• |
ide | kryesore

Video/ Palmeiras triumfon në Copa Libertadores: mposhtet 2-1 në finale Flamengo

-Instant, Sport, Video

Palmeiras fitoi Copa Libertadores për herë të tretë në historinë e tyre në Estadio Centenario në Montevideo (Uruguay): 2-1 ndaj Flamengos. Finalja e 62 e kompeticionit më të lartë në Amerikën e Jugut pa skuadrën e Sao Paulos të kalojë në epërsi në minutën e 6′ me Raphael Veiga; ish-lojtari i Interit Gabigol barazoi në minutën e 70, por Deyverson shënoi golin e ndeshjes në minutën e 5 të pjesës së parë shtesë. Ky është trofeu i dytë radhazi për Palmeiras.


Për Palmeiras ky është triumfi i tretë pas atij të vitit 1999 dhe atij të arritur në edicionin e fundit. Pas gjashtë minutash lojë kampionët në fuqi kaluan menjëherë në epërsi: Mayke mori një top të gjatë nga Gustavo Gomez në të djathtë, hyri në zonë dhe krosoi për Raphael Veiga, që goditi menjëherë duke zhbllokuar rezultatin. Flamengo reagoi në minutën e 18, kur një veprim i bukur personal i Arrascaetas nga e djathta gjeti në mënyrë perfekte Gabriel Barbosan (i njohur ndryshe si Gabigol) goditja me kokë të cilit nuk përfundoi në kuadratin e portës së mbrojtur nga Weverton. Në minutën e 35 Diego Alves arriti të bllokojë një kros tinëzar të Vegas që mund të kishte krijuar probleme në zonën e skuadrës së Rio de Zhaneiros. Homologu i tij përgjigjet në goditjen e Arrascaetas, me të cilën përfundoi pjesa e parë e garës.


Në fillim të pjesës së dytë Gabriel Barbosa dhe David Luiz nuk shkojnë shumë larg nga 1-1. Një tjetër mundësi për Flamengon erdhi në minutën e 60: goditja me kokë e Bruno Henrique. Por barazimi u fiksua vetëm në minutën e 70 nga Gabigol: ish-lojtari i Interit mori një pasim nga e majta nga Arrascaeta dhe kaloi Weverton me një goditje në cepin e portës. Mundësia e humbur e Michael ishte preludi i kohës shtesë dhe, as 5 minuta pas fillimit të tyre, erdhi goli i fitores së Palmeiras: Andreas Pereira hezitoi me topin, Deyverson ia rrëmbeu, hyri i vetëm në zonën e Flamengos dhe mposhti Diego Alves.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu