• |
ide | kryesore

Zbulohet fituesi i konkursit të fotografisë historike për vitin 2021 (FOTOT)

-Instant, F1, Stil

“E shkuara nuk vdes kurrë,” shkroi dikur romancieri fitues i çmimit Nobel, William Faulkner. “Nuk është as e kaluar.”


Kjo thënie e famshme mund të zbatohet për shumë nga fituesit e konkursit të sivjetshëm të fotografit historik të vitit, në të cilin fotografë nga e gjithë bota shpërndanë imazhe të vendeve historike, peizazheve dhe strukturave ku ata jetojnë.


Fotografitw u vlerësuan për “origjinalitetin, përbërjen dhe aftësitë teknike”, si dhe kontekstin e imazhit dhe historinë pas tij.

Dan Korn, nënkryetar i rrjetit Sky History në Mbretërinë e Bashkuar dhe një nga gjyqtarët e konkursit, vuri në dukje se pavarësisht gjithçkaje, kreativiteti ende lulëzoi gjatë pandemisë.

“Ka pasur kaq shumë kufizime, kufizime dhe vështirësi për kaq shumë gjatë dy viteve të fundit,” tha ai. “Por, të shihje disa nga veprat e mrekullueshme të ekspozuara këtu dhe vendet ikonike dhe domethënëse nga e gjithë bota, të kapura kaq gjallërisht, ishte një shenjë se historia dhe njerëzimi janë shumë të gjalla me gjithë shkëlqimin e tyre në 2021.”

Fotografitë e lavdëruara të këtij viti vijnë nga vende si Uells, Brazil dhe Turqi. Këtu janë disa nga pikat kryesore.

Çmimi i përgjithshëm i këtij viti shkoi për Steve Liddiard për fotografinë e tij të Whiteford Point Lighthouse në Uells. Kjo strukturë unike prej gize, e ndërtuar në vitin 1865, ka qenë prej kohësh një temë popullore për fotografinë. Liddiard kapi farin në një moment dramatik, duke fituar admirimin e gjyqtarëve.

Gjatë ditës, Liddiard punon si një mjek i asociuar për Shërbimin Shëndetësor Kombëtar (NHS).

“Kush do ta kishte menduar!” ka shkruar ai në faqen e tij në Instagram. “Një djalë (endacak) rreth tre vjet më parë, duke eksploruar Uellsin për të ndihmuar me shëndetin tim mendor duke bërë foto me telefon, do të evoluonte në këtë.”

Kishte gjithashtu disa imazhe fituese nga kënde të tjera të globit. Shikojini më poshtë:

Mali Nemrut, Turqi: Këto rrënoja janë ato që kanë mbetur nga ish-Mbretëria e Kommagene, e kryesuar nga mbreti Antiochus I Theos. Mehmet Masum Suer ka kapur këtë foto të disa prej statujave atje.
Tower Bridge, Angli: Një nga vendet më të njohura të Londrës shihet rrallë nga ky këndvështrim. Fotografi Robert James iu desh të përcaktojë kohën e vizitës së tij në momentin kur filloi batica dhe të përdorte një ekspozim të gjatë.
Fari Scarborough Pier, Angli: Fari pothuajse duket sikur është në zjarr në këtë pamje dramatike të perëndimit të diellit nga fotografi me bazë në Leeds, Andrew McCaren.
Kulla e Shën Michael, Angli: Në qarkun e Somerset, kjo kullë është gjithçka që ka mbetur nga një kishë e ndërtuar në shekullin e 14-të. Adam Burton mori këtë imazh ajror të kullës dhe zonës përreth saj.
Purton Hulks, Angli: Iain McCallum fitoi kategorinë “Where History Happened” me këtë foto me dron të dy anijeve që u përplasën në lumin Severn, lumi më i gjatë i Britanisë. Mbetjet mund të shihen vetëm në baticë.
Mbetjet e një Douglas C-117D të rrëzuar të marinës amerikane janë bërë një sfond popullor për videot muzikore.
Oscar Niemeyer i Brazilit konsiderohet si një nga titanët e arkitekturës moderne.
Clifton Suspension Bridge, Angli: “Ura vepron si një portë për në qytetin (e Bristolit) dhe mjegulla i shton një cilësi magjike një skene tashmë mahnitëse,” shpjegon fotografi Sam Binding për foton e tij, e cila fitoi kategorinë Anglia Historike.
Disa historianë besojnë se Bamburgu ishte modeli për kështjellën e Sir Lancelot, Joyous Garde.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu