• |
ide | kryesore

Një tjetër shpërthim një xhami në Afganistan, të paktën 20 persona kanë mbetur të plagosur

-Instant, Arkiva, Planet

Të paktën 20 persona u plagosën në një tjetër shpërthim që ndodhi në një xhami në Afganistan.


Shpërthimi bëri jehonë në provincën Nangahar dhe ende nuk ka informacion mbi viktimat dhe dëmet e mundshme.


Një nga dëshmitarët okularë tha se shpërthimi ka ndodhur rreth orës 13.30 me orën lokale.

Sipas dëshmisë së tij, eksplozivi ishte vendosur brenda xhamisë disa orë para shpërthimit.

Dy shpërthime të fuqishme ndodhën në xhami në Afganistan muajin e kaluar.

Një xhami në qytetin afgan Kandahar vrau rreth 32 persona, ndërsa më shumë se 50 u plagosën rëndë gjatë shpërthimit.

Shpërthimi ndodhi gjatë lutjeve të së premtes. Pamjet që u shfaqën në mediat sociale tregojnë besimtarët duke ikur në panik pas grushtit të shtetit.

Talebanët u bënë thirrje qytetarëve që të dhurojnë gjak për të plagosurit në një spital lokal.

Pikërisht shtatë ditë më parë, një shpërthim ka ndodhur edhe në një xhami në provincën Kaduz. Të paktën 100 njerëz u vranë në sulm.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu