• |
ide | kryesore

Singapori me qasje kontroverse ndaj personave që refuzojnë vaksinimin anti-Covid

-Instant, Arkiva, Planet

Autoritetet në Singapor kanë marrë një vendim në lidhje me ata që nuk pranojnë të vaksinohen kundër koronavirusit. Pacientët e pavaksinuar do të duhet t’i paguajnë vetë faturat e tyre mjekësore nga muaji i ardhshëm, në rast se infektohen me COVID.


Aktualisht qeveria i mbulon vetëm kostot e trajtimit të banorëve të Singaporit dhe të atyre që kanë pasaporta me afat të gjatë.


“Personat e pavaksinuar përbëjnë një shumicë të konsiderueshme të atyre që kërkojnë kujdes intensiv dhe në mënyrë disproporcionale kontribuojnë në presionin ndaj burimeve tona të kujdesit shëndetësor”, tha Ministria e Shëndetësisë Ong Ye Kung.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu