• |
ide | kryesore

Pfizer pranon që pilula e saj anti-Covid të prodhohet dhe të shitet lirë në vendet e varfra

-Instant, Arkiva, Planet

Prodhuesi i barnave Pfizer ka nënshkruar një marrëveshje me një grup të mbështetur nga OKB-ja për të lejuar prodhuesit e tjerë të prodhojnë pilulën e tij eksperimentale COVID-19, një lëvizje që mund ta bëjë trajtimin të disponueshëm për më shumë se gjysmën e popullsisë së botës.


Në një deklaratë të lëshuar të martën, Pfizer tha se do t’i jepte një licencë për pilulën antivirale, Medicines Patent Pool me seli në Gjenevë, e cila do t’i lejonte kompanitë gjenerike të barnave të prodhojnë pilulën për përdorim në 95 vende, rreth 53 për qind e popullsisë së botës.


Marrëveshja përjashton disa vende të mëdha që kanë pësuar shpërthime shkatërruese të koronavirusit. Për shembull, ndërsa një kompani braziliane e barnave mund të merrte një licencë për të prodhuar pilulën për eksport në vende të tjera, ilaçi nuk mund të bëhej në veçanti për përdorim në Brazil.

Megjithatë, zyrtarët shëndetësorë thanë se fakti që marrëveshja u arrit edhe përpara se pilula e Pfizer të autorizohej diku, mund të ndihmojë për t’i dhënë fund pandemisë COVID-19 më shpejt.

“Është shumë domethënëse që ne do të jemi në gjendje të ofrojmë akses në një ilaç që duket se është efektiv dhe sapo është zhvilluar, për më shumë se 4 miliardë njerëz,” tha Esteban Burrone, kreu i politikave në Medicines Patent Pool.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.