• |
ide | kryesore

Erdogan shkarkon nga detyra 9 konsuj nderi

-Instant, Lajme, Planet

Ministria e Jashtme turke njoftoi papritmas se do të largonte nga detyra konsujt e nderit të nëntë vendeve, përfshirë Anglinë, Suedinë dhe Belgjikën. Arsyeja e shkarkimit të konsujve të nderit që kishin mandat deri në vitin 2025 nuk u bë e ditur.


Konsujt e nderit zakonisht janë pa pagesë dhe përveç forcimit të lidhjeve tregtare dhe kulturore, kryejnë edhe disa detyra bazë konsullore. Ata nuk gëzojnë “imunitet diplomatik” të plotë, por vetëm një imunitet të pjesshëm ngushtësisht për detyrat e tyre.


Sipas letrës së mbërritur nga DW Turkish, emrat e të shkarkuarve janë si më poshtë: Konsulli i Nderit i Suedisë në Antalia Nil Sağır, Konsulli i Nderit i Anglisë në Bodrum Neşe Çoşkunsu, Konsulli i Nderit i Belgjikës në İzmir Nezih Öztüre, Konsulli i Nderit i Austrisë në İzmir Mustafa Ülkü Caner, Konsulli i Nderit i Rumanisë, Konsulla e Nderit e Rumanisë, , Konsulli i Nderit i Komonuelthit të Kombeve Domenikane në Stamboll Emir Uyar, Konsulli i Nderit i Belizes në Stamboll Mustafa Cikrikcioglu, Konsulli i Nderit i Lituanisë në Nevsehir Yakup Dinler.

Në Turqinë moderne aktualisht ka rreth 120 konsuj nderi, disa prej të cilëve janë biznesmenë shumë të suksesshëm turq. Sipas të shërbimit turk i DW, këta konsuj u shkarkuan pas një seri postimesh ku kanë kritikuar politikën e qeverisë Ankarasë. Akuzat se postimet e mediave sociale luajtën një rol në vendim, vijnë në një kohë kur përdoruesit e mediave sociale në Turqi përballen rregullisht me ngacmime, censurë dhe arrestime për komente kritike kundër presidentit turk dhe qeverisë së tij.

Ky është një tjetër incident nga qeveria turke i shënuar pas kërkesës së parë të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan për shpalljen “non grata” të 10 ambasadorëve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu