• |
ide | kryesore

Firmat për Kuvendin në kasafortën e Palokës/ Bardhi: Berisha luan bllofin!

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Fashikujt me firmat e delegatëve që iu përgjigjën kërkesës së Sali Berishës për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD-së u ekspozuan para gazetarëve, në tryezën ku ai mbajti konferencën për mediat në Rogner. U tha se ishin gjithsej 4200 firma delegatësh, nga 1800 të nevojshme për të mbledhur Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike.


Disa herë gjatë konferencës, Berisha i ftoi gazetarët të afroheshin dhe t’i shikonin nga afër fashikujt, por duke i vënë në dukje se nuk mund të filmonin dhe nuk mund të publikonin emra konkretë pasi duhej ruajtur anonimati i firmëtarëve. Gjatë konferencës, Berisha tha se firmat do t’i dorëzoheshin Edi Palokës, në cilësinë e kreut të Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike.


“Nuk ekziston asnjë detyrim statutor i atyre që mbledhin mbi 1800 firma për t’i dorëzuar përveçse para kuvendit ku verifikohet mandati, askund tjetër. Pse? Ky mekanizëm statutor është mekanizëm i zhbllokimit të partisë, kur atë e bllokojnë forume të tjera, kur Kryetari, me Kryesinë refuzojnë të thërrasin Kuvendin, kur Këshilli Kombëtar nuk e thërret Kuvendin. Në këtë rast hyn mekanizmi shpëtimtar i anëtarësisë. Nuk ka asnjë lloj detyrimi statutor. Nuk janë 1/4, por janë rreth 2/3 se vazhdojnë të firmosin dhe ne nuk kemi pse mos t’i mbajmë në zyrën e kreut të Këshillit Kombëtar” tha Berisha, kur gazetarët e pyetën se përse zgjodhi t’i depozitojë firat në zyrën e Palokës.

Një grup mbështetësish të Berishës, mes të cilëve deputetët e PD-së u shoqëruan nga kamerat dhe në transmetim live hynë në selinë blu, ngjitën shkallët me kutitë e fletëve të firmëtarëve në duar dhe i dërguan në zyrën e Edi Palokës. Më pas, Paloka doli para gazetarëve dhe tha se në respekt të të dhënave personale të delegatëve, firmat do të mbeten në zyrën e tij, deri kur të mblidhet Kuvendi.

“Firmat janë depozituar dhe formularët në zyrën time. E dëgjuat shpjegimin nga Berisha se përse formularët u dorëzuan në zyrën time. Nuk ka detyrim dhe asnjë institucion që të bëjë verifikimin e këtyre formularëve përveç vetë Kuvendit. Një kërkesë e veçantë që është nga firmëtarët është që të ruhet fshehtësia e të të dhënave të tyre. Tashmë është bërë e njohur edhe çështja e patronazhistëve të PS. Për këtë arsye këto formularë do qëndrojnë të mbyllur për t’u hapur vetëm ditën e Kuvendit” tha Paloka.

Por menjëherë pas Palokës, Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazmend Bardhi ka dalë i buzëqeshur para gazetarëve. Bardhi dukej i bindur se Berisha nuk i kishte mbledhur dot 1400 firma. Ai kontestoi procedurën në dy pika. E para, mbajtja e fshehtë e firmave dhe e dyta, dorëzimi në kasafortën e zyrës së Edi Palokës dhe jo tek ai vetë.

“Boll më me bllof. Sot u bë e qartë që nuk ka arritur z.Berisha për fat të keq të mbledhë 1/4 e firmave të anëtarëve të Kuvendit Kombëtar që të më jepte mundësinë mua si institucion aspak institucioneve të tjera të Partisë Demokratike për të thirrur mbledhjen e Kuvendit Kombëtar” u shpreh Bardhi.

E reja në reagimin e Bardhit ishte qëndrimi për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar. Deri dje, mbështetësit e Lulzim Bashës ishin kategorikisht kundër thirrjes së kuvendit, si një forum antiamerikan. Nga dita e sotme, Gazmend Bardhi tha se ishte gati ta mblidhte Kuvendin, nëse Berisha kishte mbledhur më shumë se 1800 firma delegatësh. Me kusht që ato të verifikoheshin nga sekretariati.

Në një reagim në Opinion, në orët e vona të mbrëmjes së të mërkurës, Berisha tha se zyra e kreut të Këshillit Kombëtar, Edi Palokës ishte e hapur për veriifikim nga kreu i partisë, nga sekretari dhe nga çdo anëtar i thjeshtë apo gazetar që ishte i interesuar.

Debati për verifikimin e firmave i ka hapur rrugë ndarjes së mëtejshme mes dy linjave, asaj të Berishës dhe asaj të Bashës në PD. Nëse palët nuk ulen për të gjetur gjuhën e përbashkët, duket se ndarja do të thellohet ende deri në mbledhjen e Kuvendit Kombëtar në 11 Dhjetor. Ndërkohë, me vendosjen e dosjeve të firmëtarëve në zyrën e Palokës, Berisha duket se sapo ka vendosur piketat e para në selinë e partisë që kërkon të drejtojë./Lapsi.al

29 Comments

 1. Nese Berisha luan me bllofin, ajo do shihet pas nje muaji. Por qe Barshi ishte shume i tronditur, ajo dukej qarte dhe retorika e perseritur ne disa kanale televizive, pa ndonje fjalor te pasur, futja ne diskutime dhe interpretime proceduriale, te benin te memdoje se ishte Bardhi qe po mundohej te luante me bllofin. Por ishte diskurs i dobet…

 2. Ndryshe nga paraardhesit e saj Donald Lu, Alexander Arvizu dhe John Withers, Ambasadorja Juri Kim eshte e para e ngarkuar me pune e Shteteve te Bashkuara ne vite, e cila nuk eshte martuar kurre apo ka pasur nje marredhenie te deklaruar heteroseksuale. Ne betimin e ambasadores prane Senatit te Shteteve te Bashkuara, moren pjese vetem familjaret e saj: vellezerit, si dhe virtualisht prinderit.

  Guam, ish-kolonia, tanime pjese integrale pa statusin e shtetit ama, njihet si nje zone me konservatore. Gjithashtu ambasadorja eshte me prejardhje koreane, nje komb tejet konservator dhe i perkushtuar ndaj familjes tradicionale.

  Ne kohen e Presidentit Obama, u instalua teknika e promovimit te personave LGBT ne politiken e jashtme amerikane si nje menyre per te perfaqesuar dhe dhene vizibilitet ketij komuniteti ne arenen nderkombetare. Praktiken e vazhdoi dhe Presidenti Trump duke emeruar homoseksuale te shumte si Richard Grenell: Ambasador ne Gjermani dhe Eric Nelson: Ambasador ne Bosnje dhe Hercegovine.

  Gjithsesi jo te gjithe personat e emeruar prej ketij komuniteti zgjedhin te identifikohen me orientimin e tyre seksual. Ne anekset e departamentit, por edhe ne vendet ku me pare ka sherbyer si ne Stamboll, Yuri Kim perflitet te jete nje prej individeve qe akoma nuk kane bere nje coming out publik. Kim ka qene ne pergjimin dhe shenjestren e qeverise Erdogan ne Turqi ku eshte pare si nje prej bashkepunetoreve pas skenave te protestave ne sheshin Taksim. Ajo permendet nominalisht dhe ne mediat turke (nje kerkim i thjeshte ne google do ta pohonte kete).

  Sic flitet ne qarqet prane kryeministrit Rama, ka qene pikerisht Erdogan qe ka ndare me mikun informacionet per preferencat seksuale te ambasadores Kim. Rama, nje mjeshter i vertete i psikologjise dhe skemave makbethiane, manipulator i niveleve me te larta, njohur ndryshe si master of puppets i politikes dhe jetes publike ne Shqiperi aplikon prej vitesh skemat e joshjes seksuale me diplomate dhe funksionare te huaj. Mund te permendim ketu rastin e Ambasadorit Soreka me Zv.Ministren Romina Kuko.

  Ne gracken e Rames duket se ka rene dhe Ambasadorja Kim, e cila per aq gjate eshte perpjekur te ruaje ne menyre hermetike informacionet per jeten e saj private. Perflitet se Yuri Kim ka pasur nje lidhje sentimentale, dhe aludohet me tej seksuale, me nje prej ndihmeseve te Endri Fuges, e ardhur nga bota e televizionit. Fuga si nje ekspert i manipulimit, nje mendje e holle diabolike ka qene ai qe ka implementuar skemen e Rames, gjithashtu me ndihmen e mikut te tij Veliaj, dhe leves se tyre Mira Kazhani, shoqe shume e ngushte e “te dashures misterioze” te Kim. Fuga, Veliaj dhe Kazhani kane luajtur rolin e shkesit te fshehur ne marredhenien “Kim – A.M.”

  Dyshohet se kjo eshte arsyeja per qendrimet kaq te njeanshme te ambasadores dhe kycjes se goces perballe cdo kundershtie qe ka me Ramen, dhe aleatin e tij ne PD Lulzim Bashen. Mbetet per tu zbuluar nese kjo do te shkaktoje nje skandal diplomatik apo do te mbyllet ne heshtje si ceshtja e ambasadorit Soreka.

 3. O Bardhore……,vetem ne degen 11 jane mbledhur 86 formular nga 108 dhe nga diferenca rezulton se 1 delegat fatkeqesisht ka nderruar jete,nje eshte ne Gjermani,nje ne Amerike,dy ne Angi !
  Nese i do gazore bashke me gridaren ua jap me emra dhe.me mbiemra por jo me nr.te ID-se!!!!

 4. Haxhiqamilizmi, thirrjet “dum babën” kanë mbetur në historinë e Shqipërisë si shprehje e regresit të diktuar nga turma qorre; simbolikë e mbajtjes tek e shkuara për rreckash, edhe kur ajo është vetëm një kufomë e dekompozuar që duhet varrosur shpejt.

  Kjo sjellje tragjike dhe komike bashkë, që na lë prapa si shoqëri nuk ndodh për herë të parë. Vazhdon të ndodhë. Sot gjenden shqipo që brohorasin akoma pas 30 vitesh për doktor Saliun, e shkuara e të cilit përveçse e shkuar, është edhe kriminale.

  1. Per ruc krokodilin nuk po na thua gje.per dullen jo e jo.te dhemb.per mua edhe qeni te vije e te heqe kete set satanike,dakort jam.

  2. Fole edhe ti o “Kopili Digjital” I paemër 08:24′ ! Nje cope plaku si Saliu dhe po ju shkon shurra litar nga frika! Vetem fjala Shpellkar ju ka ngelur ne goje si karin e qe e mbani ne goje si rrace e qelbur LGTQB qe jeni! Nga shpellat e nga malet keni zbritur ju ne 1944′ o nipat e Miladin Popovicit dhe Dushan Mugoshes qe benit orgji per tu ngrohur ne malet ku fshiheshit nga gjermanet. Edhe Qametja qe leshonte ultimatume me bar dhe mullare tani kaloi tek shprehja qe nuk pi kafe me Saliun po u be kryetar i PD. Pra edhe ata e shohin qe Saliu e mori PD. Pra Kimetja te shkoje tja lepije Anjeza Majes se vetem kjo gje i ngeli me be dhe Llyli te filloje pune si perkthyes me afganet po EdDroga ku pidhin e Anetes do shkoje se ai sdi te beje gje se derisa e solli Sorrasi dhe e beri minister ishte “shume i sukseshem” flinte urave te Senes ne Paris! Leket qe i ka ne off-shore ja “rregullon” CIA me nje “click”!

   1. Mbajeni fort komunistin Sal per kryetar se po ja zgjasni jeten ne pushtet sulltan Rames. Jeni katandisur kaq keq, sa me Salen kryetar do te shkoni edhe me keq.

    1. Kush eshte komunist ?!Kush po perdor metoda me tej se komunistet qe ju jeni bij te tyre,funderrine ?!
     Ke per kryeminister nje monster,birin e denje te babait vrases dhe flet per komunist ti qelbes !Ka leshuar call centra-t qe genjejne dynjane te merren me politike luli rama ?!
     Nuk ka gje ne bote qe e ndal fundin e turpshem te dyshes lyli-rama ?Gridarja eshte aty e cila e dinte se kryetari eshte me i madh se kuvendi kombetar ?!!!?Hahahahab

 5. Berisha luan bllofin? Jo mor jo, Berisha luan mundesine e fundit qe ka ne mendje per ti shpetuar burgut – te behet Kryetar i PD qe ashtu te shpresoje se si kreun e opozites nuk do ta dergojne ti laje breket Zani Caushit.

 6. Xhorxh Sorosit në Tiranë, krah të cilit ndodhet Andi Bejtja, që sot drejton TV-në e djalit të Sali Berishës.

  Ai shkruan me ironi se Evi Kokalari që kërkoi shpalljennon grata të Sorosit në Shqipëri, duhet të kërkojë edhe pastrimin e televizionit të Berishës nga “agjentët” e Sorosit.Arki Duli alias stalin ti je bythqiri shpellkar me inteligjent qe salihu ka prane vetes,tipik spiuni 80 lekesh i kurvave të sigurimit qe salihu komunist i dha pushtet

  1. O kur flet dhe ti e etiketon te tjeret me terma spiuna e 80 leksha, ti qe dukesh me milje larg se je pinjoll i atyre robqirve qe te benin deshmi te rreme e mernin ne qafe njerezit. Ty duhet jo vetem Stalini e Lenini por gjithe gjithe malsoret dhe madje dhe afganet e Ramazanit te te shpartallojne patronazhistet qe ke ne shpi or buce mashkull.

  1. Kuse ti bythqiri Saliut shko e ha bajgat e tij aty ne rradhe pas Mul Nokes te Foltorja e leshit. Ler ca edhe per Monda Spahon se i eshte dobesuar shume bythecka.

   1. O patronazhist, po cke qe merzitesh or burre. Cke ti, spo te thote njeri hiqe fotografine e Rames nga ajo qe ke perbri asaj te Enver Hoxhes o sufllaqe. Ramen do e heqin per bythe nga qeveria edhe per faktin se po ju qi nenen patronazhisteve.

    1. O Rojoooo, si do e hiqni Mutin Edi Ram more loqe, me Shurren Sali Ram? Ato jane nje bajge e ndare me dysh nga Bab RAMA i tyre Alia ne dhjetor 1990 mor te dhjefsha ato Patronazhistet e ju Dumbabistet bashke!

 7. Leri keto qimekuq !Berishes i rruani topet ju e soji juaj gjakprishur !
  Eshte 77 vjeç e u ka kallur daten !!!
  Zoti e ka sjelle per t’iu shkerrmoqur dhe njehere siç ua ka bere dhe dy me pare !
  Ka nje ndryshim kete rradhe eshte e treta e verteta !
  Do ju çojme ne Sebi,te miku juaj Çiç !
  Mjerane,nese do ishit normal do ta vlersonit ne çdo opsion “Foltoren”,si shkolle e hapur e drejtperdrejte e Demokracise !
  Te flasesh me njerzit,ti degjosh e te komunikosh me ta pafiltra eshte diçka per tu vlersuar shume,shume funderrina !
  Me 11 Dhjetor do te shikoni modelin e Demokracise ne kete vend ku Sajmir Tahirit i thuhet hero ?!Ku nje rrugaçi,pervers e hajdut i thuhet kryeminister,ku nje llakisti te pabese e te paburre i thuhet luli bardhi !

 8. Ai gjygji i Gerdecit qe del tani ne skene nuk eshte per Mehdiun, por per ti rrasur tollosumin ne verre te bythes Xen Berishes sa ti plasin kokerdhoket e dale jashte! Aty pastaj plakut te M(H)aleve do ti vlejne ato Foltoret per te fshire bythen e pergjakur te birbos tij.

  1. Mutin do tju hani familjes Berisha o idiot.

   Këtu kanë qenë, asnjëherë nuk kanë ikur si NAno, ruçi, edvini pas 6 muajsh.

   Nënat do tju qihen parrazitë muti.

  1. Po aq te forta ishin saqe u merzit shume Sala se sdo pije kafe Kimetja me te:) hahhahaha ik me te qifsha baxhellen patronazhiste.

 9. vertet shpellaret shpresojne se Sali Ram Vucidoli do behet kryetar i PeDes dhe kryeminister O zot cfare gjinie trashe qe jane keta cecene te ndyre !SHBA ka bere te qarte qe do shkepuse mardheniet me PeDen nqs Shpellari do behet kryetar ndersa keta maloke shpresoje akoma

 10. Suel Çela, një person i akuzuar si i “bosi i krimit” në Elbasan, punon për Sali Berishën.

  Bardhi shtoi se për këtë është në dijeni dhe Flamur Noka sepse është thirrur dy ditë më parë.

 11. Mos prisni as 11 dhjetorin e këtij viti, as të vitit tjetër. Talibanët do rrijnë gjatë në Dajt duke pritur zbarkimin në Tiranë. Dhe nuk kanë për të hyrë kurrë bashkë, por vetëm një nga një të dëshpëruar dhe penduar që morën mend e një njeriu, që i përdori në fund të jetës si truproja të varrit të tij politik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.