademine e cobenjve kaloini ne veting tek ulsi manja. Pastaj beni dhe fakultetin e patronazhisteve. Dhe mos haroni ti subveciononi nga buxheti duke ja mare 50 % e subvecionit.

  3. epo ky ishte plani 30 vjecar i realizuar me sukses te plote.shkaterrimi total i fshatit dhe i cdo prodhimtarie. tani po i japin doren e fundit.

  4. Do të bëjë profesionistë profesionin më të vjetër të njerëzimit!!!!Idioteske!!!Por ndoshta hiqet kështu se do të ketë para dhe që ministresha don të përfitojë noi llokmë!!!Më mirë të hiqet idiote dhe të përfitojë apo të sillet si duhet e të mos fitojë gjo.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu