• |
ide | kryesore

Zvicër/ Miratohet dozën e tretë të vaksinës për personat mbi 16 vjeç

-Instant, Arkiva, Planet

Zvicra ka miratuar dozën e tretë për personat mbi 16 vjeç, me qëllim rritjen e mëtejshme të imunitetit të popullatës.


Me valën e katërt në rritje në Zvicër, Swissmedic njoftoi të martën se kishte miratuar dozën e tretë për të gjithë qytetarët mbi moshën 16 vjeç, ndërsa shumica e vendeve kanë miratuar dozën e tretë për personat mbi 18 vjeç.


Përveç kësaj, vendi miratoi administrimin e dozës së tretë për individët me rrezik të lartë të moshës mbi 12 vjeç.

Zvicra ka regjistruar 951,479 raste dhe 11,423 viktima që nga fillimi i pandemisë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.