• |
ide | kryesore

BE në hapat e SHBA-së, pritet të ndjekë praktikën e shpalljes ‘non grata’ të politikanëve

-Instant, Kryesore, Lajme, Planet

BE mund të ndjekë së shpejti politikën e ShBA me shpalljen e politikanëve non grata, shkruajnë mediat kroate.


Gjermania ka marrë iniciativën që është diskutuar të martën nga ambasadoret e shteteve anëtare dhe do të jetë temë debati me 15 nëntor kur ministrat e jashtëm të diskutojnë për Ballkanin Perëndimor.


Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do të diskutojnë në Bruksel më 15 Nëntor për zhvillimet e fundit në Ballkanin Perëndimor. Një çështje që ka ngjallur diskutime mes ambasadorëve të shteteve anëtare në mbledhjen e së martës është iniciativa e Gjermanisë që ashtu si SHBA-të edhe BE të veprojë me sanksione dhe shpallje politikanësh si të padëshiruar duke nisur me fajtorët kryesorë për krizën politike dhe të sigurisë në Bosnje dhe Hercegovinë. Sipas raportit të Përfaqësuesit të Lartë evropian në Sarajevë Christian Schmidt, kjo vendimarrje e re do t’i referohet në radhë të parë Milorad Dodik, por edhe të gjithë atyre individëve dhe kompanive që mbështesin financiarisht politikat destruktive në rajon.

Duke qenë se është e vështirë të pritet një konsensus i të gjithë anëtarëve të Bashkimit Evropian, opsioni më i mundshëm prej kohësh ka qenë ai që shtetet të vendosin individualisht sanksione dhe të shpallin politikanë të padëshiruar nga Ballkani Perendimor. Është e qartë se sanksionet do të vendosen në radhë të parë nga Shtetet e Bashkuara dhe se Mbretëria e Bashkuar do të jetë e para që do t’i ndjekë ato. Megjithatë, ka gjithnjë e më shumë gjasa që edhe vendet e tjera të Bashkimit Evropian mund të marrin këtë rrugë. Gjermania është ajo që ka nisur këtë proces dhe konkluzionet e mëtejshme do të bëhen më të qarta në mesin e muajit nëntor, kur ministrat e jashtëm të BE-së do të diskutojnë situatën në Ballkanin Perëndimor. Ajo që është e qartë është se çdo hap do të negociohet në detaje me Shtetet e Bashkuara. Brukselin e ka vizituar edhe diplomati amerikan James O’Brien, përgjegjës për procesin e sanksioneve dhe shpalljen e politikanëve të huaj si të padëshiruar.


13 Comments

 1. “Aleanca e Berishës me Grenell dhe klanin serb të Grenell dhe si po derdh Zeni para të madhe për lobim”

 2. Bobo cna dhjeu dote shpallin non grata Ramutin dhe Lylin te dy akuzohen per pervetesimin me ane te korrupsinit tw 200 000 milion € njeri ne krye te bashkise dhe tjeteri ne rrugen e kombit ,lere pastaj cfar ka bere palloshi ne krye te qeverise,mund te kete kapur miliardin

 3. Yuri Kim e tha sot qart dhe paster. nqs Berisha behet kryetar i PD, SHBA nderpret marrdheniet me PD. me nje fjal PD organizat terroriste. ikni te foltorja tani

   1. farefisi thuaj

    pergjijga eshte per kafe jo, ama per legjitim skam ca bej po takoj bashen

    interpretim keqdashes, pyetje keqdashes,

    inteviste ne funksion te kesaj pergjigje

    Top Channel: Çfarë ndodh në marrëdhënien tuaj me PD nëse ish-kryeministri Sali Berisha merr drejtimin e saj?

    Ambasadorja Yuri Kim: Nuk do të angazhohemi me askënd që është shpallur nga Sekretari i Shtetit. Kjo është një politikë për mbarë botën dhe nuk ka fare të bëjë me individët, por politika e përgjithshme është që nuk mund të imagjinojmë një skenar ku unë apo ndonjë nga pasardhësit e mi të pretendojmë se çdo gjë shkon mirë dhe të shkojmë për kafe me dikë që është shpallur nga Sekretari i Shtetit për korrupsion madhor. Nuk ka për të ndodhur.

    nderkohe faktet ne terren tregojne qe kimetaj pi birra me lali erin dhe me di ramen qe jane super te korruptuar

    hipokrizia ska fund

    e mori dhe nje dore lekesh nga rama. kur flet 150 mije, kur sflet psh per tahirin merr 50 mije usd

    nuk ke as pse te nxehehesh me hale te tilla, thjesht duhen lene te vetekalbezohen ne mutine tyre

  1. Mu nuk me plas trapi fare per Saliun se burr legen eshte dhe ai por… Domethene, nese Yuri thote kush nuk ul breket qe ta qim ne (Amerikanet) ne bythe do e shpallim terrorrist, ti a do i ulesh, apo do kundershtosh Superfuqine?!
   Nese po, a do e besh nga qefi apo nga halli?
   Eshte mbush Shqiperia me bythqima dhe LGBTIQ+ -sa.

 4. SHBA paralajmëron pas ‘non grata’-s për Berishën/ Escobar: Do vendosen sanksione ekonomike ndaj liderëve dhe kompanive që i mbështesin

 5. Ndryshe nga paraardhesit e saj Donald Lu, Alexander Arvizu dhe John Withers, Ambasadorja Juri Kim eshte e para e ngarkuar me pune e Shteteve te Bashkuara ne vite, e cila nuk eshte martuar kurre apo ka pasur nje marredhenie te deklaruar heteroseksuale. Ne betimin e ambasadores prane Senatit te Shteteve te Bashkuara, moren pjese vetem familjaret e saj: vellezerit, si dhe virtualisht prinderit.

  Guam, ish-kolonia, tanime pjese integrale pa statusin e shtetit ama, njihet si nje zone me konservatore. Gjithashtu ambasadorja eshte me prejardhje koreane, nje komb tejet konservator dhe i perkushtuar ndaj familjes tradicionale.

  Ne kohen e Presidentit Obama, u instalua teknika e promovimit te personave LGBT ne politiken e jashtme amerikane si nje menyre per te perfaqesuar dhe dhene vizibilitet ketij komuniteti ne arenen nderkombetare. Praktiken e vazhdoi dhe Presidenti Trump duke emeruar homoseksuale te shumte si Richard Grenell: Ambasador ne Gjermani dhe Eric Nelson: Ambasador ne Bosnje dhe Hercegovine.

  Gjithsesi jo te gjithe personat e emeruar prej ketij komuniteti zgjedhin te identifikohen me orientimin e tyre seksual. Ne anekset e departamentit, por edhe ne vendet ku me pare ka sherbyer si ne Stamboll, Yuri Kim perflitet te jete nje prej individeve qe akoma nuk kane bere nje coming out publik. Kim ka qene ne pergjimin dhe shenjestren e qeverise Erdogan ne Turqi ku eshte pare si nje prej bashkepunetoreve pas skenave te protestave ne sheshin Taksim. Ajo permendet nominalisht dhe ne mediat turke (nje kerkim i thjeshte ne google do ta pohonte kete).

  Sic flitet ne qarqet prane kryeministrit Rama, ka qene pikerisht Erdogan qe ka ndare me mikun informacionet per preferencat seksuale te ambasadores Kim. Rama, nje mjeshter i vertete i psikologjise dhe skemave makbethiane, manipulator i niveleve me te larta, njohur ndryshe si master of puppets i politikes dhe jetes publike ne Shqiperi aplikon prej vitesh skemat e joshjes seksuale me diplomate dhe funksionare te huaj. Mund te permendim ketu rastin e Ambasadorit Soreka me Zv.Ministren Romina Kuko.

  Ne gracken e Rames duket se ka rene dhe Ambasadorja Kim, e cila per aq gjate eshte perpjekur te ruaje ne menyre hermetike informacionet per jeten e saj private. Perflitet se Yuri Kim ka pasur nje lidhje sentimentale, dhe aludohet me tej seksuale, me nje prej ndihmeseve te Endri Fuges, e ardhur nga bota e televizionit. Fuga si nje ekspert i manipulimit, nje mendje e holle diabolike ka qene ai qe ka implementuar skemen e Rames, gjithashtu me ndihmen e mikut te tij Veliaj, dhe leves se tyre Mira Kazhani, shoqe shume e ngushte e “te dashures misterioze” te Kim. Fuga, Veliaj dhe Kazhani kane luajtur rolin e shkesit te fshehur ne marredhenien “Kim – A.M.”

  Dyshohet se kjo eshte arsyeja per qendrimet kaq te njeanshme te ambasadores dhe kycjes se goces perballe cdo kundershtie qe ka me Ramen, dhe aleatin e tij ne PD Lulzim Bashen. Mbetet per tu zbuluar nese kjo do te shkaktoje nje skandal diplomatik apo do te mbyllet ne heshtje si ceshtja e ambasadorit Soreka.

 6. Veçanërisht në politikë, veprimet konspirative pa transparencë publike, e gjykymet e kundërta për të njejtin fenomen,, bëhen shkak që tek qytetarët të krijohet mosbesimi.
  Po ju referohem qëndrimeve kontradiktore të DASH.
  Disa herë në raportet e tij, Departamenti Amerikan i Shtetit e ka cilësuar këto vitet e fundit Shqipërinë, si vendin më problematik në Eiropë e më gjërë për korrupsionin e për shtimin e krimit të organizuar.
  VOA , media më e fuqishme amerikane që shpërndan në gjuhë të ndryshme të botës, qëndrimin e qeverisë amerikane, sëbashku me median gjermane Bild, komunikuan dosjet e përgjimeve të famëshme me abuzimet e qeverisë Rama në zgjedhjet lokale të Dibrës e zgjedhjet kombëtare në Durrës, ku me zë e figurë u demaskuan abuzimet e mëdha në manipulimin e zgjedhjeve , që nga drejtues lokalë, deri tek krerët e PS e qeverisë së saj e deri tek kryeministri Rama.
  Po përmend vetëm vendimin e DASH për shpalljen non grata të ish kryetarit të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako për të cilin Rama akoma deklaron publikisht se vë dorën në zjarr për “ndershmërinë” e tij.
  Është krejtësisht normale me këtë rast që të ngrihet pyetja :
  Nëse DASH shpall si person non grata Dakon për korrupsion flagrant, e këtë e mbron kryeministri shqiptar, përse u shpall “non grata” ish kryeministri Berisha që ishte 8 vite në opozitë pa asnjë funksion shtetëror e partiak, e nuk shpall non grata Z,Rama ?
  Që Berisha gjatë kohës që ka drejtuar PD e në qeverisje, ka bërë gabime me pasoja, megjithë meritat e tij të shumta në përmbysjen e sistemit diktatorial komunist enverist, e ndryshimit të sistemit në demokraci pluraliste, ky është një fakt i njohur në Shqipëri.
  Por ajo që të lë shijen e hidhur të dyshimit, është se pse Z.Blinken, sekretar i shtetit amerikan, nuk po pranon që të publikojë faktet për akuzat ndaj Berishës ?
  Do të mjaftonte vetëm një komunikatë e detajuar me fakte për “korrupsionin e familjes Berisha”, që në Shqipëri të mos shkonte situata politike në këtë paradoks që partia e djathtë, partia e parë opozitare e krijuar në fillim vitet 90 të dëmtohet kaq shumë duke e përçarë ate, sa të humbasë çdo shans për të përmbysur qeverisjen Rama, një qeverisje e cilësuar në raportet e DASH si ndër më të korruptuarat në botë.
  Për gabimet e tij Berisha u ndëshkua me vota dy herë e dy herë dha dorheqjen.
  Ama , pamvarësisht se si deputet i PD ka qenë aktiv, në këto tetë vitet e fundit, nëse Shqipëria në këto 8 vite ka bërë regres në qeverisjen korruptive , ai personalisht nuk ka pasur asnjë pushtet jo më në qeveri, por edhe në partinë që pati krijuar.
  Nëse akuza për minimin e sigurisë së shtetit amerikan, ka ardhur si pasojë e qëndrimit të Berishës ndaj politikave të dyshimta pas të cilave qëndron multimiliarderi Soros, është një fakt i njohur në gjithë botën se Soros nuk është ndonjë person politik i zgjedhur nga elektorati amerikan.
  Lideri demokrat shqiptar Berisha, është në të drejtën e parimit të mendimit të lirë të demokracisë, për të kritikuar cilindo person për të cilin mendon se i ka sjellë probleme politikës së djathtë shqiptare., por edhe interesave kombëtare të shqiptarëve.
  Ah po, nëse DASH ka fakte për implikimin e familjes Berisha në veprime korruptive e më keq akoma kriminale, shqiptarët do ta falenderonin Z.Blinken, që po e shpëton nga kjo e keqe.
  Pra në dukje, përderisa për akuzat ndaj Berishës, nuk janë publikuar fakte konkrete, ai ka të drejtën që të kundërshtojë vendimin e kryetarit aktual të PD, Z.Basha, që me vendim “personal” siç thuhet, e shpalli ate të larguar nga grupi i deputetëve të PD.
  Nga ana tjetër, bie në sy edhe mungesa e transparencës në veprimet e Berishës.
  Jo thjeshtë si përceptim por si një realitet i njohur për shqiptarët, është fakti se Berisha pasi e angazhoi Bashën në poste ministrore, e konsideronte ate si ministrin më të suksesshëm të qeverisë së tij, e kur dha dorheqjen pas humbjes së zgjedhjeve, si më të përshtatshmin për të drejtuar PD , shihte Bashën të cilin e mbështeti publikisht në të gjitha veprimet opozitare.
  “Ultimatumi” i ambasadës amerikane se nëse PD do të drejtohet nga Berisha , i shpallur i padëshiruar për SHBA, si parti nuk do të njihej prej saj, e detyroi Bashën si një politikan i sulmuar nga të gjitha krahët, si nga Rama e socialistët, ashtu edhe nga mediat e tij e grupet e politikanëve që dolën që në fillim kundër zgjedhjes së tij nga Berisha si kryetar i PD me motive të kjarta ambicioze personale karrieriste që të pranojë kërkesën e qeverisë amerikane, njëkohësisht edhe të afirmohet vetë si lider i PD.
  Për mendimin tim, si Berisha, edhe dishepulli i tij Basha, nuk kanë qenë asnjëherë demokratë të krahut ekstrem konservator , por kanë qenë mbështetës të së djathtës së moderuar të qendrës europiane..
  Është e para herë që Berisha në këto 30 vite të karrierës së tij e shpall veten si pjesë e politikës së djathtë konservatore të modelit republikan trumpist.
  Janë vlerësuar foltoret e Berishës si tregues të një mbështetje masive të së djathtës shqiptare, por a është vetë Berisha një politikan i persekutuar nga regjimi enverist ?
  Në dy treqind pjesmarësit në foltore, dukshëm mund të vihej re se jo të gjithë ata e “brohorisnin” Berishën e miratonin thirrjen bollshevike “O Sali o hero, gjithë Shqipëria ti të do”
  Ndonëse me drojë, ju drejtuan pyetje e kritika të drejtëpërdrejta për problemin e pazgjidhur të pronave, e të trajtimit të të persekutuarve politikë.
  Nëse do të bënim hamendësisht një llogari në numura duke u bazuar në dyqind pjesmarësit në foltore, binte në sy se pothuajse gjysma e tyre, ndonëse kishin ardhur edhe për kurriozitet, dukej kjartazi në qëndrimet e tyre se nuk e miratonin ligjërimin e tij, ndonëse organizatorët ishin përkujdesur që të thërrisnin kryesisht ata militantë që PD i kishte pastruar nga vetja për pa aftësi apo pavendosmëri partiake.
  Mbrëmë u pretendua se formularët për rrëzimin e Bashës si kryetar i PD duke thirrur kuvendin, ishin nënshkruar nga 4200 delegatë të kuvendit, një numër që e kalon gjysmën e delegatëve të kuvendit të PD.
  Por nëse bëjmë një llogari të thjeshtë duke mbledhur numurin e përgjithshëm të pjesmarësve në foltore me 200 veta, ku më së paku 30% e tyre nuk ishin aq entuziastë për Berishën, numuri i përgjithshëm nuk na del as 1500 veta e jo më 4200.
  Edhe nëse pretendohet se Berisha me këto 4200 firma përkrahet nga shumica e PD, le ti kthehemi demostratave të fuqishme të drejtuara nga Basha ku numuri i protestuesve ishte së paku dhjetë herë më i madh, e buçiste i gjithë bulevardi i Tiranës nga thirrjet Rama ik e për emrin e Bashës.
  Nëse Basha me energjinë e një politikani realtivisht të ri që doli gjatë fushatës së zgjedhjeve në këmbë në të gjitha qytetet e ndiqej nga mijra banorë me thirrjet Basha, nuk arriti dot që të fitonte aq vota sa ta përmbyste qeverinë Rama, si do të mund të mobilizojë elektoratin e djathtë Berisha 77 vjeçar duke u ulur nëpër salla me 2oo pjesmarës ?
  Edhe “djaloshi” 58 vjeçar Rama, bëri fushatë ku me autobuza bashkitë mblidhnin militantët apo nëpunësit e bashkive edhe shëtitës, e me shpenzime të shumta skenografike mblidhte po aq sa në foltoret e Berishës, nuk pati thuajse fare entuziazëm për karagjozllëqet e ti.
  Po nga na doli atëhere kjo “shumicë e madhe” votash që e solli ate për të tretn herë në pushtet ?
  Është pra masakra zgjedhore ajo që ndikoi në këto zgjedhje e jo “pa aftësia e Lulit” siç deklarojnë mediat e kapura nga Rama, që i mbajnë ison atij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.