• |
ide | kryesore

Fermerët e Myzeqesë sot sërish në protestë/ Tubimi para Bashkisë së Lushnjës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Fermerët e Myzeqesë kanë paralajmëruar sot një protestë masive, që pritet të nisë në orën 11:00 deri në orën 14:00. Fermerët e Lushnjës dhe zonave përreth do të nisin protestën tek rrethrrotullimi i Plasmasit për të zbarkuar para Bashkisë së Lushnjës.


Sipas njoftimit të Sindikatës së Fermerëve të Bashkuar, qëllimi i tubimit është të sensibilizojë qeverinë për ndryshimin e paketës fiskale në lidhje me bujqësinë.


Kjo është protesta e dytë e fermerëve të Myzeqesë. 3 ditë më parë ata bllokuan aksin nacional Lushnjë-Rrogozhinë, si shprehje e mosdakordësisë së tyre me paketën fiskale për vitin e ardhshëm që pritet të miratohet në Kuvend, teksa disa protestues u shoqëruan në policia.

5 kërkesat e parashtruara nga fermerët: 

-Subvencionim direkt i fermerit për njësi të prodhimit dhe 10 lekë për kg
-Barazim i TVSH-së në shitje dhe blerje
-Pezullim i TVSH-së për plehrat kimike
-Laboratorë analizash
-Garanci pagese të faturave të shitjes nga grumbulluesit

1 Comment

  1. Do me thene keta duan garanci pagese nga shteti (si ne komunizem), do me thene duan 10 leke per kg subvencion (thuajse 30%). Do me thene nuk duan TVSH. Nuk ka problem, policine, administraten,shkollat, spitalet, rruget dhe ujin ta paguajne vete..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu