• |
ide | kryesore

Origjina e Covid-19/ Një studim i ri amerikan zbulon një pistë të re krejt të ndryshme

-Instant, Arkiva, Planet

Rasti i parë Covid ishte ishte grua e quajtur Wei Guixian, e cili punonte në tregun e peshkut në Wuhan dhe jo një kontabilist që jetonte milje larg siç përcaktohej nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Simptomat e koronavirusit besohej që ishin rasti i parë i koronaviruist të ri sipas një raporti të OBSH-së në fakt filluan filluan më 16 dhjetor dhe jo më 8 dhjetor siç u raportua në fillim, është shprehur Michael Worobey, kreu i Departamentit të Biologjisë Zhvillimore në Universitetin e Arizonës.


Konfuzioni është shkaktuar nga një problem dentar me të cilin është përballur 41-vjeçari.

Madje, pacientët e parë me simptoma u lidhën edhe me tregun dhe konkretisht me pjesën perëndimore ku mbaheshin në kafaze qentë ve të natës.

Sipas Worobey, ky fakt si dhe analiza e të gjitha rasteve të para të Covid-19 në Wuhan mbështesin qartë teorinë se koronavirusi i ri erdhi nga kafshët.

I pyetur nga New York Times , Peter Dazak, një anëtar i ekipit të ekspertëve të OBSH-së që shkoi në Wuhan në janar 2021 për të hetuar origjinën e pandemisë, pranoi se “data e 8 dhjetorit ishte e gabuar”.

Dy vjet pas shpërthimit të pandemisë, origjina e virusit SARS-CoV-2 mbetet një mister, në mungesë të provave të qarta dhe një burim tensioni të madh midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara.

Një raport i përbashkët Kinë-OBSH i publikuar në fillim të këtij viti thoshte se skenari më i mundshëm ishte që virusi të transmetohej te njerëzit përmes kafshëve.

Worobey i përkiste një grupi prej 15 shkencëtarësh të cilët në maj botuan një artikull në revistën ‘Science’ duke u kërkuar atyre që të shqyrtonin seriozisht mundësinë e rrjedhjes së virusit nga një laborator në Wuhan

Sot ai shkruan se kërkimi i tij ” siguron prova të forta se pandemia erdhi nga një kafshë e gjallë” e gjetur në tregun e Wuhan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu