• |
ide | kryesore

Nisin punimet për ndërtimin e aeroportit, Rama: Kam duruar përqeshjet e vlonjatëve

-Instant, Lajme, Të fundit

Siç ishte njoftuar, më 28 nëntor, ditën e flamurit, kanë nisur punimet për aeroportin e Vlorës.


Gjatë fjalës së tij, kryeministri Edi Rama tregoi vështirësitë e mbërritjes në këtë ditë.


Ndër të tjera, kreu i qeverisë tha se si deputet i Vlorës i është dashur të durojë edhe padurimin dhe përqeshjen e vlonjatëve.

“Vlora ka historinë e saj për sa i përket transportit ajror. Këtu është krijuar shkolla e parë e aviacionit, ndërsa këtu ku ndehemi është ndërtuar edhe aerodromi, që në 1920, i cili përdorej për arsye ushtarake. Mbi këtë gjurmë ne sot fillojmë një histori të re, sëbashku me mik të mirë, një njeri ndër më të shquarit e sipërmarrjes sonë kombëtare, një personalitet q ëme veprat e tij e ka çuar emrin në shumë vende të botës dhe çmohet prej shumë popujve dhe shumë njerëzve për veprat që ka bërë. Kam nderin ta konsideroj edhe mikun tim, Bacën Bexhet që e falendeorj shumë për përfshirjen në këtë aventurë të përbashkët. Ndër të gjitha punët që kemi bërë për të ardhur deri në këtë ditë ka qenë më e vështira. Për dreq qëlloi të ishte një punë që do bëhej këtu në Vlorë dh mua mu desh të duroj padurimin e vlonjatëve, që janë kampionët,” u shpreh Rama.

Kryeministri shtoi më tej se aeroporti i Vlorës do të jetë në aleancë me atë të Mynihut.

“Nuk ishte e thënë që ky proces të shkonte fjollë, u nis dhe u pengua disa herë për arsye objektive që nuk kishin lidhje me ne.  Për dreq na u fut në mes edhe pandemia, që më shumë se çdo tjetër goditi sektorin e aviacionit. Më në fund u bë e mundur të gjendet forca e duhur për ta cuar para, që është forca e Behgjet Pacollit. Në njëfarë mënyrë gjithë ajo vonesë, ai stres të cilin vlonjatët kontribuan në mënyrë të veçantë me përqeshjet karakteristike, u kthye në mirësi sepse sot jemi këtu edhe me një aleancë fantastike për të ardhmen e aeroportit që është ai i Mynihut. Aeroporti i Mynihut vjen në Vlorë si një forcë operacionale, që garanton një menaxhim të nivelit të lartë,por garanton atë që të gjithë kane nevojë sinergjinë me aeroportet e tjera,” shtoi Rama.

14 Comments

 1. Ashtu si airoporti i Kukesit, filloi me 4 avione ne jave, dhe thate qe do rritet numri i fluturimeve, por po ndodh e kunderta.Vetem nje avion ne muaj ulet keto javet e fundit

  1. Komplet skizofren.Ska as projekt, leje ndërtimi dhe financim. Ku është tabela që vihet me te dhënat e ndërtimit, lejes, afatit etj?

  2. E vertete??????????
   ?????
   Ne 2019 viti me i mire per turizmin ne SHQIPERI NE RINAS QARKULLUAN 3.34 milione passagjere!!
   Si do qarkullojne ne ate te Vlores vitin e pare 2,5 miljone e pastaj deri ne 10 miljone ?????
   Ti thua qe 2+2=10 !!!

  3. Vetem nje avion ne muaj ulet keto javet e fundit

   I bie që muaji të jetë më i vogël se java, nuk po qesh se komenti më pëlqeu.

 2. Do haje Baca Behgjet e do lyhet Hajduti Rama me paret tona. Ai Aeroport eshte totalisht ne humbje dhe ne do vazhdojme te paguajme keta qelbesira per koncesionin ne 30 vite!

 3. Nje aeroport internacional vetem 125 km nga ai i Tiranes do te kete 10 milion pasagjere ne vit ??????
  Po ai i Kukesit?????
  Aeroporti i Rinasit ne kohet e tij me te mire kane qarkulluar 3.3 milion passgjere ne vit !!!!
  O Edvin nei keq, i pabese , mashtrues e mbi te gjitha HAJDUT .

 4. Sakrifice te madhe paske bere qe ke duruar vlonjatet. Do kesh pasur ndonje interes te madh se ti nuk duron njeri per fort kollaj. Po ne qe te durojme ty dhe gjithe kriminelet, servilet, hajdutet bucet dhe te paaftet qe ke mbledhur rrotull cfare duhet te bejme?

 5. Me ty te kesh dhjet bythe dhe te shqyesh nje ekip futbolli
  Po e bejne turqit apo baca Behxhet kete aeroport o letyre?
  Nuk the te verteten sikur edhe nje here te vetme ne jeten tende o pleh
  ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu o fatkeqesia me e madhe e ketij kombi

 6. HUMORIST KINEZ
  DERI TANI KE MARRE PERQESHJE POR E SIGURT ESHTE SE NESER
  DO MBASH MUT MBI KOKE E PESHTYMA MBI SURRATIN TEND TE PAYNDYRE
  O KURVE E RRACE KARAKURVASH

 7. Ky paska duruar vlonjatet !! o mashtrues ,hajdut , rrugac, mendjemath dhe cfare ka tj per te thene te gjitha i ke o i pacipe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu