• |
ide | kryesore

F1/ Verstappen mund të shpallet kampion bote në Arabi, Hamilton i duhen dy fitore: ja llogaritë e titullit

-Instant, F1, Sport

Në edicionin inaugurues të Çmimit të Madh të Formula 1 të Katarit, Max Verstappen nuk u kufizua thjesht në kufizimin e dëmeve ndaj Lewis Hamilton. Me pikët e vendit të dytë në fund të garës, pas rivalit të tij të drejtpërdrejtë dhe bonusin e xhiros më të shpejtë të garës, holandezi i garantoi vetes të jetë një fitore larg triumfit në kampionatin botëror në GP e Arabisë Saudite, të planifikuar për fundjavën e parë të dhjetorit në Corniche në Jeddah.


Ashtu si në Losail, edhe në Jeddah kampionati Botëror zbarkon për herë të parë në historinë e tij dhe është po për herë të parë në karrierën e tij në Formula 1 – e cila filloi në 2015 – që kryesuesi i renditjes 24-vjeçar ka mundësinë të zbresë nga makina e tij në fund të GP dhe të vendosë këmbën në tokë si kampion bote. Më poshtë janë kombinimet e mundshme të rezultateve… të favorshme për pilotin e Red Bull, duke u nisur nga renditja aktuale që e sheh atë në krye me 351.5 pikë kundrejt 343.5 të rivalit.


Verstappen është kampion bote të dielën më 5 dhjetor në Arabinë Saudite nëse:

– fiton GP duke shënuar xhiron më të shpejtë dhe Hamilton nuk ia arrin më lart se vendi i gjashtë;

– fiton GP dhe Lewis nuk shkon përtej vendit të shtatë;

– renditet i dyti me xhiron më të shpejtë dhe rivali nuk del më mirë se vendi i dhjetë;

– renditet i dytë dhe Hamilton nuk hyn në zonën e pikëve.

Megjithatë, gjasat që sfida të zgjidhet në dy fundjava nuk duken shumë të larta. Jo aq shumë ose jo vetëm për formën spektakolare të Hamilton në Sao Paulo dhe Losail, por edhe për vetë nivelin e sfidës – deri tani shumë e balancuar – dhe për faktin evident që – në kushte normale – nuk ka katër-pesë kundërshtarët në gjendje të ndajnë dy pretendentët (dhe në këtë rast të qëndrojnë mes Max dhe Lewis. Ky i fundit padyshim nuk mund ta fitojë titullin e tij të tetë që në Jeddah: në rast fitoreje në raundin e parafundit të Kampionatit Botëror (gjithashtu duke fituar xhiron më të shpejtë në garë) dhe me Verstappen pa pikë, Hamilton nuk do të shkonte përtej tetëmbëdhjetë pikëve përpara rivalit të tij: 369.5 kundër 351.5. Megjithatë, gjasat për të fituar në Corniche, Lewis nuk do t’i mungojnë, duke qenë se Mercedes ka vendosur të rimontojë në W12 numër 44, Njësia e energjisë ‘raketë” të Interlagosit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.