• |
ide | kryesore

Video/ Paqueta çon Brazilin në Katar 2022: goli i mesfushorit i jep kualifikimin matematik Selecaos

-Instant, Sport, Video

Brazili rrëmben zyrtarisht kalimin për Botërorin e Katarit 2022: fitorja 1-0 kundër Kolumbisë e nënshkruar nga Lucas Paqueta ishte vendimtare. Kili vazhdon ecurinë e tij dhe shënon fitoren e tretë radhazi, duke hyrë për herë të parë në zonën direkte të kualifikimit: Sanchez kontribuon në suksesin 1-0 në Paraguaj. Ekuadori mbetet fort në vendin e tretë falë fitores 1-0 ndaj Venezuelës, ndërsa Lapadula udhëheq Perunë me trisin (me parakalim) ndaj Bolivisë.


Mungonte vetëm zyrtarizimi dhe, në mbrëmjen e fundit, edhe kjo mbërriti: Brazili është kualifikuar aritmetikisht për Botërorin e Katarit 2022. Verdikti nuk është vënë kurrë në dyshim, duke qenë se kombëtarja e Tites ka marrë 11 fitore dhe një barazim në 12 ndeshje të luajtura deri më tani. Megjithatë, falë fitores së fundit 1-0 kundër Kolumbisë së Cuarados dhe Duvan Zapatas, Selecao mund të festojë në Sao Paulo kualifikimin me gjashtë ndeshje para kohe.


Vendimtar në sfidën e Neo Quimica Arena ishte goli në minutën e 72-të nga Lucas Paqueta: mesfushori u tregua i aftë të vepronte si finalizues preçiz i një vertikalizimi të bukur mes Marquinhos dhe Neymar, i mbyllur me një të djathtë nga afër që pëtheu dorën e portierit Ospina. Brazili fluturon gjithnjë e më shumë në krye të grupit të Amerikës së Jugut me 34 pikë; Kolumbia tani është e pesta (vendosje që e çon në play-off) në kuotën e 16 pikëve.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.