• |
ide | kryesore

Media serbe për takimin Rama-Kurti: Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen

-Instant, Lajme, Të fundit

“Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen”, kështu e nis artikullin media serbe b92.net.


Një shkrim kushtuar takimit të sotëm të mbajtur nga dy qeveritë në qytetin e Elbasanit, ajo e Kosovës dhe Shqipërisë, mediumi serb është ndalur tek deklaratat e kryeministrit Edi Rama dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, të cilët u pyetën nga gazetarët e pranishëm për një bashkim të dy shteteve.


“Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është shprehur se beson se Shqipëria do të bashkohet me Kosovën. Rama shtoi se nuk e dinte se kur do të ndodhe kjo”, shkruan media serbe ndërsa ka cituar pjesë nga deklarata e Ramës: “Nëse më pyesni hipotetikisht për një referendum paqësor për bashkimin kombëtar, do të shkelja ligjin për fshehtësinë e votimit – e them hapur do votoja pro. Në rast se pyesni nëse do të ndodhë kjo apo jo, duke provokuar, unë them do të ndodhë, por se kur nuk e di. Por do të ndodhë një ditë”.

Lexo më tej: 

Gafa me shqiponjën me një kokë/ Rama pro apo kundër bashkimit me Kosovën?

“Rama theksoi se ata që mund ta interpretojnë deklaratën e tij si “kërkesë” për krijimin e Shqipërisë së Madhe, duke i cilësuar si “fallxhorë” nuk gjykohen”, vijon më tej media serbe.

Kujtojmë se këtë të premte u mbajt takimi i shtatë mes qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës ku edhe u nënshkruan 13 marrëveshje ndërqeveritare.


1 Comment

  1. Bën rama një pordhe dhe serbët i marrin ere.
    Ai e ka për konsum të brendshëm këtë muhabet.
    Po meqë jeni pjesë e open ballkan duhet të importoni dicka nga në, meqë në nuk prodhojmë asgjë merrni lajme i keni pa doganë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.