• |
ide | kryesore

Kur Rama të detyron të duash Lulzim Bashën

-Instant, 1, 2, Ide

Për opinion publik vazhdon të jetë befasi fakti që mbështetës të hapur të Edi Ramës, morën anë në konfiktin e brendshëm  në PD, duke u rreshtuar me entusiazëm në krah të Lulzim Bashës. Propaganduesit e zellshëm të kryeminstrit, që deri dje i shërbenin atij në çdo rast për të minuar opozitën dhe Lulzim Bashën, herë me fakte e herë më shpifje, sot janë të detyruar ta trajtojnë atë si “lideri” të cilit i takon froni i kryeopozitarit. Sigurisht që situatë më të sikletshme, në mos poshtëruese, nuk mund të ketë qoftë edhe për dikë që është i lindur të shërbejë.


Në një shpjegim të thjeshtuar, kjo sjellje e altoparlantëve mediatikë të Ramës, përkthehet si nevojë e këtij të fundit për të patur përballë si kundërshtar Lulzim Bashën. Arsyet për këtë preferencë të Ramës janë komentuar me qindra herë. Replika e Ramës në parlament ndërsa i drejtohet Bashës, “unë ty të kam dashur, ty të dua dhe ty do të dua të të kem përballë”, mund të tingëllojë si e mjaftueshme për t’i dhënë një shpjegim mobilizimit të taborrit të tij mediatik në krah të atij që e tallnin deri dje. Por në thelb, arsyeja e këtij fenomeni është më e thellë.


Të gjithë ata që mbrojnë sot veprimet e Bashës për të mbërthyer fronin në PD, janë të njëjtët që në 8 vite nuk kanë thënë asnjë fjalë të vetme për demokracinë e brendshme në PS. Para heshtjes së tyre, kanë kaluar eleminimi i çdo debati në atë parti, ata kanë qenë të gatshëm të ekzekutojnë bashkë me Ramën edhe ndonjë zë të ndrojtur si Ditmir Bushati apo të hidheshin në linçime agresive kur ish Ben Blushi kërkonte gjënë më normale, një garë brenda partisë. Askush nuk ka shprehur as shqetësimin më të vogël kur në atë parti promovoheshin njerëz të dyshimtë e me të kaluar të errët, kur karriera nuk bëhej sipas meritave por sipas përuljes ndaj kryeatrit. Para syve të tyre ka kaluar gjithë procesi i transformimit të fuqisë së një force politike  në pushtetin e një njeriu të vetëm.

Në një farë mënyre, ata kanë qenë jo thjeshtë dëshmitarët e heshtur të vrasjes së demokracisë përfaqësuese dhe fuqizimit të autoritetit të një njeriu të vetëm, por edhe pjesmarrës në këtë proces. Ndaj sot, duke lënë mënjanë motivet personale të Sali Berishës, kur në krahun tjetër po hapet debati i përfaqësimit politik, instiktivisht mbështetësit e Edi Ramës rreshtohen me të kundërtën. Me mungesën e garës, me eleminimin e votës përfaqësuese, me shmangien e përballjes përpara anëtarësisë, me kapërcimin e rregullave, me mosmarrjen e përgjegjësive, me favorizimin e servilëve dhe shpartallimin e atyre që mendojnë ndryshe.

Ata e përkrahin Bashën sot si legjitimim të akteve të tyre në mbështetje të një lideri si Rama, që vetëm me respektimin e parimeve demokratike nuk ka lidhje. Edi Rama është sjellë në këtë mënyrë jo vetëm falë pushtetit që ka marrë, por edhe sepse përballë ka patur një model të ngjashëm dhe në krah një mjedis mediatik që i ka brohoritur atentatet e tij ndaj demokracisë përfaqësuese. 

Edi Rama ka zhdukur çdo lloj gare dhe përfaqësimi në PS. Ai mund të vërë në qeveri, përfqaësimi më i lartë, njerëz që as vetë partia nuk i njeh dhe të gjithë ulin kokën. Ai mund të marrë çfarëdolloj vendimi dhe askush brenda forcës së tij nuk guxon të bëjë një pyetje të vetme. Rregulli është i qartë: nëse dikush do të bëjë karrierë në atë parti, kjo nuk varet nga mbështetja që mund të ketë në anëtarësi, por nga vullneti i kryetarit. Dhe sot, jemi të gjithë dëshmitarë, sesi Rilindja e ka shndërruar Partinë Socialiste në një grumbull humanësh ku element kyç i mbijetesës është niveli i spiropalizmit.

Duket absurde se si brenda dy muajve, lëvizja e Sali Berishës, po e bën Ramën të duket më i vjetër se paraardhësi i tij. Modeli i Ramës përballë modelit të pretenduar të Berishës për Partinë Demokratike, ironikisht ngjan si ndeshja e të vjetrës me të renë. Njëri që përpiqet të mbajë pushtetin duke eleminuar përfaqësimin politik dhe tjetri që kërkon të rikthejë politikën si vullnet i votës së anëtarësisë. Pavaërisht asaj çka mund të sjellë Sali Berisha nëse rikthehet në krye të PD, vetë debati që lëvizja e tij ka hapur sot për publikun, përbën shqetësimin e madh të Edi Ramës, i pashqetësuar deri më tani. Dhe shqetësimin e atyre që e kanë brohoritur atë, qoftë duke sulmuar Bashën dje dhe qoftë duke i dalë në krah sot.

Përkrahja për Bashën nga mbështetësit e Ramës, nuk buron nga meraku për zbatimin e statutit të PD, por nga nevoja për të mbajtur në këmbë një sistem ku vota dhe përfaqësimi të mos kenë asnjë peshë dhe vendimet t’i marrin një grusht njerëzish, që lideri maksimal i lejon të rrinë në tryezë me të.

©Lapsi.al

43 Comments

 1. Armand, duke lexuar cfare ke shkruar te perfytyrova ty, Bushatin, Lubonjen etj., cfare keni thene per autoritarizmin, perjashtimin e themeluesve te PD, nepotizmin, mungesen e demokracise se brenshme etj, etj … ne PD e Berishes. Cfare ndodhi qe sot e mbeshtesni si yllin dhe kampionin e demokracise ate qe aq shume e keni anatemuar, pse Rama po sillet njesoj si Berisha apo me keq se ai. Sipas jush kane te drejte edhe ata qe thone se Enveri paska qene me i mire. Nese ju paguan familja Berisha dhe jeni reshtuar ne mbrojtje te tij kjo eshte e drejta juaj por mos na shisni pordhe me rigon me gjoja leksione demokracie dhe pseudoanaliza. Tashme Berisha eshte e shkuara, xhakete e kthyer apo mall gabi.

  1. Duhet të jesh shumë KAR të mos kuptosh se krahasuar me me çfarë mutrash kanë pushtetin si në PS ashtu edhe në PD, pas 2013 Berisha e Nano kanë qenë LULE

  2. po ca na hap barku o Shkullak se jeti i pari qe ske lene studio televizive pa mbrojt me shpate zhveshur Bashen. Ti dhe Bushati ishit fryresit qe Basha te nxirrte PD e LSI nga parlamenti, nuk le studio pa thene qe me Ramen nuk dialogohet e qe eshte me mire ne rruge

 2. YMER GELBAZA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN:ZAHO NUK ESHTE I EDI RAMES POR I KUJTIM GJUZIT OSE GREG KRISTAQ RAMES?! YMERi DO ME SHUME LEKE E KA KAP PENG EDI RAMEN ME DOSJEN E KRISTAQ RAMES thotë:

  ZOTI SHKULLAKU JU KUJTOHET KUR YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN E TURPIT FAMILJAR EDI RAMES PER INCEST ,NE AT KOHE YMER GELBAZA E MBANTE LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES DHE PRANDAJ I MBAN GOJE ERE MUT

  1. Sa per ta ditur, ne 1914, Tirana kishte 2.5-3 mije banore. nder te cilet te siguroj qe te paret e tu nuk kane qene. Mos u merr me keto gjera se bo figuren e trapit!

 3. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA DHE FR CUPI , YMERI JA KISHTE FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT NE NJE VENDE PUBLIKE ,AFER SHTEPISE SE EDI RAMES-

 4. Edi Rama vazhdon te talli 🍆 me ustain dhe cirakun e ustait .Ay qy asht edvini i zi I drogs,I krimit ,malavits gjithashtu vazhdon talljen e 🥚🍆🥚 me mediatiksat e ustait dhe qirakut te ustait.Natyrisht qy edvini i zi ,edvini qy ka dal n foto me 🥒n diell perkrahet nga 800.000–1000.000 shuplaka socialistesh qe prej 1992.Prandaj edvini I zi,I drogs ,malavits,kakains do fitoj mandatin e 4.Rama ik,ik,ik.

 5. YMER GELBAZA KELLIRA JA LEPI QIMET E BYTHES ANDI BUSHATIT ARMAND SHKULLAKUT FATIS LUBONJES ANDI BEJTES DHE ENTON ABILEKAJ thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CU SE ESHTE DIKE TE PRITUR PA RROBA FARE

 6. Artikulli nuk ka vlera të qenësishme, i mungon aftësia për të studjuar gjithëpërfshirësinë e krizës së klasës politike shqiptare e PD në veçanti. Analizës së gazetarit i mungon “kapaciteti për të edukuar njerëzit në sistemet e tyre të besimit”. Gazetari gabon në gjykimin e tij mbi mjedisin politik të Berishës që analizon, i cili është një mjedis aspak i qytetëruar, një mejdis i luftimeve të forta “partizane”, ”revolucionare” ku ka dëshirë e pretendime për imponime. Në artikull nuk ka dëshirë për të gërmuar më thellë në njohuritë filozofike dhe historinë politike në përgjithësi të kësaj lëvizje, e një mungesë kaq e madhe dëshire për tu marë me kulturën shkatërruese luftëtare të “berishizmit” Mikrobota e veprimit të Berishës me parulla e memet sociale prodhon botkuptime të “paarsyeshme” e ato nuk janë zëvëndësim për të kuptuar intelektualizmin politik.Të refuzohet “berishizmi” si model politik.

 7. ky Berisha ishte president para anarkisë së vitit 1997 atje. Ai është don-i (shefi) i mafies shqiptare. Shqipëria, përgjithësisht është shtet pa rëndësi. Anarkia është gjithmonë shumë pranë atje”.

  Një ditë më pas, në 22 janar, analisti informon sërish shefin e tij, duke i thënë se ai beson se situata do qetësohet me kalimin e ditëve.

  Qendra kërkon informacion për ndikimin e Berishës në Kosovë e Maqedoni. Në këtë pikë analisti i Stratfor shkruan:

  “Pavarësisht çfarë thotë, përgjithësisht Berisha nuk ka shumë rol në rajon. Ai shihet si model i liderit të vjetër.

 8. Rama është mjeshtër diabolik i propogandave e intrigave makiavelike..
  Ai shfrytëzon naviitetin politik primitiv të një pjese të madhe të shoqërisë shqiptare, që e ka ngrënë propogandën idiote se Basha është i “pa aftë” e nuk di as se sa bëjnë 7 herë 7..
  Ja ka arritur me sukses që deri edhe ata gazetarë që e mbajnë veten “analistë”, ti besojnë broçkullave të tij se “unë urrej Berishën e dashuroj Bashën”, pasi ky i fundit bën çfarë i them unë.
  Në fakt ai e ndjen veten inferior më shumë ndaj Bashës sesa ndaj Berishës. e kjo ësht arsyeja që i diferencon të dy. Historinë e luftës me Berishën ai e quante të mbyllur pas dorheqjes së tij e nëse vazhdonte ta sulmonte, këtë e bënte se ka gjëra të përbashkëta me te.
  Harojnë “analistët” se në të njejtën kohë Rama për të zhvlerësuar Bashën, në çdo foltore , qëkurse u bë kryeministër , përsëriste si papagall që Basha është “pemg i Berishës” e bën çfarë i thotë “shefi”

