• |
ide | kryesore

SHBA/ Urdhëroi vaksinim të detyruar për kompanitë, gjykata amerikane bllokon mandatin e Joe Biden

-Instant, Arkiva, Planet

Një gjykatë apeli në SHBA ka bllokuar përkohësisht planet e presidentit Joe Biden për një mandat vaksine për bizneset.


Ligji do të kërkonte që punëtorët në kompanitë private me më shumë se 100 punonjës të vaksinohen plotësisht kundër Covid-19 ose të testohen çdo javë. Por gjykata gjeti “çështje të rënda statutore dhe kushtetuese” me rregullin, që do të futet në janar.


Ai tha se po pezullonte mandatin dhe i dha administratës Biden deri të hënën për t’u përgjigjur. Pesë shtete të udhëhequra nga republikanët – Teksasi, Luiziana, Misisipi, Karolina e Jugut dhe Utah – si dhe kompani private dhe grupe fetare, kishin paraqitur sfida ligjore kundër mandatit.

Ata akuzuan presidentin për tejkalim të autoritetit të tij. Prokurori i Përgjithshëm i Luizianës, Jeff Landry, shkroi në Twitter se vendimi i gjykatës ishte një “fitore e madhe për lirinë e krijuesve të vendeve të punës dhe punonjësve të tyre”.

Nëse zbatohet, vendimi i gjykatës së apelit të qarkut të pestë në SHBA do të ishte një goditje ndaj masave gjithëpërfshirëse të administratës Biden për të zgjatur vaksinimin.

Zoti Biden thotë se mandati, i cili do të mbulonte më shumë se dy të tretat e punëtorëve të vendit, do të vendoste një standard kombëtar të sigurisë në punë.

Të enjten, presidenti tha se punonjësit në kompanitë e mëdha do të duhet të vaksinohen plotësisht deri më 4 janar, duke e quajtur vaksinimin “rruga e vetme më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”. Shumë biznese në SHBA tashmë kërkojnë që punonjësit e tyre të vaksinohen.

Ekzistojnë gjithashtu kërkesa për kontraktorët ushtarakë dhe federalë. Por kundërshtarët thonë se nuk është kushtetuese që një president të vendosë një rregull të tillë gjithëpërfshirës mbarëkombëtar.

Guvernatori republikan i Teksasit, Greg Abbott, i cili ka kundërshtuar mandatet e qeverisë për vaksinat dhe maskat, përshëndeti vendimin e gjykatës.

“Ne do të kemi ditën tonë në gjykatë për të goditur abuzimin antikushtetues të autoritetit të Biden,” tha ai. Por avokati i Departamentit të Punës Seema Nanda tha se ishte “i sigurt në autoritetin e tij ligjor” për të nxjerrë rregullin. “Ne jemi plotësisht të përgatitur për të mbrojtur këtë standard në gjykatë,” tha ajo.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.