• |
ide | kryesore

Del një tjetër SONDAZH/ Berisha, Basha apo asnjëri? Kë duan demokratët në krye të tyre

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në prag të thirrjes së dy kuvendeve të jashtëzakonshme brenda PD-së, Radio Televizioni Ora dhe Antonio Noto publikuan sondazhin për atë që po ndodh brenda kësaj partie.


Ajo që bie në sy është se nëse demokratët do të votonin nesër për liderin e tyre të ri ai do të ishte Sali Berisha.  Kampioni i sondazhit është 1 mijë. 40 % e të anketuarve janë deklaruar afër PD-së. Marzhi i gabimit është 3.5 – 4%.


Pyetje: Nëse nesër do mbaheshin zgjedhjet për liderin e ri të PD-së, ju cilin do votonit?

30.2% e të anketuarve kanë zgjedhur Berishën, ndërsa 14.3% e tyre kanë zgjedhur Bashën. 47.6% e të anketuarve janë përgjigjur “asnjëri prej tyre”, ndërsa 7.9% e tyre, “nuk e di”. Mes të anketuarve të PS-së, 17% kanë zgjedhur Berishën, ndërsa 21.5% Bashën.

E PLOTE/ Sondazhi Noto & RTV Ora: Demokratët duan Berishën lider

Por çfarë mendojnë qytetarët dhe votuesit lidhur me Foltoren e Berishës, nëse ajo është për interesin e PD-së apo atë personale të Berishës. Sipas gjetjeve të sondazhit të Noto-s & RTV Ora, 41.7% e qytetarëve përgjigjen se Berisha është duke menduar për veten dhe jo për PD-në.

E PLOTE/ Sondazhi Noto & RTV Ora: Demokratët duan Berishën lider

Pyetjes nëse është e vërtetë apo nuk është e vërtetë që Basha ka bërë një pakt me Ramën që të mund të eleminojë Berishën nga politika shqiptare, 33% e shqiptarëve nuk e besojnë kundrejt 31.9% që thonë “PO”.

E PLOTE/ Sondazhi Noto & RTV Ora: Demokratët duan Berishën lider

Të pyetur se cili ka më shumë aftësi për të fituar zgjedhjet e ardhshme, Basha apo Berisha, shqiptarët janë përgjigjur në favor të Berishës. Të anketuarit e sondazhit të sjellë nga RVT Ora & Noto janë përgjigjur 52.2% Berisha, 9.6% Basha, ndërsa 37.9% e tyre “asnjëri prej tyre”.

E PLOTE/ Sondazhi Noto & RTV Ora: Demokratët duan Berishën lider

 

Sipas gjetjeve të sondazhit të Noto-s & RTV Ora rezulton se 31.2% e shqiptarëve ndihen më afër Sali Berishës. Ndërsa 19.2% e këtyre personave të anketuar janë më pranë Bashës, shumica e tyre, 49.6% e tyre janë përgjigjur “nuk e di”. Ndërkohë, 66.5% e zgjedhësve demokratë janë përgjigjur se janë më afër Berishë, ndërsa 24.9% e tyre si më pranë Bashës. Sipas gjetjeve të sondazhit të Noto-s & RTV Ora, rezulton PD është një parti në krizë sipas 80.1% e socialistëve, 87.3% e demokratëve dhe 91.6% e LSI-tave. Mbi 14% e të anketuarve në sondazhin e RTV Ora e Noto janë përgjigjur se kanë shumë besim te zoti Berisha, ndërkohë 63% nuk kanë aspak besim. 8.3% e të anketuarve kanë pak besim, ndërsa 13.9% kanë mjaftueshëm besim.

E PLOTE/ Sondazhi Noto & RTV Ora: Demokratët duan Berishën lider

Në bazë të gjetjeve të sondazhit, besim te Basha që mund të punojë në të mirë të Shqipërisë, e kanë vlerësuar me “shumë ose mjaftueshëm” 78.3% e qytetarëve. Ndërkohë, rezulton se 55.6% e demokratëve nuk e kanë këtë besim te kryedemokrati Basha dhe po ashtu, edhe 68% e socialistëve. Pyetja se sa besim keni tek Edi Rama si lider politik që mund të punojë në të mirë të Shqipërisë, mbi 52 % e të anketuarve në sondazhin e RTV Ora e Noto janë përgjigjur se nuk kanë aspak besim, ndërkohë 20.7% kanë shumë besim. Interesante janë zgjedhësit e LSI nga të cilët 41.5% kanë votuar se kanë aspak besim, ndërsa 58% kanë Pak. Vetëm 3.7% e votuesve socialistë nuk kanë fare besim. /RTV Ora

16 Comments

 1. Lexojeni mire sondazhet !
  Basha duhet te jape doreheqjen menjehere qe t’mos e demtoje me tej Partine Demokratike !

  1. Kush është vrasës ? Kush ka kryer krime , vrasje dhe zhdukje njerëzish të pafajëshëm si : Azem Hajdari, Remzi Hoxha nga Maqedonia , ish ministri kosovar në Tiranë dhe dhjetëra të tjerë të zhdukur në
   * spitalin * famëkeq dhe misterioz në periferi të Napolit në Itali dhe që nën patronazhin e
   kujdesin e ” veçantë ” të Bashkim Gazidedes, nuk ktheheshin më në jetë dhe atdhe !!! Kush e tradhëtoi Kombin Shqiptar me takimin e fshehtë dhe konspirativ me Millosheviçin , kokë më kokë në Shën Naum për thyerjen tinëzisht të embargos së naftës si edhe nëpërmjet firmës famëkeqe
   * Shqiponja *të vendosur nga Amerika për Jugosllavinë më 1998 si dhe * kontributin super të veçantë , në vrasjen e pashembullt të Azem Hajdarit ….. duhet roman për malokun Sali që sot në vend të malokut Bashkim Gazidede, ka malokun tjetër Flamur Noka !!!!!

 2. Misioni im -libri i bashmutit ne pjesen e erret te tij ka shkaterrimin e PD ,por kjo do jete misioni i fundit dhe i pamundur i tij,suksese ne jete o butak ,llogarite as 10% e demokrateve nuk e kan ble kete liber pabesie dhe mashtrimi

 3. po te degjosh ca thot Saliu per Bashen apo Basha per Saliun, te duket Edi Rama me i mir se te dy keta (se sa per like floririn, ai ngelet personazhi me i rendmt dhe grotesk i politikes shqiptare, hajdut me ze e me figur). Ca behet keshtu mor vlla, si u degjeneru PD ne kete far feje. ka ardh koha qe si Basha si Berisha duhet te hapin krahun pasi ne kete pik, eshte e vetmja mundesi qe PD te rimar veten e ndoshta nje dit pushtetin. Si me Salen si me Bashen, PD nuk vjen kurr ne pushtet. cna gjeti, vk.

  1. saliu, meta, basha, qe deri dje thoshin eshte rama problemi me i madh dhe keta te tre do na shpetonin nga rama. kur degjon ca thon tani, keta ja kan pas me te futur njeri-tjetrin, imagjino popullit pastaj. na e ben ramen engjell, me keto qe na degjojn veshet. me rrac e keqe se politikanet shqiptar spaska patur.

 4. Sala duhet te arrestohet per ato qe thot per bashen (per shembull per toyota yaris) si person qe ka qen ne djeni per krimet e bashes dhe nuk ka ber kallezim (i bie qe e ka mbrojt). ligji duhet te jet njesoj per te gjith keshtu qe saliu duhet te thirret menjeher ne prokurori si person qe ka qen ne djeni dhe nuk ka kallezu, dhe nese del qe ashtu paska qen, sala, basha, balla-palla duhet te arrestohen menjeher.

 5. o sali, me gjith ato qe ke then per bashen, i bie qe basha paska qen qija lali ropt, ca me te then. cudi qe ti i more vesh te gjitha keto pas 9 shtatorit. ca thiatro, ca gallate.

 6. Nëse në find vitet 80 të shekullit të kaluar do të bëhej një sondazh në popull se cilin pëlqejnë për të qeverisur Shqipërinë, Enverin apo Ramizin, a mund të më thotë kush se si do të ishte rezultati i një sondazhi të tillë ?
  Unë kam bindjen se shqiptarët në ate kohë do të “votonin” 100% të vdekurin e jo të gjallin, për faktin e thjeshtë se turmat përfshirë edhe familjarët e Ramizit, në mos edhe ai vetë, e konsideronin ate një perëndi.

 7. Sondazhe,emisione,reklama,intervista,angazhim deri te i sëmuri Fahri Balliu ,udbashi Gjata,”ambasadori” Nesho,i harruar Robert Papa,” pasionaria”,Ervis Kokalari,dalje e Lirisë në takim,angazhim i hajdutit të murgeshave Rakipi,apo Nikollë lezhjanit të “Koha Jonë”….
  Një armatë gënjeshtrash, thashethemesh,mashtrimi sy për sy,presionesh,kërcënimesh të anëtarëve të PD,përdorim i gjuhës si letër higjenike….
  Të gjitha këto për të shpëtuar të vdekurin Berisha….!
  Ata që besojnë ende tek ai….janë spjegimi përse ky vend i bukur quhet Mutistan!

 8. Nuk mungojne te gjithe mutngrenesit e mutqeverise te sulmojne Berishen, por e bejne nga frika se e dine qe vetem ai, tani per tani e shporr kriminelin skizofren nga vjedhja dhe tradhetia qe i ben vendit te tije dhe shqipetareve… Poshte qente hajdute dhe tradhetaret,……. megjithe mutngrenesit e tyre bashke!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu