• |
ide | kryesore

Ish-ndihmës trajneri i Dinamos përfundon në burg: duhet të qendrojë 3 vjet e 6 muaj pas hekurave

-Instant, Sport

Fabrizio Miccoli është dënuar përfundimisht nga Gjykata italiane. Ish-kapiteni i Palermos, siç përcaktohet nga seksioni i dytë i Gjykatës së Lartë, do të duhet të vuajë dënimin me tre vjet e gjashtë muaj burg për zhvatje të rënduar me metodën mafioze. Sipas vendimit, ish-ndihmës trajneri i Dinamos porositi një zhvatje të agravuar me metodën mafioze te Mauro Lauricellës, djali i bosit të Kalsa Antonino “u scintilluni”, tashmë i dënuar përfundimisht me 7 vjet burg. Për ish-sulmuesin nuk ka zgjidhje alternative për burgun, pasi për shkak të rrethanave rënduese nuk jepen masa alternative.


Çështja ligjore, e cila daton 10 vjet më parë, lindi nga kërkesa e Miccoli drejtuar Mauro Lauricella, djalit të Ninos, një mafioz nga rrethi Kalsa, për t’i kërkuar sipërmarrësit Andrea Graffagnini që t’i kthejë disa mijëra euro në emër të mikut të tij Giorgio Gasparini, ish fizioterapist i Palermo Calcio. Episodi në atë kohë bëri bujë të madhe sepse Miccoli dhe “Scintilla” flisnin në përgjimet e gjyqtarit Giovanni Falcone si për një “baltë”. Fraza për të cilat ish-kapiteni palermitan më pas kërkoi falje publike.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu