• |
ide | kryesore

Yuri Kim në dyqanin e qelqurinave

-Instant, 1, Ide

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka bërë një ndërhyrje flagrante në konfliktin e një organizate politike, aq sa për nga brutaliteti dhe arroganca do t’ia kishte zili dhe pasardhësi i saj i largët Rajerson, që mbërriti në Shqipëri menjëherë pas rënies së komunizmit. 


Lexo me tej:


Yuri Kim futet në luftën mes dy PD-ve duke goditur Berishën: “Ne njohim Bashën”

Që nga koha e këtij të fundit, në këtë vend, është bërë pothuajse normalitet që diplomatët amerikanë të përzihen në punët e brendëshme të një shteti sovran, madje duke u angazhuar si palë në garën mes forcave politike që luftojnë për pushtet. Sa për hir të historisë sonë të veçantë në marrëdhëniet me SHBA-në, po aq edhe për një mentalitet shqiptar, që imponon kërrusjen përpara perandorive, qofshin ato otomane, ruse apo kineze, një gjë e tillë është konsideruar nga shumica si normalitet.

Kërkush nuk ka tentuar, ta shohë këtë si një padrejtësi, apo si një shkelje të nenit 41 të Konventës së Vienës, që i ndalon diplomatët e akredituar në një shtet ta kalojnë limitin e ndëhyrjes së tyre. Madje edhe kur ky nen i famshëm, u bë lajm nga regjimi autokratik i Erdoganit, që i detyroi dhjetë shtetet më të rëndësishme të perëndimit të zbytheshin nga qëndrimet e tyre kundër burgosjes së opozitarit turk Osman Kavala, askush nuk tentoi të hiqte një paralelizëm me qasjen simetrike që ambasadorët e këtyre vendeve duhet të mbanin edhe tek ne.    

Por, këtë herë, ky limit i përdhosur prej kohësh u shty edhe më tej. Ambasadorja amerikane kapërceu edhe një kufi, duke u bërë palë jo më në punët e një vendi, por edhe në sherrnajën e brendëshme të një partie politike si PD-ja. 

Intervista e saj e kërkuar enkas në Top Channel, pikërisht në ditën që Sali Berisha do shpallte mbledhjen e 4200 firmave dhe 24 orë pasi ish shefi i shërbimeve sekrete të presidentit Trump, Grenell, pohoi se nuk kishte parë gjatë detyrës së tij prova për shpalljen “non grata” me lobimin e Soros, ishte një mbështetje e hapur për njërin grup demokratësh, në dëm të tjetrit. 

Edhe këtu, në pamje të parë, duket sikur nuk ka asnjë problem të madh, për sa kohë asnjëra nga palët, madje as ajo e dëmtuara, nuk u ankua për shkeljet që diplomatët amerikanë u bëjnë angazhimeve që shteti i tyre ka marrë ndërkombëtarisht. Në mendjet e të gjithëve, në Shqipëri, është ngulur ideja fikse se Amerika është mbi ligjin.

Prandaj, edhe analiza që duhet bërë nuk është në rrafshin moral, se sa ka të drejtë të ndërhyjë ambasadorja, po se sa efikasitet ka hapi që ajo hedh. 

Edhe në këtë prizëm, shfaqja brutale e Yuri Kim ishte e panevojshme, mendjelehtë dhe jo efikase. Nëse qëllimi i saj i dukshëm ishte që të merrte anë pro Bashës dhe kundër Berishës, duhet pranuar se ndikimi i saj në këtë qerthull mund të jetë pranë zeros. Dhe jo për shkak të fajeve të PD-së, por si rrjedhojë e qëndrimeve të mbajtura nga ambasada amerikane prej kohësh.

Në mendësinë e një votuesi të PD, ambasada amerikane është ngulitur si një faktor mbështetës për regjimin e Ramës. Kur i ka parë përfaqësuesit e saj t’i tregojnë se: lufta e Saimir Tahirit ndaj drogës është një histori suksesi; Se reforma në drejtësi po përparon pa u kapur politikisht nga regjimi; Se zgjedhjet e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese janë një hap përpara, ndonëse Venecia i konsideroi në shkelje të ligjit themeltar të shtetit; Se Rama ka të drejtë të shkojë përtej marrëveshjes së 5 qershorit me garanci amerikane; Se ai e fitoi në mënyrë të drejtë dhe të ligjshme 25 prillin dhe është një kryeministër legjitim, pra, kur i ka dëgjuar të gjitha këto, një militant demokrat e ka të vështirë të bindet se po i thuhet e njëjta e vërtetë me atë që ai beson. Ai është i prirur ta pranojë ndershmërinë e goditjes ndaj Berishës, kohën dhe mënyrëm me të cilën u ekzekutua ajo, po në të njëjtën masë sa ka pranuar edhe ato që u përmendën më lart.    

Prandaj në këtë kuptim dhe nga ana pragmatike, ndërhyrja e Ambasadores Kim është krejtësisht e pa efektshme. Ajo është një lëvizje e çorodtitur që kapërcen normat e lejuara për një diplomat, pa arritur të krijijojë efekt. Ajo i ngjan një marshimi moskokçarës elefanti në një butik kristalesh, pa u merakosur për pasojat që lë pas. 

Natyrisht, kjo mungesë inteligjente kalkulimi është pasojë e aktit të pamenduar, jo proporcional dhe jo simetrik në arenën politike, që u bë me non grata-n e Berishës.

Çështja Berisha/ Soreca turbullon ujrat, me qëndrim ndryshe nga Yuri Kim

Ky vendim që ka ngjallur habinë dhe përçmimin edhe të diplomatëve europianë, që është shndërruar në objekt tallje për ata që e shohin korrupsionin vetëm tek një lider i dalë në pension, ndërkohë që pozojnë çdo ditë me të tjerët që kanë vjedhur para publike, duke fallcifikuar dokumenta të shtetit amerikan, i ka futur në ngërç diplomatët e SHBA në Tiranë. Duket sikur ata vazhdojnë të gabojnë në vijimsi, në një përpjekje sizifiane për të korrigjuar gabimin fillestar. Dhe më e keqja është se sa më shumë tentojnë, aq më shumë dështojnë. Prova është se falë tyre dhe për të keqen e pjesës më të madhe të shqiptarëve, sa më tepër që ata po e luftojnë Berishën aq më shumë po rritet ai brenda PD-së.  

©Lapsi.al

34 Comments

 1. Yuri Kim mund te krenohet se as Ajetullah Komeini per disa vite, nuk ka arritur t’i beje iranianet kaq antiamerikane, c’po ben ajo shqiptaret ne keto 2 vite. Per kete do duhet qe DASH t’i jape nje medalje.

  1. JONAS ROLET
   Ka punuar në Shqipëri në vitin 1997 në kohën e krizës si përfaqësues i Partisë Demokratike Amerikane, pra të Klintonit. Që nga ajo kohë është bërë këshilltar i parë i Kryetarit SOROS , formula kjo që përdoret.

   Mbulon Shqipërinë, Kosovën, Ballkanin pranë Fondacionit Soros prej 20 vjetësh. Është autori i themelimit të Mjaft-it, i konvertimit të Mjaftit në “G99”; është i reformës në drejtësi, është njeriu që ka bërë skakierën politike shqiptare dhe mbi të gjitha, autori i axhendës për shpopullimin e Shqipërisë pasi ky ka ndërtuar të gjithë projektin në Amerikë për këtë skemë që kemi realitet të Shqipërisë. Ky është personi që drejton Shqipërinë.

   Ky është njeriu që ka themeluar Erion Velinë. Ky është krijuesi. Ky është babai “biologjik politik” po themi brenda rrjetit Soros që e ka ndërtuar Erion Velinë. Ky është njeriu që ka plasur “Dosjen Berisha” në Uashington DC. Është një lojë ku palët përplasen, palët ecin dhe pikërisht se kjo dosje ishte përgatitur për të mbajtur nën kontroll Berishën se ishte një plan për të bërë qeverinë Rama-Basha

   Tani koncepti ku qëndron?! Ka qenë një skenar për të bërë qeverisje Basha–Rama dhe vetë zgjedhjet e 25 Prillit kanë qenë zgjedhje që çonin pikërisht drejt kësaj logjike.

   Këtë e ka kundërshtuar Berisha, e ka kundërshtuar edhe Meta dy – tre javë para zgjedhjeve, ka pasur reaksion nga Rama, është ndërtuar kjo skemë pikërisht për t’i eliminuar. Problemi është që kjo dosje do të mbahej akoma nën kontroll po plasi para se të bëhej gati sepse do të ndodhin edhe skenare të tjera që shkonin drejt plasjes së një dosjeje të tillë. Këtë e ka plasur Erion Veliaj si kundërshtar i qeverisjes Basha–Rama, sepse digjej nga kjo skemë, por ka të bëjë edhe me përplasjet që ndodhin brenda rrjetit Soros ku Xhonas Rolet (Jonas Rolett)është i shqetësuar se ka humbur të gjithë pushtetin për Shqipërinë në bazë të rolit që ka marrë Aleks Soros si një trashëgimtar i ri i mbretit, princi.

   Pra, ky është këshilltari i mbretit. Princi del në lojë, e merr atë. Del jashtë loje këshilltari. Këshilltari ka Veliajn. Veliaj ndihet jashtë loje. Këto janë skenarë që kemi parë si në filma që kanë të bëjnë me mënyrën se si bëhen këto gjëra.

   Po ku është problemi në Shqipëri?! Problemi në Shqipëri quhet Erion Veliaj, që në këtë moment, dje, paraqiti një sondazh si njeriu më i kuotuar, nga më të kuotuarit në Shqipëri.

   Në fakt është gjithçka artificiale se është një nga njerëzit më të urryer në Shqipëri. Në çdo sondazh që bëhet online, në çdo sondazh, është fytyra më e urryer në Shqipëri. Nuk gjendet një figurë më e urryer në Shqipëri.

 2. And loqja su poqe iher. Amerika gogoli ububu amerika armiku. 350 000 shqiptare bejne llotarine pervit te shkretet me shpresen te ikin ne amerike o rrot kari. Ne shqiperi kan ngelur vetem koqet si ty

  1. Ti Jari kari,nuk ke pse ofendon ata qe bejne analiza , e qe ty dhe tufes se qenve ku ti ben pjese nuk ju pelqejne. Ti je nje hajdut qe paguhesh nga parate qe vatha ju vjedh shqiptareve nje i ndyte, qe vertetohet nga ato qe thua. Nese ke argument me kundershtuar Bushatin beje, por ti nuk e ben dot se nuk je i zoti per kete, e, si i shkerdhyer qe je, e flet me fjale te ndyra si ti vete… Tung o gop!!

    1. O Jari kari kar mbetet kudo qe ta cosh. Ca loqe si ty qe iken nga Shiperia por prape ngelen tifoze politike po e lene kete vend ne vend numero.

 3. Keta ne menyre komplet te paarsyeshme ne pikepamje te interesave kombetare vemdosen te bejne nje prove force duke e vene pjesen me pro-amerikane te Shqiperise ne nje zgjedhje mes Amerikes dhe Berishes. Kete e bene ne menyren me arrogante te mundshme duke j’u thene demokrateve qe do hani bar nese nuk besoni ne nje vendim te hedhur si flete-rrufe, te cilin ne nje shfaqje qesharake e poshteruese nuk qe ne gjendje ta mbronte para organit ku jep llogari as personi qe e ka firmosur. Tani mesa duket do vuajne pasojat e arrogances dhe injorances te lobuar sic bejne shpesh.

 4. Ndryshe nga paraardhesit e saj Donald Lu, Alexander Arvizu dhe John Withers, Ambasadorja Juri Kim eshte e para e ngarkuar me pune e Shteteve te Bashkuara ne vite, e cila nuk eshte martuar kurre apo ka pasur nje marredhenie te deklaruar heteroseksuale. Ne betimin e ambasadores prane Senatit te Shteteve te Bashkuara, moren pjese vetem familjaret e saj: vellezerit, si dhe virtualisht prinderit.

  Guam, ish-kolonia, tanime pjese integrale pa statusin e shtetit ama, njihet si nje zone me konservatore. Gjithashtu ambasadorja eshte me prejardhje koreane, nje komb tejet konservator dhe i perkushtuar ndaj familjes tradicionale.

  Ne kohen e Presidentit Obama, u instalua teknika e promovimit te personave LGBT ne politiken e jashtme amerikane si nje menyre per te perfaqesuar dhe dhene vizibilitet ketij komuniteti ne arenen nderkombetare. Praktiken e vazhdoi dhe Presidenti Trump duke emeruar homoseksuale te shumte si Richard Grenell: Ambasador ne Gjermani dhe Eric Nelson: Ambasador ne Bosnje dhe Hercegovine.

  Gjithsesi jo te gjithe personat e emeruar prej ketij komuniteti zgjedhin te identifikohen me orientimin e tyre seksual. Ne anekset e departamentit, por edhe ne vendet ku me pare ka sherbyer si ne Stamboll, Yuri Kim perflitet te jete nje prej individeve qe akoma nuk kane bere nje coming out publik. Kim ka qene ne pergjimin dhe shenjestren e qeverise Erdogan ne Turqi ku eshte pare si nje prej bashkepunetoreve pas skenave te protestave ne sheshin Taksim. Ajo permendet nominalisht dhe ne mediat turke (nje kerkim i thjeshte ne google do ta pohonte kete).

  Sic flitet ne qarqet prane kryeministrit Rama, ka qene pikerisht Erdogan qe ka ndare me mikun informacionet per preferencat seksuale te ambasadores Kim. Rama, nje mjeshter i vertete i psikologjise dhe skemave makbethiane, manipulator i niveleve me te larta, njohur ndryshe si master of puppets i politikes dhe jetes publike ne Shqiperi aplikon prej vitesh skemat e joshjes seksuale me diplomate dhe funksionare te huaj. Mund te permendim ketu rastin e Ambasadorit Soreka me Zv.Ministren Romina Kuko.

  Ne gracken e Rames duket se ka rene dhe Ambasadorja Kim, e cila per aq gjate eshte perpjekur te ruaje ne menyre hermetike informacionet per jeten e saj private. Perflitet se Yuri Kim ka pasur nje lidhje sentimentale, dhe aludohet me tej seksuale, me nje prej ndihmeseve te Endri Fuges, e ardhur nga bota e televizionit. Fuga si nje ekspert i manipulimit, nje mendje e holle diabolike ka qene ai qe ka implementuar skemen e Rames, gjithashtu me ndihmen e mikut te tij Veliaj, dhe leves se tyre Mira Kazhani, shoqe shume e ngushte e “te dashures misterioze” te Kim. Fuga, Veliaj dhe Kazhani kane luajtur rolin e shkesit te fshehur ne marredhenien “Kim – A.M.”

  Dyshohet se kjo eshte arsyeja per qendrimet kaq te njeanshme te ambasadores dhe kycjes se goces perballe cdo kundershtie qe ka me Ramen, dhe aleatin e tij ne PD Lulzim Bashen. Mbetet per tu zbuluar nese kjo do te shkaktoje nje skandal diplomatik apo do te mbyllet ne heshtje si ceshtja e ambasadorit Soreka.

  1. Po ta zeme se eshte lezbike e pastaj. Gjykoje per aftesite politike jo preferencat seksuale. Jeta e saj eshte, ngelet duke I bere autobiografine. Anadollak

 5. QKA POSTOJ MBREME YMER GELBAZA KELLIRA:YURI KIM PERGENJESHTRON ANDI BUSHATIN : HAHA HAHA ANDI BUSHATI DHE GJITHE KOMBI SHQIPTARE E DI SE YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES DHE PRANDAJ I MBAN ERE GOJA MUT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA VJEDH FOTOT ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE DHE IK E SHKONE ME FRROK CUPIN E MASTUBOJNE NE ZYRE TE EDI RAMES

 6. EDI RAMA ME CA CUNA PROBLEMATIK E SHQELMUAN YMER GELBAZA KELLIREN-KURSE YMER GELBAZA KELLIRA E KISHTE LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES-TANI YMERI KA MBETUR SI NJE ZAGAR I MJERUAR BREDH RRUGE E VETEM I QELBUR thotë:

  ZOTI BUSHATI JU KUJTOHET KUR E SHQELMUAN YMER GELBAZA KELLIREN CA CUNA PROBLEMATIK SE JA PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES SE SI KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDIT,DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN

 7. Ja më në fund nje tregues me shume se SHQIPTARET NUK JANE MË ATO DELET PRO-AMERIKANE DHE MË AMERIKANE SE AMERIKANET!

  Bravo Bushati!

 8. YMER GELBAZA E MBAN FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE CELULAR POR JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT ME FLOKE TE THINJURA DHE DHEMBET E KRIMBUR thotë:

  ZOTI BUSHATI KUR E SHQELMUAN YMER GELBAZA KELLIREN JU E SHURRUAT NE SURRAT PER TO LARE GJAKUN HAHAH

 9. Yuri Kim ku, ku…e dyqanin e qelqurinave??? Ashtu e quan ti Bushati Republiken e bananeve ku Ambasadoret Amerikane kane 30 vite qe guvernojne?
  A thua dot ti Bushati nje Kryeminister te ketyre 30 viteve qe nuk ka qene Lolo Made in Albania i ketyre Ambasadoreve? A nuk ka qene edhe ky Sali Ram Berisha qe lepihej me Ambasadoret Amerikane sa ne qeveri, sa ne opozite?
  Bushati, nese thua nje emer Kryeministri qe ka qene jashte tuteles se Ambasadorit Amerikan ke te drejte te perdoresh ate…”dyqan qelqurinash”! Sa kohe qe nuk thua dot asnje emer, atehere shkruaj –
  – Ambasadorja Kim ne stallen e Gomereve qe pellasin nga kenaqesia kur ajo i jep nje shkelm bytheve !!

 10. EDI RAMA I PAGUANE YMER GELBAZA KELLIREN DHE BATON HAXHIUN PER TI SULMUAR DHE OFENDUAR VJOSA OSMANIN DHE ALBIN KURTIN thotë:

  QKA NXJERR NGA BYTHA SALI BERISHA DHE EDI RAMA NXJERR NGA GOJA YMER GELBAZA KELLIRA DHE BATON HAXHIU, DMTH ERE MUTI

 11. Suel Çela, një person i akuzuar si i “bosi i krimit” në Elbasan, punon për Sali Berishën.

  Bardhi shtoi se për këtë është në dijeni dhe Flamur Noka sepse është thirrur dy ditë më parë.Ymer mos e hiq prasin nag bytha qe ta ka fut ne vitin 1997 ne Lushnje

 12. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,U KAP DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA FRROK CUPI DHE EDII RAMA E BEJNE NJE TRESHE TE FORT,YMER GELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT NGA MBRAP ,KURSE FRROK CUPI E FUT KARIN E EDI RAMES NE GOJE NGA PARA

 13. Siç e the shpallja non-grata e doktorit ishte nje gabim pothuajse fatal i diplomacisë sorrosiane qe vjen nga arroganca dhe egoizmi i pakufishëm i tyre. Dhe për më tepër, ata vazhduan po me të njëjtat gabime taktike.

  Po le të vazhdojnë siç e kanë nisur, se hajrin do t’i shohin. God speed!

  Bëni gati birrat!

 14. Mos prisni as 11 dhjetorin e këtij viti, as të vitit tjetër. Talibanët do rrijnë gjatë në Dajt duke pritur zbarkimin në Tiranë. Dhe nuk kanë për të hyrë kurrë bashkë, por vetëm një nga një të dëshpëruar dhe penduar që morën mend e një njeriu, që i përdori në fund të jetës si truproja të varrit të tij politik.Miri mos fluturo me prasin e tritanit ti meriton me shume o shpellkare,nje kar te zi

  1. Talibenat, hyne ne Kabul dhe vendosen flamurin e tyre mbi ambasaden amerikane, por kjo eshte histori tjeter. Ne Shqiperi nuk ka talibane, ka maloke dhe qytetare te shquar nga Terpani, fshati me tre germa etj. Kur maloket kane marre hov, keta qytetaret qe u permenden me siper, ose kane marre vrapin, ose kane kthyer shpinen dhe kane ulur pantallonat

 15. Politike mjerane e nje ambasade qe ne nje vend perendimor do ti kishin nxjerre me shkelma.

  Te nderhyje ambasadorja deri ne zgjedhjen e nje kryetari partie te opozites do te hyj ne analet e librave te shkolles.

  Turp ku ka perfunduar perandoria amerikane.

 16. YMER MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al PO IK SHKULLAKU TE FRROK CUPI SE ESHTE DUKE TE PRITUR LAKURIQ PA RROBA FARE

 17. Sali Berisha mund të bëhet një personazh filmi dhe aty mund të ndodhë që spektatorët ta pëlqejnë ashtu siç pëlqejmë një vrasës me pagesë apo të distancohen prej tij. Kjo do të varet nga aktori që do ta luajë atë personazh. Ndërsa personazhi historik me emrin Sal Berisha, tani i përket asaj kategorie që në këtë vend kanë prodhuar haxhi-sali-qamilizmin.

 18. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA-U KAP DUKE MASTURBUAR AFAR PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT TE CEPI I LAGJESE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH ILIR YZEIRIT DHE FRROK CUPIT

 19. O Andi o kar!
  Rajerson nuk eshte pasardhes i Kimetes, por paraardhes i saj.
  Nese e akuzon Kimeten per thyerjen e nenit 41 te mareveshjes se Vjenes, atehere e ke per detyre qe edhe ta faktosh nderhyrjen.
  Po And kari qe ka mbaru per italisht bo sikur eshte shok me te gjithe ambasadoret e tjere dhe keta te fundin i tregojne Andit ne koenfidence se cfare mendojne per non graden e Saliut.
  Loqe komplet qe kujto se Shqiperia eshte qendara e botes dhe se administrates amerikane i rruhet shume per Saliun, Bashen dhe kurvat e tjera si Andi qe rrotullohen studiove.

 20. Ka tre Amerika

  Amerika e Socialisteve
  Amerika e Demokrateve
  Amerika e Kimetes

  Sales ja ka fut e para dhe e treta, dhe jo Amerika sic thojne servilet dhe bythshiturit anal izt.

  Jepi Sal forca se ja dole kunder te gjithe goreve.

 21. “Prapa Taçit janë Berishët”, Geri Kokalari: “Familja kishte pozicion të fshehtë pronësie në ARMO dhe aksione pritëse në Albpetrol, nëse privatizimi në 2012-n do realizohej”

 22. Turp per nje ambasade dhe ambasadore qe bie ne keto nivele, nuk po arrijne te kuptojne qe po I bejne njerezit antipolitike amerikane.

  Sa larg Reganit te madh e Bushit te vogel.

 23. Asgje nuk bind! Asgje nga cfare lexova me siper. Askush nuk eshte ne gjndje te thote perse Berisha? Perse PD? Perse SHBA aleate me PS? Cfare ka ndodhur? Kete pyetje ne publik e kam degjuar per here te pare nga Cim Peka menjehere pas 25 prillit. Por Cimi tani e ka “harruar” kete pyetje. Fajin e ka Sorros. Vetem kaq. Por nese SHBA drejtohet nga Sorros kjo eshte shenje qe perandoria po bie. Vete historia e tregon me shembujt e saj qe perandorite shemben nga korrupsioni. Me shembjen e saj ka shume mundesi qe ne shqiptaret te mbetemi nen rrenoja. Ky me sa duket eshte fati yne. Sa per ambasadoren Kim, pak rendesi ka. Gjendet gjithnje nje Kim sa per te bere corap nje vend qe ka humbur busullen. Se busulla jone ka qene Amerika e ajo po tretet perdite ne syte e demokrateve. Sa per PS, dihet qe orientimin e kane nga lindja.

 24. Idealizmi dhe heroizmi që ka kanë një korrelacion organik.

  Tragjizmi.

  Komizmi.

  Metamorfoza e personazhit politik të trefishtë Sali Berisha që në këto tre dekada ka kaluar nga idealizmi heroik në tragjizëm, tani është në dimensionin e fundit, atë komik.

  Foltoret e organizuara nga ai shëmbëllejnë me komeditë e Aristofanit, ku do të apostrofoj retë dhe zogjtë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu