• |
ide | kryesore

Europa sërish epiqendra e Covid-19, rastet me koronavirus janë në rritje

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Europa është kthyer sërish në epiqendër të koronavirusit. Rastet e reja me COVID kanë shënuar rritje, po ashtu janë raportuar edhe shifra të larta të humbjes së jetëve nga virusi.


Gjermania, Franca, Holanda po përjetojnë gjithashtu një rritje të infeksioneve.


Sigurisht shtrimet në spitale dhe vdekjet janë më të ulëta krahasuar me një vit më parë , kjo edhe falë përdorimit të vaksinës kundër Covid.

Por është vënë re një hezitim për aplikim e vaksinave nga qytetarët dhe kjo theksojnë ekspertët ka ndikuar në përhapjen e pandemisë. Po ashtu lehtësimi i masave gjatë periudhës së verës sipas virologëve mund të ketë ndikuar në përhapjen e virusit.

Raporti i Organizatës Botërore të Shëndetësorë tregoi se Europa, përfshirë Rusinë përfshirë Rusinë, deri më 7 nëntor ishte i vetmi rajon që regjistroi një rritje të rasteve, deri në 7 për qind, ndërsa zona të tjera raportuan rënie ose tendenca të qëndrueshme.

Në mënyrë të ngjashme, ajo raportoi një rritje prej 10 për qind të vdekjeve, ndërsa rajone të tjera raportuan rënie.

Qeveritë dhe kompanitë janë të shqetësuara se pandemia e zgjatur do të prishë një rimëkëmbje të brishtë ekonomike dhe një mori vendesh po marrin masa për të frenuar përhapjen.

Në Holandë, baret dhe restorantet do të mbyllen herët dhe ngjarjet sportive do të zhvillohen pa audiencë nën një bllokim të pjesshëm tre-javor që do të jetë i pari në Evropën Perëndimore që nga vera dhe që pritet të shpallet të premten në mbrëmje.

Gjermania do të rifusë testet falas për COVID-19 nga e shtuna, tha të premten ministri në detyrë i Shëndetësisë, Jens Spahn. Një projektligj në Gjermani do të lejonte që masat si maskat e detyrueshme të fytyrës dhe distancimi social në hapësirat publike të vazhdojnë të zbatohen deri në marsin e ardhshëm.

Ndërkohë qeveria e Austrisë ka të ngjarë të vendosë të dielën për të vendosur një bllokim për njerëzit që nuk janë të vaksinuar, ka thënë më herët kancelari Alexander Schallenberg.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.