• |
ide | kryesore

‘Home Sweet Home Alone’ risjell fantazinë e një fëmije për të shmangur ‘djemt e këqinj’ dhe vë në pah rëndësinë e familjes

-Instant, F1, Paparazzi

“Home Sweet Home Alone” është një film që në thelb përsërit shabllonin e tre dekadave të vjetra “Home Alone”, por në një mënyrë që ndihet paksa e çuditshme dhe e konceptuar keq.


Duke shënuar filmin e gjashtë të dalë jashtë premisës që kur Macauley Culkin mbrojti për herë të parë shtëpinë e tij nga “djemtë e këqij” në vitin 1990, filmi e ndryshon pak konceptin duke i paraqitur pushtuesit si një çift të zakonshëm, të luajtur nga Ellie Kemper dhe Rob Delaney. Të detyruar me padurim të shesin shtëpinë e tyre për arsye financiare, ata zbulojnë se një kukull e trashëguar mund të jetë jashtëzakonisht e vlefshme, gjë që mund t’i kursejë ata nga nevoja për të lëvizur.


Megjithatë, kur Max i ri (i shquar “Jojo Rabbit” Archie Yates) bën një vizitë të frymëzuar në shtëpinë e tyre, çifti arrin në përfundimin se djali ka vjedhur sendin e çmuar. Dhe përpara se ta gjurmojnë, prindërit e tij tregohen po aq të shpërndarë dhe të paaftë sa McCallisters dikur, duke e lënë pa dashje fëmijën e fjetur në shtëpi kur ata nisen për në Tokio.

Pra, po, Max-it i lihet të përmbushë fantazinë e çdo fëmije duke shmangur të rriturit me të gjitha pajisjet e tij të krijuara vetë. Megjithatë, këtë herë, viktimat e të gjitha atyre rrënimeve, goditjeve dhe mavijosjeve janë një çift në dukje i zakonshëm, përveç gjykimit të tyre jashtëzakonisht të keq dhe aftësisë për të përballuar shumë ndëshkime fizike.

Në thelbin e tij, natyrisht, filmi ka të bëjë me lartësimin e rëndësisë së familjes dhe të mësojë të gjithë të interesuarit të vlerësojnë njerëzit e afërt dhe të dashur për ta.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.