• |
ide | kryesore

The Weeknd bën histori me këngën e tij

-Instant, Paparazzi, Slider

The Weeknd nuk di të njohë gjë tjetër veç sukseseve në karrierën e tij dhe këtë e dëshmon arritja më e fundit e këngëtarit kanadez. Hiti i tij, “Blinding Lights” është bërë kënga që ka qëndruar më shumë në Billboard Hot 100. ajo ka rrëzuar nga froni “The Twist” E Chubby Checker.


Artisti kanadez (emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye), publikoi “Blinding Lights” në vitin 2019, me këngën që u bë shpejt virale në TikTok dhe u ngjit në top listat e transmetimit.


Këngëtari gjithashtu mbylli shfaqjen e Super Bowl me atë këngë në fillim të këtij viti, ndërsa një ushtri kërcimtarësh iu bashkuan në fushë në Tampa.

Blinding Lights kaloi katër javë në vendin e parë në Billboard Hot 100 javor (ekuivalent me Top 40 të Mbretërisë së Bashkuar), duke kaluar 43 javë në pesëshen e parë, 57 në 10 më të mirët dhe 90 javë në tabelë në përgjithësi.

“Unë nuk mendoj se kam arritur ta kuptoj ende. Unë përpiqem të mos ndalem shumë në të. Thjesht numëroj bekimet e mia dhe jam thjesht mirënjohës”, tha artisti për Billboard.

10 KËNGËT MË TË MËDHA TË TË GJITHA KOHËRAVE NË BILLBOARD HOT 100

Blinding Lights – The Weeknd
The Twist – Chubby Checker
Smooth – Santana ft. Rob Thomas
Mack The Knife – Bobby Darin
Uptown Funk! – Mark Ronson ft. Bruno Mars
How Do I Live? – LeAnn Rimes
Party Rock Anthem – LMFAO ft. Lauren Bennett & GoonRock
I Gotta Feeling – The Black Eyed Peas
Macarena – Los Del Rio
Shape Of You – Ed Sheeran

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu