• |
ide | kryesore

Provokimi / Arian Çani fillon në Zonë e lirë lëvizjen “Je suis non grata”

-Instant, Arkiva, Të fundit

Në fiksimin e tij për ta shqyrtuar si gjithmonë politikën ndryshe në “zonën” e tij, Arian Çani kishte ftuar në studio të rinjtë e forumit rinor të PD-së. Ai aty i ka bërë një test gjashtë të rinjve nëse ata janë të gatshëm të thërrasin: “Je suis non grata” duke huazur shprehjen e famshme të francezëve pas atentateve në gazetën satirike “Charlie Hebdo”.

Ideja e provokimit të Çanit ishte se nëse një akt i diplomacisë amerikane po bëhet dominant në skenën politike shqiptare duke u përpjekur të shuaj çdo zë, ide, apo alternativë tjetër, a janë të gatshëm 20- 30 vjeçarët që për ti thënë “JO” një politike të tillë prej republike bananesh?


Tre nga gjashtë të rinjtë thanë se ishin të gatshëm të vetëshpalleshin “non grata”  për të mbrojtur një ide ndryshe të të bërit politikë. Pas kësaj drejtuesi i emisionit i bëri thirrje të gjithëve që mendonin në këtë mënyrë të shpallnin në rrjetet e tyre sociale sloganin: “Je suis non grata”.

©Lapsi.al

26 Comments

 1. O qija temen e semes.
  Te them un jam non grata. Per hallin e berishes.
  Bravo curri qe u hodhe nje grep te till “demokrateve”.
  Eshte koha qe amerika te shoh se cilet jan ata qe, han buken e amerikes dhe bejn duan e rusve. Te shoh ata qe bejn sikur e duan. Te shohin se si komunistat ishin fshehur nen petkun e demokratit.
  Dilni o trimat saliut dhe bertisni.. Edhe un jam non grata. Dilni boll u fshehet.
  E kam then dhe po e perseris.
  Edhe pak koh dhe do dalin hapur e do thone qe ca te keqe ka te jesh me rusin me kinen dhe me koren e veriut. Prisni dhe pak. Se jan gati ta thon.

  1. O shoku paske problem me trurin e vogel.Po cfare po na rruhet trapi per Salihun, apo per Ramen e Bashen.Ketu duhet te dal e verteta se sa i implikuar eshte Saliu ne dallavere.Duam prova dhe jo llafe.Nese Amerika te thote fluturon gomari do e besosh?Pse nuk hapin nje gjyq per Saliun dhe ta denojne me fakte? Edhe une qe jam neutral do gezohesha shume nese e denojne me prova

 2. Tre nga ata laskaret e rinj e hengren petullen. Tre te tjeret ben sikur se kuptuan pyetjen.
  Kurse ujku i vjeter TRITAN SHEHU nuk u tregua budalla se e ka ngren njeher preshin per saliun, dy her eshte shume, dhe e kthehu ne gjuh dipllomatike.
  Si gjithmon keta e heqin nga bytha e tyre. Gjithmon e ha populli dhe naivet si ata te tre.

 3. duke qene se 99.99 % e shqiptareve.nuk.shkel.dot ameriken
  edhe une jam.non grata

  je.suis. non grata mais je ne suis pas une putain de merde de lyly

 4. Para disa vitesh ne nje demostarat antiamerikane ne athin para ambasades amerikane. Nje kengetar grek qe kishte dhe neshtetesi amerikane. Ne shenj idinjate grisi ne menyr demostrative pashaporten amerikane.
  Pas disa vitesh qante si legen te dera e ambasades dhe kerkonte rikthimin e neshtetesis me justifikimin se ishte nen efektin e droges.

  1. Greqia eshte nje nga vendet me te bukura ne bote. Te qifsha Ameriken perpara saj. Ik pi nje kove me kafe amerikane tani shoku laskar se mua po me shijon frapeja dhe likoja greke ketu.

 5. Kur skam nuk bej lloto amerikane por thell me krenari kto kohe ndihem antiamerikan. Shum mllef ndaj tyre. Po e shkaterrojne edhe ate cope demokraci per me strehu ca militant avgane.

  Fati I berishes nuk me shqeteson.
  Por ambasada amerikana ishte si ministri e propagandes se rames.

  Eshte nder ta thuash qe je non grada per zotin

 6. EDHE UN PO E DEKLAROJ KETU ME SHKRONJA TE MEDHA.
  SE, NESE 1 NE 100 000 000. SALIU MER PUSHTETIN.
  UN KERKOJ TE SHPALLEM, NON GRATA NE SHQIPERI. DHE IKI ME GJITH QEF NE AMERIK. PO ME PRANUAN.

  1. Ik se kane nevoje per perkthyes te afganeve. Ta gjen nje vend Kimetja direkt pa problem.
   Yt bythqim patronazhist.

   1. Saliban = Taliban.
    Me nje ndryshim. Talibanet te pakten besojn te zoti ne qiell.
    Salibanet besojn vetem te zoti nga vucidoli.

 7. Kam qe ne 95 qe e hedh llotarin. Po s kam pas fat deri tani. Edhe kesaj radhe e kam hedh po baaa, nuk kam aq fat.
  Se thone qe shanset qe te fitosh eshte 1 ne 300 miij. Edhe saliu aq i ka shanset qe te ribehet kryeminster.

  1. Nuk eshte koha per te vajtur ne Amerike, nuk e sheh cbehet? E kane marre komunistet ne duar atje. Nese e ke merak se ke provu komunizmin ik, ndryshe prit se mos qerohen pastaj ik. Eshte kohe e keqe per te shkuar ne Amerike po nuk qe bythzi nga Afrika apo Amerika Latine ose te pakten si Kimetja nga Koreja apo Kina, por i bardhe, joooo. Jemi ne kohen e discriminimit e genocidit kunder te bardheve.

   Me punen e llotarise, ti me kujton ate batuten te filmi Malet me Blerim Mbuluar (ne fact ishte dimer e ngrice gjithe kohen pa blerim). “Kohe te keqe gjete per dasem o Safa Imeri”.

 8. O “arber”. Nga rusia po shkruan?
  Si eshte gjendja andej??
  Te pyes, se do ket shume interes per llotarin ruse. Do ket shume filorus ketej nga malet tona me blerim, e do fillojn te dalin si kerpudha. Prit dhe pak se po behen gati te shpallin dashurin per rusin. Mbas 11 dhetorit do dalin hapur.

  1. dashurinë me vucic e ke fjalën apo jo

   ju karat komuniste që jetoni në amerikë u ka mbet mendja te rusi

   s iu del shpirti mga partia

   jeni me amerikën gjoja sic ishit me kinën rusin jugosllavët kurvicka patronazhiste vdisni për pushtet
   po smerika ju hedh në kosh sapo mbatpn me ju.
   amerika flet me ate lider që ka mbështetje
   berisha ka mbështetje brenda dhe jashte . rama ka mbështetje soros network dhe 700 mije votues kurva si puna jote.
   .por rama më lehtë e ka me lul kurvin pa fare mbështetje sesa me berishen që gezon mbështetje masive

   shko bëj formë partie në amerikë.

  2. Po cke ti cili jam une e ku jetoj une. Po flisnim per Ameriken si eshte bere tani. Di gje ti c’behet ne Amerike? Nese di na thuaj e ndrico ne qe jetojme aty e se dime. Nese nuk di perpiqu te mesosh dicka, mos u bej me katolik se Papa. Mos bej sikur e do Ameriken me shume se Amerikanet.
   Merru me argumentin jo me personin. Po diskutohet nje teme, nuk po flasim per tifozllik se kush eshte me Ameriken e me Rusin.

   Ngelet me psikologji komuniste o te shkrete. “O me ne o me ata rruge te mesme nuk ka” thoshte ai rahmetliu edhe ju sikur ju shpon dicka ne te ndenjura. kerceni perpjete pa shkak.
   E filluat me “Mareshallin Tito mikun e madh, pastaj me “baba Stalinin” me vone me “kryetarin Mao”. Ndenjet ca kohe pa “mik, baba e Kryetar” e pastaj gjetet “miken e madhe Ameriken”.
   Nuk mund te jeni vetja te keni pak respekt per veten pa qene mercenare kokeulur te dikujt.
   Nje njeri qe ka pak ment ne koke e kupton qe Amerika nuk ka nevoje per miq lapangjoze. Pse do te beka mik Amerika ty nje byth vend i mbytur nga fukaralleku e injoranca, i pabythe per tu marre vete me problemet e tua? Eshte njesoj sikur Zamir Mane te jete mik per koke me nje shites ne supermarkatat e veta. Ci hyn ne pune?
   Eshte thjeshte maredhenie vasaliteti, peruljeje, bythlepirje, servilizmi nuk eshte partneritet. Partneriteti krijohet mes shtetesh, biznesesh dhe njerezish ne pozita te peraferta, jo te nje agai me bujkun e rreckosur e injorant.
   Maredhenia e politikaneve Shqiptare me Ameriken eshte:- “Amerika i le te vjedhin popullin e vet, ndihmat nderkombetare etj, me kushtin qe ata te thone vetem lepe peqe, ne momentin qe mund ta dredhin, ose i bejne derr derr, ose nuk i duhen me ju kujton prapesite qe kane bere dhe i shpall non grata.
   Ne cdo rast, jo vetem me Ameriken, por edhe me Rusine, Kinen, Gjermanine, maredhenia e nje populli te vogel, fukara, injorant me nje fuqi te madhe nuk ka si te jete e barabarte, eshte maredhenie si puna e nje cifti, ku nje pale dashuron dhe pala tjeter pranon te trajtohet si e tille por pa patur te njejten ndjenje dashurie. Nuk behet kjo pune si ariu qe thoshte te piqen goricat se me hahen mua.
   Nje popull i vogel mund te kete nje maredhenie deri diku partneriteti me nje fuqi te madhe nese eshte shume i pasur, me ekonomi dhe financa solide, me fuqi ushtarake substanciale, eshte i edukuar dhe kulturuar duke pasur nje elite te vertete kombetare (jo me Genon Kryeakademik). Kjo sepse nje popull i tille i plotesuar imponon respekt per cfare ka arritur edhe tek te medhenjte.
   Kurse ne jemi lapangjozer, pa elite e njerez te ditur sepse i vrau e syrgjynosi Enveri ata qe kishim te arsimuar e kulturuar. Ne vend te atyre Enveri mori barinj e bujq, dhe i shkolloi ne Rusi, e sot keta mburren si elite e vendit. Nuk ben dot hajer me sojsoze te tille.
   E di ti se keta qe benin e bejne si “shkencetare” si puna e Skender Gjinushit, Rexhep Mejdanit, Kastriot Islamit, Sali Berishes e te tjere thjeshte kane bere ndonje pasuniversitare ose Master ne France? E di ti se sot ka me mijera Shqiptare qe kane bere Master dhe Doktoratura ne Universitetet me te mira te Perendimit? Ata mbaheshin te ditur se ne mbreterine e qorrave nderohen ata me nje sy.

   Ti me komentin tend me kujton ate barcaleten me burrin qe shkon vone ne shpi dhe gjen gruan ne shtrat me nje tjeter. E pyet gruan se cdo ai tjetri ne krevatin bashkshortor, kurse gruaja i pervishet e i thote “lere ate ska rendesi po ti ku ishe pse vjen vone ne shpi”?

 9. @apo ajo hahahah qe ne 95. Saliu esht mire e ka bo jeten vet si ka dasht. Nuk fiton edhe pse un do doja ta fitonte.

  Shancet Jan 1. Me 1000. Po fotoj saliu martohu me juri Kim edhe bej letrat. Ske rruge tjeter :p

 10. Patronazhistet dhe sufllaqet mavi qe komentojn jan fiks per ne ameriken e bidenit kamales dhe nensi pelozit..nisuni se kshu si ka nis rrugerimin majtas drejt kinezerimit amerika njerez maskarenj dhe spiune si ju i duhen me shumice.

 11. Shpallja non grata e Berishes eshte bere per te forcuar regjimin qe po shpall de fakto non grata ne

  Shqiperi gjysmen e popullit shqiptar., E cfare i prish pune njeriut nje non grate amerikane kur eshte

  non grata ne Atedheun e tij ?

 12. Ky psikopat qe flet vetem grrqisht dhe frengjisht, s as shqip nuk di mire, kujton se bota rrotullohet rreth fremgjishtes se tij te mjere!
  NUK E KA SHPALLUR FRANCA ‘NON GRATA’ Berishen, por Shba, ndaj minimalisht duhej caktuar ‘I am non-grata’….

  1. Cani nuk di anglisht, per Frengjisht eshte diplomuar, me ate ka bere hajer dhe sigurisht asaj do ti beje “hyzmet”.
   Duke e thene ne Frengjisht godet ne disa “fronte”.

   -Imiton ate trapllikun “Je Sui Charli”, dmth non grata e Berishes paraqitet si akt terrorist
   – Tregon qe eshte Frankofil
   – I ben karshillek Amerikes nga pozitat e Frankofilit
   – I thote Shqipareve se nuk kane faj Franca dhe vendet e tjera si Greqia, Italia qe nuk e duan Ameriken pasi shiko cben, dhe me marifet ju thote te mbajme krahun e ketyre jo Amerikes se jemi me rehat.

   Megjithate stili provokues i Canit eshte pozitiv dhe i guximshem se perzien ujrat qe te dale llumi siper.
   Te pakten nuk eshte monoton dhe i merzitshem si ata qe derdellisin te njetat gjera. Luan bukur rolin e budallait qe hedh nje gure ne lume. Ju jep mundesi njerezve te shfryjne dufin qe kane mbledhur (per gjera te tjera) duke share Canin.
   Behet tabele qitjeje me qellim qe te acaroje njerezit, kjo eshte tipike e Canit.
   Edhe kur eshte i pranishem ne ato llogjet e emisioneve qe bejne muhabet kafenesh, behet interesant to e paraqitur problemin nga nje kendveshtrim krejt tjeter nga te tjeret, pavaresisht se eshte apo nuk eshte ashtu si thote ai.
   Pra e ka gjetur shume mire vendin e vet ne tregun mediatik duke qene ze i vecante.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.