• |
ide | kryesore

Zbulohet data kur Gjykata Kushtetuese do të vendosë për fatin e Metës si President

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Gjykata Kushtetuese caktoi 18 janarin e vitit 2022 si datën e seancës ku do të shprehet në lidhje me shkarkimin e presidentit Ilir Meta nga Kuvendi.


Mandati i Metës si president përfundon në Korrikun e vitit 2022, ndërkohë që shkarkimi i tij në Kuvend, me votat e mazhorancës u bë në qershor të këtij viti.


Shkarkimi i Metës u kërkua nga PS me pretendimin se kreu i shtetit kishte shkelur Kushtetutën. I pyetur gjatë ditës së djeshme mbi mundësinë e shkarkimit, Meta tha se ai do të qëndrojë në detyrë deri në fund të mandatit, dhe paralajmëroi qëndrimin e tij në politikën aktive. Sipas Presidentit, ai ka me vete popullin e 2 Marsit.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu