• |
ide | kryesore

1000 emigrantë kalojnë nga Franca në Britaninë e Madhe, reagon qeveria

-Instant, Lajme, Planet

Rreth 1 mijë emigrantë kaluan në Mbretërinë e Bashkuar të enjten dhe qeveria paralajmëroi se numri i njerëzve që largohen nga Franca është “i papranueshëm”. Nëse konfirmohet zyrtarisht, shifra do të jetë totali më i lartë ditor i regjistruar i kalimeve të emigrantëve në Britani.


Një zëdhënës i Home Office tha se numri i emigrantëve të paligjshëm që panë të nisen nga Franca të enjten është i papranueshëm.


“Publiku britanik është mjaftuar duke parë njerëz të vdesin në Kanal, ndërsa bandat e pamëshirshme kriminale përfitojnë nga mjerimi i tyre dhe Plani ynë i Ri për Emigracionin do të rregullojë sistemin e prishur që inkurajon emigrantët të bëjnë këtë udhëtim vdekjeprurës.”

Rekordi aktual për numrin e emigrantëve që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar me anije të vogla në një ditë të vetme ishte 853, i cili u vendos më 3 nëntor.

Të enjten, fëmijët e mbështjellë me batanije u ndihmuan të dilnin në breg në Dover, Kent, ndërsa Forcat Kufitare iu përgjigjën një stuhie varkash të vogla në Kanalin Anglez.

Grupe njerëzish u panë duke mbërritur në port me varkat e shpëtimit, si dhe me anijen Hurricane të Forcave Kufitare.

Javët e fundit, të paktën dy persona kanë vdekur teksa po përpiqeshin të bënin udhëtimin e rrezikshëm dhe disa të tjerë dyshohet se kanë humbur në det.

Më shumë se 22 300 njerëz e kanë përfunduar me sukses udhëtimin këtë vit, sipas të dhënave të përpiluara nga agjencia e lajmeve PA që është më shumë se dyfishi i numrit për të gjithë vitin 2020.

Në shtatë ditët e fundit, shifrat e PA tregojnë se më shumë se 1200 njerëz kanë arritur në Mbretërinë e Bashkuar.

Në vitin 2019, Sekretarja e Brendshme Priti Patel premtoi se do t’i bënte kalimet e emigrantëve një “fenomen të rrallë” deri në pranverën e 2020, dhe më pas u zotua në gusht të vitit të kaluar ta bënte këtë rrugë të pazbatueshme.

Që atëherë, qeveria ka rënë dakord t’i paguajë Francës 54 milionë paund për të rritur kontrollet e imigracionit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu