• |
ide | kryesore

Bukuria surreale e ndërtesave më veriore të Tokës

-Instant, Planet

Arktiku fton imazhet e zbrazëtirës. Temperaturat e ashpra çojnë në peizazhe shterpe, me popullsi të rrallë përtej mundësive të shumicës së udhëtarëve. Kjo paarritshmëri është ajo që së pari tërhoqi fotografin austriak Gregor Sailer në rajon.


“Më pëlqen kjo atmosferë e papërpunuar dhe kjo dritë emocionuese, ku gjithçka ekspozohet”, tha ai në një intervistë me video, duke shpjeguar se Arktiku e ka “magjepsur gjithmonë”. “Nga njëra anë, shkretëtira dëshiron të të vrasë dhe, nga ana tjetër, jeta është e mundur dhe vazhdon. Ka gjëra që ndodhin në këto vende të largëta që na prekin të gjithëve dhe është e rëndësishme që njerëzit t’i kuptojnë këto zhvillime.”


Observatori Arktik Kinë-Islandë, rezultat i një bashkëpunimi shkencor midis institucioneve kërkimore në të dy vendet.
Objekti kërkimor EastGRIP në Grenlandë, ku shkencëtarët shpojnë në shtresën e akullit për të kuptuar kushtet e mëparshme klimatike dhe sjelljen e rrjedhave të akullit.
Sistemi i Paralajmërimit të Veriut (NWS), një sistem radar i paralajmërimit të hershëm të mbrojtjes ajrore i ndërtuar bashkërisht nga SHBA-ja dhe Kanadaja.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.