   1. Mesa duket , ti bëkërke pjesë në grupin e hajdutëve të votave, e cildo që i ka demaskuar hajdutët si puna jote, të duket si “qen”

 9. E gjitha ndodhi vetëm pak minuta se vetë Z. Sali Berisha të paraqitej në ‘Foltoren” e radhës në Fushë Krujë ditën e djeshme më dt 16 nëntor 2021. Gjatë pritjes së mbërritjes së Berishës gazetarët e Fiksit i kërkuan një anëtari të PD-së formularë për t’i plotësuar dhe firmosur. Pa nguruar ai u solli dy formularë pa i pyetur as nëse ishin delegat apo anëtar të PD-së.

 10. Pa pa pa c’e paske qa ket artikullin Armand !

  Dmth keta te Rames e dashkan Bashen se ai qenka autoritar si i gjati ! Nderkohe qe pishtarin e fjales se lire Berishe nuk kish sesi ta donin !

  Paaaa c’na dhive Armand !

  Nderkohe duhet thene qe ne forme je permiresuar – po ne permbajtje ama … !

  Duhet te beje ca kurse logjike robi para se t’u shese mendje te tjereve – sidomos kur ke nje si kjo e jotja…

  Ndoshta ndoshta, duhet te hapesh nje rubrike humori e t’i vesh aty kto kryeveprat. Keshtu dhe lexues do kesh me siguri me shume

  I papam Armand

 11. YMER IK ANDEJ NGA FRROK CUPI SE ESHTE DUKE TE PRITUR PA RROBA FARE,FUTJA KARIN NE BYTH SE DASHNORE NUK KE SHANCE TE KAPESH KURR NE KETE BOTE,

 12. Shumë kosovarë mbajnë mend se Berisha i dha një mbështetje të vakët UÇK-së dhe besohet se ka përfituar personalisht duke lejuar ngarkesat me karburant në Serbi dhe Mal të Zi, duke thyer embargon në atë kohë.

  Berisha shihet nga shumë shqiptarë si njeri me lidhje të ngushta me Serbinë – një nga kontaktet e tij të ngushta për disa kohë ishte Damir Fazlliç, një personazh me lidhje në nivelet e larta të qeverisë serbe. Berisha nuk mendohet se ka lidhje të forta në Maqedoni; ai e ka të kufizuar edhe ndikimin në Mal të Zi”.

 13. në fillim dua të informoj kolegët se edhe Gaz Demi ka plotësuar formularë për PD-në. Ish-zyrtarë të PD i kanë shkuar demokratëve për t’u kujtuar nderet, bukën që të firmosin. Edhe sikur formularët t’i hapim, ata formularë nuk kanë as datë as orë, siç janë rregullat. Këto i ka përcaktuar vetëm zoti Berisha një ditë të bukur, pa pyetur njeri.

 14. Dekori i këtyre janë haxhinjtë; tundësit e kokave dhe duartrokitësit, trutharë të papërgjegjshëm, që na thonë se e ardhmja është e shkuara e pakallur.

  Të mos habitemi paskëtaj, pse ky vend, i vizatuar nga Zoti, dhe i zhgarravitur nga padija renditet i fundit në shumëçka.

 15. Deri tani kemi vetëm zhurmë dhe tym. Asnjë të dhënë të saktë; të paktën në logjikën e numrave. Berisha, ka anëtarë e Basha struktura, po kush e ka bazën?

  Do ta shohim, por Sali Berisha rastin e pati më 25 prill e mori vota më pak se Ervin Saljanji…

 16. Lufta e Berishës ndaj Azem Hajdarit, nga përgjimi, shantazhi, përjashtimi nga PD tek ndëshkimi i së bijës. Akuzat: Spiun i Sigurimit, ordiner e klloun i politikës

 17. kërkoj ndjesë gjithë demokratëve të vërtetë, punistëve të Ramiz Alisë që kanë shembur kisha e xhamija, por dhe hajdutëve të PD-së që mezi presin të rikthehen edhe njëherë në pushtet grusht bashkuar rreth Liderit Suprem, se i kam mashtruar.

  Pas kësaj, ç’do lloj dënimi dhe linçimi publik që të më japin “Kmerët blu-kuq”, si në rrjetet sociale sot, ashtu edhe në forume nesër, është i drejtë, dhe i merituar.

 18. “Bërtitjet tuaja, pasqyrë e një partie që është shtrirë në shtrat dhe po jep shpirt” (një filmim i vjetër që tregon se haxhinjtë duartrokitës dje dhe sot janë turpi ynë historik)

 19. Ish-komunisti Berisha shfaqet sot si një politikan teokrat, kur thotë se në një Shqipëri që do mund të drejtohet nga partia e tij “nuk do të ketë ligje ateistë”. Edhe një mace që nuk kupton nga arithmetika, do të thoshte Gëte, e merr vesh se Berisha ka dashur të thotë se, nën drejtimin e tij, “këtej e tutje”, shteti dhe jetët e qytetarëve do të rregullohen nga normat e fesë dhe do u nënshtrohen ligjeve fetarë. Ai nuk thotë se ligjeve të cilës fe. Ky është “demokrati” Sali Berisha

 20. Duke dashur të tregohet, edhe pas 30 vitesh si një komunist i kamufluar, se është një antikomunist i vendosur, ai predikon sot një shtet teokratik, jo një shtet demokratik. Një shtet që do të ketë ligje fetarë, jo një shtet sekularist, në punët e të cilit feja nuk duhet të përzihet.

 21. “Berisha as mendimtar nuk është, as lexues nuk është. Të tëra këto kanë qenë alibi. Berisha është një njeri bosh, me boshllëkun e tij ka ardhur deri më sot. Tani ndodhet para vdekjes së tij (jo fizike). Do të shohim se çfarë do të ndodhë me të. Ne po shikojmë si po “dekompozohet” ky njeri, që edhe pse ka qenë në krye të shtetit, një ditë bëhet një monstër që nuk mund ta shohësh me sy. Është krejt i përhumbur. Flet në mënyrë të pandërgjegjshme”.

 22. “Mos shpreso të jesh në shtegun e drejtë, në qoftëse je duke ecur me njeriun e gabuar”.

  Doktorit i është vendosur tashmë një X mbi portret. Një X që e ngarkon atë me një përgjegjësi shumë të rëndë historike për rolin e luajtur në fatet e Shqipërisë. Ne, që kemi qenë dëshmitarë të përditshëm të krimeve të tij, e kemi bërë shpesh pyetjen se çfarë përfaqëson personaliteti psikologjik i këtij njeriu?

  “Jam Sali Berisha unë, o budallenj”.

 23. “Jam Sali Berisha unë, o budallenj”. Ky shpërthim emocional në një situatë jashtë vetë-kontrollit nga një ish Kryeministër është emblema e profilit të tij psikologjik.

  Në fakt, që prej ditës së parë të marrjes së pushtetit Doktori është i njëjti. Sjellja e tij përmban të gjithë mozaikun afatgjatë të shëndetit mendor të një sociopati.

  Sociopatët janë individë që shkojnë në ekstreme nëse mendojnë se aty do të marrin atë që duan. Gjenerojnë energji të pafundshme, janë gënjeshtarë patologjikë,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu