• |
ide | kryesore

India hapet për turistët e huaj që janë vaksinuar plotësisht kundër Covid-19

-Instant, Arkiva, Planet

India filloi të lejojë turistët e huaj plotësisht të vaksinuar të hyjnë në vend.


Turistët që hyjnë në Indi, duke filluar nga e hëna, duhet të vaksinohen plotësisht, të ndjekin të gjitha protokollet e COVID-19 dhe të rezultojnë negativë për virusin brenda 72 orëve nga fluturimi i tyre, sipas ministrisë së shëndetësisë. Shumë do të duhet gjithashtu t’i nënshtrohen një testi COVID-19 pas mbërritjes në aeroport.


Megjithatë, udhëtarët nga vendet që kanë marrëveshje me Indinë për njohjen e ndërsjellë të certifikatave të vaksinimit, si Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe shumë vende evropiane, mund të largohen nga aeroporti pa iu nënshtruar një testi COVID-19.

Kjo është hera e parë që India ka lejuar turistët e huaj me fluturime komerciale të hyjnë në vend që nga marsi 2020, kur vendosi një nga bllokimet më të ashpra në botë në një përpjekje për të frenuar pandeminë. Turistët e vaksinuar plotësisht në fluturimet me çarter u lejuan të hyjnë duke filluar nga muaji i kaluar.

Kjo erdhi pasi infeksionet e koronavirusit kishin rënë ndjeshëm, me raste të reja ditore që rrinin në mbi 10,000 për më shumë se një muaj.

Për të inkurajuar udhëtarët që të vizitojnë Indinë, qeveria planifikoi të lëshojë 500,000 viza falas deri në marsin e ardhshëm. Lëvizjet pritej të nxisin sektorin e turizmit dhe mikpritjes, i cili është goditur nga pandemia.

“Pandemia shkatërroi industrinë, por gjërat do të kthehen në normalitet sapo të fillojnë të mbërrijnë turistët e huaj,” tha Jyoti Mayal, President i Shoqatës së Agjentëve të Udhëtimit të Indisë.

Mayal tha se shtetet bregdetare si Kerala dhe Goa në jug të vendit dhe Uttarakhand dhe Himachal Pradesh në veriun Himalayan tashmë po dëshmojnë një rritje të turistëve vendas. Të katër shtetet varen shumë nga të ardhurat nga turizmi dhe Mayal tha se udhëtarët e huaj që planifikojnë vizitat e tyre atje do të ndihmonin gjithashtu në ngritjen e ekonomisë lokale.

“Turizmi është një industri shumë elastike dhe sezoni i ardhshëm duket shumë premtues. Ne shpresojmë të krijojmë më shumë vende pune sesa humbëm gjatë pandemisë, “tha ajo.

Me më shumë se 35 milionë infeksione u raportuaran me koronavirus. India është vendi i dytë më i goditur pas SHBA-së. Rastet aktive të koronavirusit janë 134,096, më i ulëti në 17 muaj, sipas ministrisë së shëndetësisë.

Gati 79 për qind e popullsisë së rritur të Indisë ka marrë të paktën një dozë vaksine ndërsa 38 për qind janë të vaksinuar plotësisht. Qeveria federale u ka kërkuar administratave shtetërore të zhvillojnë fushata derë më derë për të përshpejtuar fushatën e vaksinave.

Më pak se tre milionë turistë të huaj vizituan Indinë në vitin 2020, një rënie prej më shumë se 75 për qind nga viti 2019, kur turizmi solli afro 30 miliardë dollarë fitime.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *